Przejdź do treści

Mąka migdałowa – zdrowa alternatywa dla mąki pszennej

Migdały na mąkę
Mąka migdałowa – zdrowa alternatywa dla mąki pszennej Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie tolerujesz glutenu i nie wiesz, co wybrać zamiast mąki pszennej? Wysoki poziom cukru zmusza cię do poszukiwania niskowęglowodanowych produktów? Stosujesz dietę redukcyjną i unikasz dostarczania organizmowi zbędnych kalorii? W każdym z tych przypadków warto, abyś sięgnęła po mąkę migdałową. Jest wartościowa, niskokaloryczna i bezglutenowa, a przygotowane z niej ciasta i desery są wyjątkowo aromatyczne i smaczne.

Mąka migdałowa – właściwości

Mąka migdałowa, podobnie jak same migdały, zawiera cenne przeciwutleniacze. Są to m.in. związki fenolowe, a także witamina E (tokoferol) i selen. Zwalczają one wolne rodniki, które odpowiadają nie tylko za proces starzenia, ale również sprzyjają rozwojowi nowotworów.

Mąka migdałowa dostarcza także L-argininy i kwercetyny, regulujące tempo zużywania zapasów glikogenu w tkance mięśniowej (stanowiącego zapasy energetyczne organizmu). Innymi słowy – dzięki mące migdałowej będziesz bardziej wydajna podczas treningu sportowego.

Jest to również cenne źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych (obok wspomnianego selenu są to: wapń, żelazo i cynk). Jeśli więc zastanawiasz się, czym zastąpić mąkę pszenną – zdecyduj się na mąkę migdałową. Pozytywnie wpłynie to na pracę układu krążenia i obniży poziom cholesterolu LDL (zwanego potocznie „złym”). Jest to również niskowęglowodanowa alternatywa, po którą sięgnąć mogą osoby chorujące na cukrzycę.

Mąka migdałowa – gdzie kupić?

Gdzie można kupić mąkę migdałową? Produkt zawierający wyłącznie migdały (bez wypełniaczy) znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością i produktami ekologicznymi. Za opakowanie ważące 1 kg zapłacisz ok. 30-40 zł.

Nie jest to produkt tani, ale z pewnością wart swej ceny. Jeśli nie wiesz, czym możesz zastąpić skrobię kukurydzianą lub mąkę pszenną, skorzystaj z tego rozwiązania, a odczujesz pozytywny jego wpływ na organizm.

Jak zrobić mąkę migdałową?

Jeśli masz czas i chęci, możesz wykonać mąkę migdałową samodzielnie. Zanim zabierzesz się do pracy, kup odpowiednią ilość orzechów. W sklepach znajdziesz zarówno takie w brązowej łupinie, jak i jej pozbawione (blanszowane). Oba typy są odpowiednie do przygotowania mąki. W pierwszym przypadku musisz się jednak liczyć z tym, że będzie miała ona gorzki posmak.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś samodzielnie pozbawiła migdały łupiny. Wystarczy, że zalejesz orzechy wrzątkiem. Po odcedzeniu brązowa powłoka z łatwością da się oddzielić palcami. 

Jak zmielić migdały? Jeśli masz pewność, że są suche – wrzuć je do pojemnika i zblenduj lub zmiel. Możesz zachować grubszą strukturę lub wykonać pył. Z tak przygotowanej mąki możesz natychmiast przygotować ciasto migdałowe lub zastosować w formie posypki do deserów.

Dieta bezglutenowa - dla kogo, efekty, co jeść?

Co zrobić z mąki migdałowej?

Mąkę migdałową warto wykorzystać przede wszystkim do aromatycznych wypieków. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić z niej ciasto na naleśniki i gofry.

Będzie to także smaczny i aromatyczny dodatek do placków smażonych na patelni, uwielbianych przez dzieci (także na etapie rozszerzania diety).

 


Źródła:

  1. A. Stróżyk, L. Pachocka, Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, nr 97 (4), s. 328 – 334
  2. M. Wroniak, J. Parzychowska, A. Rękas, Charakterystyka i porównanie wartości żywieniowej orzechów i otrzymywanych z nich olejów, „Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego” 2016, t. 71, nr 3, s. 44–58

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: