Przejdź do treści

Kakao – składniki odżywcze i właściwości zdrowotne

Kakao
Kakao - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kakao znali już Majowie i Aztekowie. Jest to napój przygotowywany z wykorzystaniem nasion owoców kakaowca. Czasami kakao nazywa się „napojem bogów”. Ma ono wiele drogocennych właściwości. Jednym z najważniejszych składników kakao są przeciwutleniacze. Hamują one procesy starzenia się organizmu i zapobiegają wielu chorobom, w tym cywilizacyjnym. Kakao ma działanie uspokajające, poprawiające samopoczucie i zwiększające libido. Sprawdź, jakie cenne właściwości ma kakao. Jak możesz je wykorzystać w kuchni i do pielęgnacji urody.

Co to jest kakao?

Kakao to zmielone na drobny proszek nasiona owoców kakaowca. Kakaowiec rośnie w lasach równikowych północnej części Ameryki Południowej i w Ameryce Środkowej. Kakao zazwyczaj jest wykorzystywane do produkcji czekolady i czekoladowego napoju. Używa się go również do leczenia różnego rodzaju dolegliwości w medycynie alternatywnej. Kakao zawiera bardzo duże ilości witamin, mikroelementów oraz korzystnych dla zdrowia tłuszczów.

Najważniejszym składnikiem w kakao są przeciwutleniacze, w szczególności polifenole. W ziarnach kakao znajduje się piętnastokrotnie wyższa zawartość antyoksydantów niż w czarnych jagodach i dwudziestokrotnie wyższa niż w czerwone winie, trzydziestokrotnie wyższa niż w zielonej herbacie.

Surowe ziarna kakao są fermentowane i suszone. Nie poddaje się ich żadnej dodatkowej obróbce. Właśnie dlatego surowe ziarna mają więcej wartości odżywczych niż te palone czy prażone. Jednak nadal jest to produkt spożywczy korzystnie działający na twoją kondycję zdrowotną.

Kakao – składniki odżywcze

W kakao znajdują się takie witaminy jak:

Występują w nim następujące minerały:

  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • sód.
kawa

Kakao – właściwości zdrowotne

Kakao pozytywnie wpływa na pamięć. Opóźnia proces pogarszania się pamięci u osób starszych. Tak twierdzą naukowcy z Columbia University Medical Center (CUMC) w piśmie „Nature Neuroscience”. Dlaczego? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w kakao znajdują się antyoksydanty. Poprawę pamięci potwierdzono w badaniu naukowym, w którym wzięło udział 37 zdrowych osób w wieku od 50 do 69 lat. Połowa z uczestników badania przez trzy miesiące stosowała dietę zawierającą bardzo wysoki poziom flawonoli (900 mg dziennie), natomiast druga połowa uczestników badania stosowała dietę zawierającą niski poziom flawonoli (10 mg dziennie). Po trzech miesiącach okazało się, że ta pierwsza grupa uzyskiwała lepsze wyniki podczas testów i miała lepszą pamięć. O tyle lepszą, że odzyskali sprawność umysłową podobną do 30-latków lub 40-latków.

Spożywanie kakao może również pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu krążenia. Kakao jest bogatym źródłem flawanoli i procyjanidyn, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Te substancje rozkurczają naczynia krwionośne, usprawniają przepływ krwi, zmniejszają negatywny wpływ tak zwanego złego cholesterolu. Zapobiegają również powstawaniu skrzepów i blokowaniu naczyń krwionośnych. W 100 g kakao zawartych jest 1400 mg flawanoli i procyjanidyn. Dla porównania, w gorzkiej czekoladzie jest ich 170 mg, a w mlecznej czekoladzie 70 mg.

Dodatkowo kakao: poprawia samopoczucie, łagodzi stres, przeciwdziała kamicy nerkowej, łagodzi kaszel i jest silnym afrodyzjakiem.

Kakao w kuchni – zastosowania

Z kakao możesz zrobić smaczny napój, który pewnie znasz z dzieciństwa. Wystarczy do zmielonych ziaren kakaowca dodać wodę lub mleko. Z ziaren kakaowca produkuje się również czekoladę. Powstaje ona przez połączenie ze sobą mieszanki kakao i masła kakaowego. Pozytywny wpływ na zdrowie ma spożywanie maksymalnie trzech kostek czekolady gorzkiej dziennie. Kakao może również stanowić dodatek do deserów i ciast. Rzadziej jest dodawane do potraw wytrawnych.

Kakao w kosmetyce

W kakao znajduje się witamina młodości, czyli witamina E. Wiemy już, że występują w niej również flawonoidy, które są odpowiedzialne za opóźnianie procesów starzenia się skóry. Kakao ma właściwości ujędrniające i oczyszczające. Występuje w bardzo wielu kremach do twarzy i balsamach do ciała. Bardzo pozytywnie wpłynie na cerę u kobiet dojrzałych oraz na skórę na ciele z cellulitem. Preparaty kosmetyczne z dodatkiem kakao kupisz praktycznie w każdej drogerii. Jednak warto wspomnieć na koniec o tym, że kakao jest stosowane również w kosmetyce profesjonalnej, na przykład jest dodawane do masek do twarzy.

Karob vs kakao - właściwości, zastosowanie i przepisy

Kakao a długość życia

Badacze z Harvard Medical School razem z profesorem Normanem Hollenbergiem wzięli pod lupę dietę plemienia Kuna z Panamy. Spożywali oni aż czterdzieści filiżanek kakao w ciągu tygodnia. Okazało się, że taka nietypowa dieta jest bardzo korzystna dla zdrowia. Nie tylko przedłuża ona długość życia, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję.

Za te wszystkie pozytywne właściwości jest odpowiedzialny flawonoid o nazwie epikatechina. Występuje on nie tylko w kakao, ale również w herbacie i w winie. W plemieniu Kuna z Panamy zaobserwowano również mniejszą częstotliwość występowania takich chorób cywilizacyjnych, jak: wylew, choroby serca, rak i cukrzyca.

 

Bibliografia:

  1. Kakao na straży pamięci, Polska Agencja Prasowa, [dostęp: 17 lutego 2016]. Dostępny w internecie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402478,kakao-na-strazy-pamieci.html
  2. Kakao sprzymierzeńcem w walce z kamicą nerkową, [dostęp: 17 lutego 2016]. Dostępny w internecie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402863,kakao-sprzymierzencem-w-walce-z-kamica-nerkowa.html
  3. Krotki M., Stoparczyk B., Właściwości przeciwutleniające kakao w zapobieganiu chorobom układu krążenia, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 1 http://www.czytelniamedyczna.pl/2633,waciwoci-przeciwutleniajce-kakao-w-zapobieganiu-chorobom-ukadu-krzenia.html
  4. Thorsten W., Jenny B., Żywność funkcjonalna. Najzdrowsze produkty z natury, wyd. Vital, Białystok 2015 https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2014/06/%C5%BBywno%C5%9B%C4%87-funkcjonalna_edited.pdf

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: