Przejdź do treści

Wydaje ci się, że jesz za dużo cukru? Dietetyczka tłumaczy, jak zmniejszyć apetyt na słodkie

Ochota na słodycze / istockphoto.com
Ochota na słodycze / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jesienią i zimą częściej niż w innych porach roku sięgamy po słodycze. To normalne – przez zwiększoną ochotę na cukier nasz organizm przygotowuje się na chłodniejsze miesiące. Ale czy to zdrowe? Niekoniecznie. Właśnie dlatego dietetyczka Paulina Jamrozik z Poradni Dietetycznej MEDIS stworzyła listę produktów, które zaspokoją głód cukru i węglowodanów. 

Produkty zmniejszające apetyt na cukier

Paulina Jamrozik jest dietetyczką kliniczną pracującą w Poradni Dietetycznej MEDIS. Ekspertka, oprócz planowania jadłospisów, jest też aktywna w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagramie obserwuje obecnie ponad 4,1 osób. Ostatni post dietetyczki odpowiada na pytanie: co robić, by nie jeść słodyczy? 

„Oto najlepsze produkty spożywcze, które mogą pomóc zaspokoić głód cukru i węglowodanów:

Awokado, bogate w minerały, witaminę E i tłuszcze omega, stanowi zdrową przekąskę o każdej porze dnia. Możesz je jeść samodzielnie z niewielką ilością soli i pieprzu do smaku, w zielonym koktajlu, z porannymi jajkami lub dodając do sałatki.

Olej kokosowy. Zastąpienie cukru jedzeniem zdrowych tłuszczów może pomóc zmniejszyć apetyt, zapewniając jednocześnie pozytywny impuls dla twojego ciała (i mózgu). Udowodniono, że spalanie tłuszczu w organizmie powoduje pewne niezwykłe rzeczy dla naszego mózgu i zdrowia metabolicznego.

Orzechy. Trzymanie zapasu orzechów w podróży lub w pracy to świetny sposób na uniknięcie niezdrowych przekąsek, ponieważ masz zawsze pod ręką szybką, łatwą i zdrową opcję. Garść migdałów, orzechów nerkowca lub orzechów włoskich świetnie sprawdzi się każdego dnia, ponieważ są bogate w tłuszcze omega, zawierają białko i nie zawierają cukru. Unikaj orzechów pokrytych miodem, solą itd., ponieważ mogą sprawić, że będziesz chciał więcej… 

Masło Ghee jest uważane za jeden z najlepszych produktów żywnościowych, który pomaga uspokoić pragnienie. Zapewnia zdrowszy profil kwasów tłuszczowych. Ghee stymuluje układ trawienny, poprawia przyswajanie. Spróbuj dodać Ghee do swojej diety, oprócz innych olejów lub zamiast nich.

Seler i marchew są chrupiące i pełne błonnika. Świetna przekąska między posiłkami gotowa na każde pragnienie. Możesz także spróbować zjeść je ze zrobionym własnoręcznie hummusem. Trzymanie się diety nie tylko poprawi twoje zdrowie układu trawiennego, ale także pomoże kontrolować twoje pragnienia.

Woda. To, co wydaje się pragnieniem jedzenia, może być oznaką pragnienia. Picie wody podczas głodu może pomóc w ograniczeniu apetytu, a także pomóc schudnąć” – wymienia Joanna Jamrozik, dietetyczka kliniczna.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Ochota na słodkie – czego chce nasz organizm?

Najczęstszą przyczyną zwiększonej ochoty na słodycze jest zbyt małe spożywanie produktów bogatych w węglowodany złożone. Mowa tutaj o kaszach czy pieczywie razowym. Efekt? Spadek cukru w organizmie. To właśnie przez to tak ciągnie nas do słodkiego. Organizm robi wszystko, by uzupełnić niedobory.

Zwiększony apetyt na cukier może być też skutkiem drożdżaków z rodzaju Candida, braku odpowiedniej ilości chromu w organizmie oraz przewlekłego stresu. Ostatnia przyczyna pojawia się w naszym życiu bardzo często. Tym bardziej więc powinnyśmy sięgać po produkty obniżające apetyt na słodycze. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?