3 min.
Jelita to nasz drugi mózg. To, co jesz, ma na niego duży wpływ

istockphoto.com
Nie tylko mózg odpowiada za zdolność logicznego myślenia, analizowanie czy odczuwanie emocji. Na to, co dzieje się w naszej głowie, wpływają też jelita – a raczej sygnały, które nam wysyłają. – Jelita nie służą tylko do przetwarzania pożywienia i pozbywania się jego niepotrzebnych treści. Są fascynującym i niezwykle skomplikowanym organem! – pisze dietetyczka prowadząca konto „Psychodietetyczny”.
– Nasze jelita są gigantycznym zbiorem dobroczynnych bakterii – tak zaczyna swój post Dominika Oleś, dietetyczka prowadząca konto „Psychodietetyczny”. Ekspertka tworzy indywidualne plany żywieniowe oraz podejmuje różne tematy związane z żywieniem, by uświadamiać Polaków, co jest dla nich ważne w kwestii diety. Tym razem stworzyła post, w którym opisuje funkcje jelit.
Wyświetl ten post na Instagramie.
– Nasze jelita są gigantycznym zbiorem dobroczynnych bakterii. To również skupisko około 100 milionów komórek nerwowych. Jelita mają tak bogate unerwienie, że możemy się pokusić o nazwanie ich naszym „drugim mózgiem”. Intensywnie komunikują się z naszym mózgiem za pomocą nerwu błędnego.
Zaskakujące jest to, że aż 90% impulsów nerwowych przebiegających nerwem błędnym, wędruje od jelit do mózgu, a tylko 10% przebywa drogę odwrotną! Nasz mózg jest bombardowany informacjami z jelit, a gdy coś się dzieje w jelitach, mózg zaraz o tym wie – pisze Dominika Oleś.
Czy stan jelit może wpływać na nasz nastrój?
Dietetyczka wyjaśnia:
– Istnieją przesłanki, że tak! Jest to tak skomplikowany temat, że potrzeba jeszcze paru dobrych lat, aby dokładnie zbadać ten obszar. Natomiast istnieje wiele przesłanek, mówiących o tym, że zaburzenia emocjonalne, stany lękowe i depresja często wiążą się z takimi dolegliwościami, jak nieswoiste zapalenia jelit, zaparcia, czy niestrawność – pisze dietetyczka.
Ekspertka odpowiada także na pytania, w jaki sposób wpływać na stan naszych jelit, a tym samym na nasze samopoczucie.
Co negatywnie wpływa na nasze jelita?
- żywność wysokoprzetworzona,
- polepszacze smaku, konserwanty i barwniki,
- duże spożycie cukru,
- chlorowana woda,
- antybiotyki.
Co pozytywnie wpływa na nasze jelita?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zastanów się, co jesz
Większość serotoniny, czyli hormonu szczęścia, produkowana jest w komórkach jelit. Jeśli więc odczuwasz spadek nastroju, zastanów się, co ostatnio ląduje na twoim talerzu. Może się zdarzyć, że za zaburzenia nastroju będzie odpowiadać stan naszych jelit, a nie mózg.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.01.2023
„Sprzedaż mięsa ostrzykniętego wodą pod nazwą surowego mięsa jest karalna, to oszustwo konsumenckie”. O tym, czym jest „czyste mięso” mówi dietetyk kliniczny Mario Vu

19.12.2022
Dziennikarki Hello Zdrowie zdradzają sekretne przepisy bożonarodzeniowe swoich babć. Za każdym kryje się niezwykła historia!

16.12.2022
„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

17.09.2022