Przejdź do treści

Lubisz dietetyczną colę? Może lepiej wymienić ją na inny napój?

Lubisz dietetyczną colę? Może lepiej wymienić ją na inny napój? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dietetyczne napoje gazowane podbiły szturmem rynek i obecnie znaleźć je można na wszystkich sklepowych półkach. Występują pod różnymi nazwami, w różnych smakach, od puszek po duże butelki. Wiele osób bezkarnie podchodzi do ich picia. Smakują prawie tak samo jak oryginał (a więc dobrze i zachęcająco), a do tego nie mają kalorii i białego cukru. Ale czy ich picie jest naprawdę zdrowe?

Napoje dietetyczne – bez cukru, ale słodkie

Napoje dietetyczne pojawiły się na rynkach zagranicznych w latach 50. ubiegłego wieku, początkowo jako alternatywa dla osób, które cierpiały na cukrzycę i picie normalnych napojów gazowanych byłoby dla nich niebezpieczne. Szybko jednak podbiły także serca osób, które po prostu chcą zadbać o dietę i linię. I chociaż te napoje nie mają w sobie białego cukru, to zawierają słodziki, które niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia.

Napoje gazowane

Wartości odżywcze napojów gazowanych typu light

Napoje gazowane nie są zbyt dobrym źródłem składników odżywczych, to praktycznie gazowana woda, cukier, barwniki, dodatki smakowe i konserwanty. W coli i innych napojach bez kalorii cukier zastępowany jest różnymi słodzikami, ale nadal napój nie jest zbyt wartościowy. Warto jednak spojrzeć na skład – niektóre napoje light wcale nie rezygnują całkowicie z cukru, jest go tylko po prostu mniej i dodany jest zaraz obok słodzików.

Podstawą napojów dietetycznych jest:

  • woda gazowana – do wody dodawany jest pod ciśnieniem dwutlenek węgla, aby zaczęła ona być gazowana, taka woda może powodować wzdęcia, bo wprowadza dużo gazów do żołądka;
  • słodziki – w napojach dietetycznych stosuje się słodziki sztuczne lub naturalne, takie jak stewia, ksylitol, erytrytol;
  • kwasy – kwasy mają dać napojom smak, może to być na przykład kwas cytrynowy – nie jest to jednak obojętne dla szkliwa zębów, mogą one być osłabione, jeśli często pijesz colę;
  • barwniki – sztuczne lub naturalne, niektóre z nich powodują uczulenie;
  • konserwanty – dzięki nim napój przez bardzo długi czas zachowuje smak i może stać długo na sklepowych półkach;
  • kofeina – wiele napojów, szczególnie typu cola, ma w składzie dodatkową kofeinę, która działa pobudzająco i stymulująco.

Czasami producenci dodają jeszcze różne substancje smakowe, a niektórzy także witaminy i minerały, które w oczach konsumenta mają podnieść atrakcyjność produktu. Napoje dietetyczne wpływają na organizm, szczególnie ze względu na obecność słodzików i barwników oraz smaków, które niekoniecznie mają naturalne pochodzenie.

Napoje dietetyczne a nerki

Badania przeprowadzone na grupie ponad 15 000 osób pokazują zależność między przewlekłą chorobą nerek, a liczbą wypijanych tygodniowo szklanek napojów gazowanych. Osoby, które piły więcej niż siedem szklanek takich napojów w tygodniu, mają aż dwa razy więcej zachorowań w porównaniu do osób, które sięgały po jedną szklankę coli. Prawdopodobnie wynika to z tego, że napoje gazowane mają dużo fosforu. Sugeruje się także, że osoby pijące napoje light świadomie częściej sięgają po niezdrowe przekąski, ponieważ czują się usprawiedliwione przez wybieranie napojów bez cukru.

Pijąc colę bez kalorii niekoniecznie chudniesz

Wątpliwa jest także teza, że napoje bez cukru mają pomóc w utrzymaniu sylwetki. Badacze sugerują, że spożywanie słodzików i duże ilości dietetycznych napojów wręcz zwiększa ryzyko otyłości i chorób metabolicznych. Dietetyczne napoje mogą stymulować apetyt, zmieniać odczuwanie słodkiego smaku i dają wymówkę, do zjedzenia bardziej kalorycznego posiłku, bo w końcu mają zero kalorii.

Słodziki a ryzyko chorób serca i cukrzycy

Badania pokazują również, że osoby, które piją nawet tylko jedną porcję napojów dietetycznych dziennie, mają o około 10 proc. większą szansę na rozwinięcie cukrzycy typu 2 i około 9 proc. większą szansę na choroby serca. Sztuczne słodziki nie są prawdopodobnie tak obojętne dla naszego organizmu, jak zwykliśmy myśleć.

 

Źródło: healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.