Płatki ryżowe – wartości odżywcze, przepisy, jak gotować
Płatki ryżowe to produkt, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Łącząc w sobie właściwości ryżu oraz postać płatków śniadaniowych, płatki ryżowe pozwalają na przygotowanie szybkiego i pożywnego śniadania. Płatki ryżowe na mleku lub wodzie można spożywać jako samodzielny posiłek lub urozmaicić danie dodatkiem owoców czy orzechów. Płatki ryżowe są produktem, który sprawdzi się u osób na lekkostrawnej, odchudzającej diecie, a także dla niemowląt. Jak gotować płatki ryżowe i jakie są najciekawsze przepisy z płatkami ryżowymi?
Czym są płatki ryżowe?
Płatki ryżowe to produkt pozyskiwany z ziaren ryżu. Zazwyczaj dostępne są płatki z białego ryżu, choć na rynku znaleźć można także płatki ryżowe z brązowych ziaren ryżu. Płatki ryżowe powstają dzięki oddziaływaniu pary wodnej na ziarna ryżu. Ziarna są następnie suszone i zgniatane. Taki sposób produkcji płatków pozwala na zachowanie wielu cennych związków odżywczych.
Płatki ryżowe błyskawiczne są produktem lekkostrawnym, gdyż zawartość błonnika w produkcie jest niewielka. W przypadku tradycyjnych płatków z białego ryżu ilość błonnika w 100 g produktu to około 5 g, natomiast w płatkach z ryżu brązowego zawartość błonnika jest wyższa i sięga 7 g. Płatki ryżowe wydają się być produktem o dość wysokiej zawartości kalorii – 100 g płatków z ryżu białego oraz brązowego dostarcza około 360 kcal. Jednak do przygotowania dania używamy zazwyczaj garstkę płatków ryżowych, a te są lekkie i pęcznieją podczas gotowania. A to oznacza, że po ugotowaniu porcji zawierającej średnio 50 g płatków ryżowych, kcal dostarczane z daniem to średnio 180. Zawartość białka w płatkach ryżowych sięga 7 g, a węglowodanów – 77 g. Indeks glikemiczny płatków ryżowych jest wysoki i wynosi około 80.
Jak przygotować płatki ryżowe?
Płatki ryżowe są produktem, który można przyrządzić bardzo szybko. Można je gotować na wodzie lub mleku krowim albo roślinnym. Aby ugotować płatki, wystarczy wsypać płatki na gotującą się wodę czy mleko, pogotować przez dwie lub trzy minuty, a następnie zdjąć z gazu i pozostawić jeszcze na kilka minut. Zalecane proporcje to 1 objętość płatków i 2 objętości wody lub mleka.
Płatki ryżowe na wodzie oraz płatki ryżowe na mleku umożliwiają przygotowanie szybkiego posiłku, dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnej kuchni. Na szczęście nie ma problemu z dostępnością płatków ryżowych. Gdzie kupić ten produkt? Znaleźć można go w każdym sklepie spożywczym.
Płatki ryżowe dla niemowlaka
Płatki ryżowe są jednym z tych produktów, które mogą być szybko włączone do diety malucha. Można je podawać już w piątym miesiącu życia, czyli na początku rozszerzania diety malucha. Oczywiście – wówczas płatki gotujemy na wodzie. Jest to najlepszy sposób na włączenie produkt ryżowego do diety. Takie płatki ryżowe stanowią doskonałą i zdrową alternatywę dla smakowych kaszek ryżowych, które często zawierają dodatek cukru. Z kolei samodzielne przygotowanie kaszki ryżowej na drodze zmielenia ziaren ryżu jest bardziej czasochłonne.
Kilkumiesięcznym maluchom zaleca się podawanie płatków ryżowych na wodzie, z możliwością wzbogacenia smaku dania o rozdrobnione owoce. Starszy maluch może jeść płatki ryżowe na mleku.
Płatki ryżowe – przepisy
Płatki ryżowe stanowią lekkostrawną i smaczną alternatywę dla takich dań śniadaniowych jak owsianki czy jaglanki. Można w dowolny sposób wzbogacać smak dania, używając takich dodatków jak:
- nasiona chia,
- owoce (banany, truskawki, maliny, jagody),
- orzechy (nerkowce, włoskie, migdały),
- cynamon,
- miód,
- wiórki czekoladowe lub kokosowe.
Na diecie odchudzającej można wykonać płatki ryżowe – przepisy fit z tym składnikiem to np. płatki gotowane na mleku roślinnym, polane musem owocowym z nasionkami chia. Kolejna opcja to budyń z ugotowanych płatków ryżowych, zblendowanych z owocami, miodem i mlekiem ryżowym.
Płatki ryżowe można wykorzystać do przygotowania pysznego obiadu – płatki mogą stanowić bazę do przyrządzenia pożywnych kotlecików z warzywami. Taki wegetariański obiad przygotować można z następujących składników:
- 200 g płatków ryżowych,
- warzywa (marchew, cebula, ząbek czosnku),
- przyprawy do smaku (sól, natka, bazylia),
- olej do smażenia.
Płatki ryżowe należy zalać 175 ml wrzącej wody i odstawić na kwadrans, w tym czasie podsmażając na patelni drobno pokrojone warzywa. Kolejny etap to wymieszanie płatków z warzywami, a następnie przyprawienie dania. Następnie należy formować niewielkie kotleciki i podsmażać je na patelni do momentu, aż kotleciki się zarumienią.
Z płatków ryżowych można przygotować przepyszne i lekkie ciasteczka. Aby je przygotować, należy zmiksować trzy jajka z 70 g cukru pudru, a następnie dodawać porcjami 100 g mąki pszennej oraz pół łyżeczki proszku do pieczenia. W kolejnym kroku należy wsypać do masy 250 g płatków ryżowych oraz 50 g dowolnych posiekanych orzechów, nadal mieszając. Mieszankę należy odstawić na 15 minut, po czym wykładać masę na papier do pieczenia, formując kształt ciasteczek. Ciastka powinny być pieczone przez 15-20 minut w 180 stopniach.
Bibliografia:
- Dahare R., Sahu B., Effect on physical, chemical and functional characteristics during transformation of paddy to flaked rice, International Journal of Chemical Studies, 2019, 7 (3).
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?