4 min.
Pijesz gazowaną wodę zamiast „zwykłej”? Sprawdź, jakie ma wady i zalety

Pijesz gazowaną wodę zamiast „zwykłej”? Sprawdź, jakie ma wady i zalety Istock.com
18.05.2022
Chcesz wiedzieć, skąd są twoje truskawki? Zwróć uwagę na ich szypułki
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
16.05.2022
Wyrzucasz liście tych warzyw do kosza? Zupełnie niepotrzebnie. To prawdziwa skarbnica witamin!
14.05.2022
Chcesz jeść zdrowo, ale bliscy kuszą cię słodkościami? Naucz się mówić NIE!
14.05.2022
Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli
Wolisz wodę gazowaną od niegazowanej? A może w ogóle nie przepadasz za wodą i unikasz jej jak ognia? Poniżej znajdziesz informacje, dlaczego picie wody jest tak ważne dla twojego organizmu.
Spis treści
Twoje ciało składa się głównie z wody
Tak, w 60 proc. twój organizm to woda, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jesteś w stanie żyć bez jedzenia, ale bez wody już nie. Odwodniony organizm jest osłabiony i narażony na wiele chorób. Pamiętaj, że tracisz wodę podczas całego dnia, wraz z moczem czy potem. Nie doprowadzaj do tego, że osłabisz swój organizm, pijąc słodkie, gazowane napoje. Produkty gazowane były znane już w okresie starożytności, kiedy to zachwycano się pozostawianymi na słońcu i fermentującymi owocami wraz z wodą. Dzięki temu dziś mamy alkohol.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skąd wzięła się woda gazowana?
Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy – z eksperymentu naukowca, Josepha Priestly’ego, który umieścił naczynie z wodą nad piwem, które właśnie poddawane było fermentacji. Po krótkim czasie naczynie zaczął wypełniać dwutlenek węgla. Po tym odkryciu inni naukowcy zaczęli tworzyć bezalkoholowe napoje gazowane, a także „zwykłą” gazowaną wodę.
Woda gazowana a nawodnienie organizmu
Tak, jak wcześniej już zostało wspomniane, woda jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z pewnością zamiana słodkich napojów gazowanych i alkoholowych na wodę wspomoże utratę wagi. Co, jeśli nie lubisz smaku „zwykłej” wody, sięgasz jedynie po tą gazowaną? Koniecznie poznaj jej wady i zalety.
Do plusów możesz zaliczyć:
- Oszukanie żołądka bąbelkami. Dietetycy zalecają wypicie szklanki wody pół godziny przed posiłkiem, ponieważ dzięki temu zjesz mniej. Jeśli jeszcze do tego dołożysz bąbelki, wówczas uczucie sytości będzie jeszcze większe.
- Koniec problemów z zaparciami, ponieważ gaz dobrze wpływa na oczyszczenie układu pokarmowego ze złogów. Jeśli masz problem z zaparciami, to koniecznie wypróbuj wodę gazowaną.
- Wapń i sód, które występują w wodzie gazowanej, mogą dobrze wpływać na kości. Oczywiście nie zastąpią one nabiału, ale mogą być dla niego dobrym dodatkiem.
- Brak problemów z połykaniem. Jeśli męczą cię małe kęsy, którymi się dławisz zbyt często, to w pierwszej kolejności powinnaś udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać np. początek choroby Parkinsona. Dzięki piciu chłodnej wody gazowanej możesz pobudzić swój przełyk do lepszej pracy.
A jakie są minusy picia wody gazowanej?
- Zbyt duża zawartość sodu. Niektóre wody gazowane mają zbyt dużo minerałów, jak i innych dodatków, na które trzeba uważać, np. gdy masz podwyższone ciśnienie krwi. Jeśli nie jesteś pewna, jaka dawka minerałów jest dla ciebie dobra, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
- Problem z zębami. Nie od dzisiaj wiemy, że gazowane napoje mają w sobie więcej kwasów, które bardzo źle wpływają na szkliwo. Jeśli nie potrafisz żyć bez wody gazowanej, to pamiętaj o tym, aby od razu po jej wypiciu umyć zęby, aby pozbyć się szkodliwych kwasów.
- Wzdęcia i zgaga. Kto ma te symptomy, to doskonale wie, że woda gazowana ani inne gazowane napoje nie są dla niego. Jeśli zaburzają one twoje trawienie, podczas ich picia masz brzuch jak balon i czujesz się ciężka, powinnaś odstawić takie napoje.
Z tego wszystkiego wynika, że najlepszym wyborem jest woda niegazowana, która nie dość, że odpowiednio nawodni twój organizm, to jeszcze nie będziesz miała po niej żadnych efektów ubocznych. Jeśli najbardziej przeszkadza ci fakt, że nie ma ona smaku, to dodaj do niej odrobinę ulubionych owoców i gotowe.
Źródło: powerofpositivity
Poleć ten artykuł koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022
„Może pełnić ważną funkcję w zapobieganiu otyłości i insulinooporności”. O brązowej tkance tłuszczowej, którą warto mieć, mówi dr Iwona Boniecka

03.04.2022