Jak pić więcej wody? Swoje sposoby na to, żeby nie zapomnieć o nawadnianiu organizmu, zdradza Agnieszka Pocztarska
Eksperci zalecają, żeby dziennie dostarczać organizmowi ok. 2 litrów wody. Niestety często w natłoku obowiązków i w biegu za załatwianiem kolejnych spraw zwyczajnie zapominamy o tym, aby się napić. Jeśli też masz z tym problem, sprawdź sześć sposobów na pamiętanie o nawodnieniu autorstwa Agnieszki Pocztarskiej.
Jak nie zapominać o piciu wody?
Ciężko wyrobić ci nawyk regularnego picia wody? Zdarza ci się cały dzień nie wypić ani szklanki? Swoje sposoby ma na to Agnieszka Pocztarska, właścicielka portalu Czytamy Etykiety, która wraz z ekspertkami tworzącymi stronę radzi:
- Jeśli pracujesz przy biurku, zawsze miej przy sobie szklankę lub butelkę z wodą (najlepiej według ekspertki wybierać butelki z filtrem lub szklane wielokrotnego użytku, żeby nie wytwarzać zbyt dużo plastikowych odpadów. „Będziesz sięgać po nią odruchowo. Oczywiście przy pracy w ruchu jest to jeszcze bardziej istotne, gdyż zapotrzebowanie na wodę rośnie przy aktywności fizycznej” – podkreśla Pocztarska.
- Miej szklankę wody przy łóżku. „Rano wypijaj całą, przed snem – pół. Najlepiej, gdy to ci wejdzie w nawyk” – czytamy w poście na Instagramie.
- Korzystaj z aplikacji na telefon albo ustawiaj sobie przypomnienia. „Jeśli masz tak napięty grafik dnia, że w natłoku obowiązków zapominasz o piciu, to jest naprawdę ciekawa alternatywa” – pisze Agnieszka Pocztarska.
- „Przemycaj” wodę w jedzeniu – jedz owoce, warzywa, zupy.
- Dodawaj do wody cytrusy lub miętę – dzięki temu woda zyska lepszy smak, ale też cenne witaminy.
- Noś butelkę wody wszędzie. „Jeśli chcesz kontrolować, ile jej już wypiłeś/aś, oznacz sobie godziny i na bieżąco sprawdzaj, czy w danym momencie dnia wypiłeś/aś jej wystarczająco” – radzi Pocztarska.
Dlaczego warto pić wodę – również zimą?
Zimą co prawda odczuwamy mniejsze pragnienie niż latem podczas upałów, ale to wcale nie oznacza, że powinniśmy dostarczać organizmowi mniej wody. Niezależnie od pory roku powinniśmy wypijać ok. 2 litry płynów dziennie. Zalicza się do nich nie tylko woda, ale też zupa, kawa czy herbata. Jednak niektórzy zupy jedzą rzadko, a podczas pracy nie mają czasu zrobić sobie ciepłego napoju. Warto więc mieć pod ręką butelkę wody. Dlaczego jest to tak ważne?
Po pierwsze, zimą wzrasta podatność na infekcje. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości wody, błony śluzowe się wysuszą, a co za tym idzie – nie będą stanowić skutecznej bariery ochronnej dla bakterii i wirusów. Po drugie, odwodnienie wpływa negatywnie na koncentrację i efektywność podczas pracy czy nauki – może ją zmniejszyć aż o 30 proc. Po trzecie, gdy pijemy zbyt mało, cierpi na tym nasza skóra, ponieważ aż w jednej trzeciej składa się z wody. Jest wtedy mniej elastyczna, ma szary odcień, a zmarszczki na twarzy są bardziej widoczne.
Dlatego zdecydowanie nie warto rezygnować z picia wody. Ten zdrowy nawyk na pewno zaowocuje w przyszłości i twój organizm ci za niego podziękuję. Wybierz sposób na to, żeby wdrożyć go w życie i… do dzieła!
Czytamy etykiety
Czytamy Etykiety to portal, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska.
Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.
Ekspertki z Czytamy Etykiety, Kamila Kwietniewska i Agnieszka Wałęka, z Agnieszką Pocztarską na czele, są też aktywne w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie obserwuje 306 tys. osób.
RozwińPolecamy
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
„Wypiłam za dużo wody. Zalałam swój system i utonęłam”. Brooke Shield o problemach zdrowotnych
Pijesz na wakacjach drinki z kostkami lodu? Uważaj, mogą być bardziej zanieczyszczone niż woda z toalety
Żywa woda – prawda czy mit? Czy woda alkaliczna działa?
się ten artykuł?