Przejdź do treści

Które produkty bogate w magnez są najzdrowsze? Gdzie szukać cennego pierwiastka?

magnez
Fot. airborne77/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Magnez to jeden z najważniejszych dla ludzkiego organizmu pierwiastków. Każdego dnia należy dbać o jego prawidłową podaż. Na szczęście dostarczenie organizmowi optymalnej dawki magnezu wcale nie jest trudne. Wystarczy sięgać po pokarmy bogate w magnez.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Magnez w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Reguluje nie tylko samopoczucie, ale też liczne procesy biochemiczne. Z tego powodu każdego dnia należy zadbać o to, aby dostarczyć sobie optymalną dawkę tego pierwiastka. Zaniedbanie może przyczynić się do powstawania niedoborów, które błyskawicznie dają o sobie znać.

Rola magnezu w organizmie

Magnez często nazywany jest pierwiastkiem życia – nic dziwnego, bierze udział aż w 300 procesach biochemicznych organizmu. Można wyróżnić dwie najważniejsze funkcje magnezu w organizmie. Pierwsza z nich dotyczy układu nerwowego. To właśnie magnez zapewnia odpowiednią koncentrację, dba o pamięć i stabilne samopoczucie. Zapobiega również zaburzeniom funkcji kognitywnych oraz spadkom nastroju czy permanentnemu zmęczeniu. Po drugie magnez wpływa na przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Pierwiastek ten dba o to, aby organizm był odpowiednio odżywiony dzięki makroskładnikom, witaminom i minerałom, znajdującym się w posiłkach. Ponadto magnez ma pozytywny wpływ na drogi oddechowe czy układ immunologiczny. Chroni organizm przed wieloma szkodliwymi substancjami, takimi jak ołów i rtęć. Łagodzi również dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz za odpowiednie przyswajanie wapnia, zapewniając tym samym właściwą strukturę kośćca.

Kiedy warto sięgać po pokarmy bogate w magnez?

Jedzenie bogate w magnez powinno stale gościć w menu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niedobory magnezu mogą być wyjątkowo niebezpieczne. O pierwszych niedostatkach magnezu organizm daje znać dość szybko – pojawiają się nieprzyjemne i często bolesne skurcze łydek. W większości przypadków skurcze te nasilają się z czasem – o ile pierwsze z nich są ledwo wyczuwalne, o tyle długotrwałe niedobory mogą doprowadzić do niezwykle bolesnych skurczów. Z tego powodu warto sięgnąć po żywność zawierającą duże ilości magnezu już wtedy, kiedy organizm po raz pierwszy da znać, że brakuje mu tego cennego pierwiastka.  Jeśli w ciągu nocy skurcze uniemożliwiają sen, pora włączyć do diety pokarmy bogate w magnez. Inne objawy niedoboru magnezu to drganie powiek, rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie, niemożność koncentracji, nawracające problemy z pamięcią krótkotrwałą, a także osłabienie włosów i paznokcie. W dłuższej perspektywie niedobory magnezu mogą prowadzić m.in. do osteoporozy, miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto przyjrzeć się diecie i sprawdzić, czy znajduje się w niej żywność bogata w magnez. Jeśli jadłospis jest ubogi w ten pierwiastek, warto włączyć do diety odpowiednie produkty.

Co jest bogate w magnez?

Lista produktów spożywczych bogatych w magnez jest bardzo długo. Zmiany warto zacząć od włączenia do menu tych pokarmów, które zawierają szczególnie duże ilości pierwiastka. Należą do nich przede wszystkim warzywa, owoce i zboża, w szczególności produkty pełnoziarniste (płatki owsiane, kasze, ryż brązowy, chleb żytni), orzechy laskowe i migdały, owoce takie jak banany i pomarańcze, warzywa: rośliny strączkowe, fasola, brokuły, marchew, sałata, pestki dyni, dobrej jakości ryby, a także kakao i ciemna czekolada. Wybierając żywność bogatą w magnez, warto również zwrócić uwagę na jej jakość. Owoce i warzywa, a także ryby pochodzące z upraw ekologicznych to doskonały wybór – pozwalają one chronić organizm przed licznymi pestycydami, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Wszystkie produkty bogate w magnez są zdrowe – większość z nich powinna być regularnie spożywana. Istotnym elementem diety jest woda mineralna, bogata w magnez. Niektóre wody mineralne są silnie nasycone pierwiastkami, takimi jak magnez czy wapń. Z uwagi na fakt, iż każdy człowiek powinien pić minimum 2 litry wody dziennie, warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniej wody i zdecydować się na tę, która zawiera duże ilości magnezu. Dzięki temu można w bardzo prosty sposób dostarczy sobie dużych ilości tego pierwiastka. Odpowiednia ilość to minimum 70 mg na litr. Przy okazji należy upewnić się, że dana woda nie zawiera zbyt dużych ilości sodu. Do menu warto włączać produkty bogate w magnez, potas, wapń czy żelazo. Z kolei nieustanne zmęczenie pomogą zniwelować produkty bogate w żelazo i magnez.

Zobacz także

Produkty bogate w magnez – podsumowanie

Codzienne dbanie o to, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość produktów bogatych w magnez, to najlepszy sposób na zapewnienie sobie nie tylko zdrowia, ale też dobrego samopoczucia. Podstawą zdrowego odżywiania są oczywiście owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Odpowiednia podaż magnezu dostarcza organizmowi mnóstwa innych cennych związków odżywczych.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?