Przejdź do treści

Olej z kiełków pszenicy – cenne źródło witaminy młodości

Olej z kiełków pszenicy – cenne źródło witaminy młodości Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pszenica jest jednym z najbardziej popularnych zbóż, wykorzystywanym powszechnie w przemyśle spożywczym. Tłoczony z jej kiełkujących ziarniaków olej staje się zaś coraz częściej wykorzystywanym składnikiem kosmetyków. Olejek z kiełków pszenicy jest bowiem źródłem wielu cennych składników mineralnych, witamin i kwasów, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Z powodzeniem wykorzystywany może być także do olejowania włosów. Jakie jest działanie olejku z kiełków pszenicy? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Olej z kiełków pszenicy – pozyskiwanie 

Olejek z kiełków pszenicy pozyskiwany jest z podkiełkowanych ziarniaków pszenicy, czyli jednego z najpopularniejszych we współczesnym świecie zbóż. Pszenica ceniona była jednak już w starożytnym Egipcie, w którym wykorzystywano ją nawet w misteriach poświęconych bogowi śmierci i odrodzonego życia Ozyrysowi. Lata 60. XX wieku przyniosły zaś wzrost zainteresowania olejem z zarodków pszenicy, a wszystko to za sprawą jego pozytywnego wpływu na szybkość regeneracji sportowców po jego spożyciu.  

Czym jest ziarniak? Ziarniak to owoc pszenicy, który daje się łatwo wyłuskać z jej kłosa. Jest on źródłem wielu cennych związków mineralnych i witamin. To właśnie z podkiełkowanych ziarniaków tłoczony jest olej z pszenicy. Wyróżnia się trzy sposoby jego pozyskiwania tj.: 

  • tłoczenie na zimno, 
  • ekstrakcję rozpuszczalnikiem, 
  • ekstrakcję CO2 

Warto dodać, że do powstania litra oleju z pszenicy potrzeba aż półtorej tony tego zboża, ziarniak stanowi bowiem jedynie około dwa do trzech procent masy pszenicy.  

Olej z kiełków pszenicy – właściwości i skład 

Olej z kiełków pszenicy charakteryzuje się złocistą lub pomarańczową barwą i charakterystycznym zbożowym zapachem. Jest on gęsty i lepki. Cechuje się także wysoką komedogennością, czyli wysoce blokuje ujścia gruczołów łojowych.  

Olejek z kiełków pszenicy to bogactwo witamin, składników mineralnych i kwasów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje witamina E, a także: 

  • nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy, palmitynowy, oleinowy, linolenowy; 
  • witaminy z grupy B, w tym witamina B1, B2 i B3; 
  • witamina A; 
  • witamina D; 
  • błonnik; 
  • lecytyna; 
  • fitosterole; 
  • fitohormony; 
  • tokoferole; 
  • oktakosanol; 
  • fosfor; 
  • żelazo; 
  • cynk; 
  • selen; 
  • potas. 
kobieta, drapiąca się po ręce

Zastosowanie olejku z kiełków pszenicy w kosmetyce 

Ze względu na właściwości olejek z kiełków pszenicy swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce. Znajdziesz go w produktach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.   

Olejek z pszenicy na twarz 

Witamina E, nazywana także witaminą młodości, to główny składnik olejku z pszenicy. Nic w tym dziwnego, że szczególnie polecany jest on do pielęgnacji skóry dojrzałej. Znajdziesz go w kremach, serum i maseczkach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych. Dzięki ich regularnemu stosowaniu twoja skóra stanie się jędrniejsza i wyraźnie gładsza, a twoja twarz przestanie wyglądać na zmęczoną.  

Olejek z pszenicy to również doskonały sposób na nawilżenie skóry, z powodzeniem możesz nałożyć go na spierzchnięte i popękane usta. Dzięki pozytywnemu wpływowi na procesy krzepnięcia krwi, polecany jest on także w kuracjach skóry naczynkowej, a także do pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami. To naturalne remedium na cienie w tej części twarzy. 

Z olejku z kiełków pszenicy powinny zrezygnować jedynie posiadaczki cery tłustej i ze skłonnościami do powstawania zaskórników i krostek. Zaliczany jest on bowiem do olejków silnie komedogennych.  

Olej z pszenicy do ciała 

Olej z pszenicy możesz z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji ciała. Jest pomocny w leczeniu blizn, a nawet łuszczycy i egzemy. Włącz go do codziennej rutyny, jeśli chcesz zapobiec powstaniu rozstępów. Co warte podkreślenia, mogą używać go nawet kobiety w ciąży. Doskonale sprawdza się także w walce z suchymi skórkami i paznokciami. Działa łagodząco, przeciwzapalnie i intensywnie nawilża wysuszone dłonie oraz zrogowaciałe pięty 

Co ciekawe, olejek z kiełków pszenicy jest też naturalnym filtrem słonecznym o SPF równym 20.   

kobieta włosy

Olejek z kiełków pszenicy na włosy  

Olejek z kiełków pszenicy sprawdzi się również w pielęgnacji włosów. Polecany jest przez entuzjastki olejowania, ale znajdziesz go także w gotowych szamponach, odżywkach i maskach. Olejek regeneruje wnętrze włosa, odtwarza jego naturalną osłonkę i wygładza powierzchnię. To dlatego sięgnąć powinny po niego posiadaczki suchych, zniszczonych, puszących się i pozbawionych blasku włosów.  

Cenną cechą olejku z pszenicy jest zdolność do pobudzenia mikrokrążenia. Pamiętaj zatem, aby nie tylko starannie wcierać go w pasma, ale i w skórę głowy, dzięki czemu pobudzisz cebulki i przyspieszysz wzrost włosów. 

Olej z kiełków pszenicy – jak go stosować? 

Olej z kiełków pszenicy znajdziesz w wielu gotowych kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Na rynku dostępne są kremy, serum, maski, odżywki, szampony, środki myjące i balsamy z jego dodatkiem. Z powodzeniem możesz też kupić czysty olejek i dodać go do ulubionych produktów. Możesz również wykorzystać go jako składnik fazy tłuszczowej do stworzenia własnego kosmetyku. Pamiętaj, że ze względu na jego konsystencję zawsze warto łączyć go z innymi olejami.

Olejek z kiełków pszenicy do picia 

Olej z pszenicy stosowany może być nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Jest źródłem wielu cennych składników, dlatego warto włączyć go do swojej diety. Możesz stosować go do picia – łyżeczkę rano i wieczorem lub jako dodatek np. do sałatek, lub dipów.  

Dostępność i cena 

Olej z kiełków pszenicy jest produktem powszechnie dostępnym. Z łatwością kupisz go w sklepach zielarskich i oferujących naturalne produkty do pielęgnacji. Jego cena waha się od kilkunastu aż do kilkudziesięciu złotych za 100 ml. Różnica wynika na ogół ze źródła pozyskiwania pszenicy do wytłoczenia olejku. 

Źródła: 

  1. P. Malinowska „Aktywność przeciwutleniająca ekstraktów roślinnych stosowanych w emulsjach kosmetycznych” (praca doktorska) Poznań 2009. 
  2. „Olej z kiełków pszenicy – żywność czy kosmetyk?”  Solgar (bio-med.pl/olej-z-kielkow-pszenicy.pdf). 
  3. N. Schafer, M. Sobczyk, D. Burczyk, R. Balwierz, U. Skotnicka-Graca „Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej” Aesthetic Cosmetology and Medicine 2022/2.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: