Przejdź do treści

Guarana – właściwości, działanie, rodzaje, gdzie kupić

Tekst o właściwościach, działaniu i zastosowaniu guarany. Na zdjęciu: Grupa czerwonych i czarnych jagód na gałęzi - HelloZdrowie
Guarana – właściwości, działanie, rodzaje, gdzie kupić Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Guarana to owoc, który zasłynął jako składnik napojów energetycznych. To prawda, że skutecznie zmniejsza zmęczenie, jednak jej zastosowanie jest o wiele szersze. Wspomaga ona metabolizm oraz proces odchudzania, a do tego warto ją wykorzystać w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ponadto guarana ma właściwości antyoksydacyjne. Dowiedz się więcej o tej wspaniałej roślinie.

Co to jest guarana?

Guarana to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Rośnie ona w Brazylii oraz na obszarze całej Amazonii. To tropikalne pnącze z charakterystycznymi, jaskrawoczerwonymi owocami, otoczonymi pojedynczymi, czarnymi nasionami. Indianie od wieków traktują ją jako środek leczniczy oraz eliksir młodości. W Polsce nie jest ona bardzo znana, jednak – ze względu na fantastyczne działanie i atrakcyjną cenę – powoli to się zmienia.

Guarana – właściwości

Guarana zawiera liczne ksantyny: procyjanidyny, katechiny, jak również kofeinę, której jest w tej roślinie dwa razy więcej niż w samej kawie! Należy wspomnieć także o teoflilinie, epikatechinie oraz garbnikom. Zawiera ona witaminę C oraz witaminy z grupy B, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, jak również i białko. Jest ona bogatym źródłem antyoksydantów.

Guarana – działanie

Dzięki ksantynom guarana niweluje zmęczenie oraz daje porządny zastrzyk energii. Dzięki nim usprawnione zostaje działanie mózgu i ciała. Dodatkowo zawarte w niej flawonoidy i alkaloidy zwiększają naszą czujność. Jeżeli wiec masz problem z koncentracją lub pamięcią, bądź też zmagasz się z przewlekłym zmęczeniem fizycznym lub psychicznym, guarana będzie strzałem w dziesiątkę. Ułatwia ona długotrwałą naukę, dlatego też chętnie korzystają z jej właściwości studenci, maturzyści oraz, generalnie, osoby aktywne umysłowo.

Miksujemy superfoods! Koktajl z guaraną

Naukowo dowiedziono, że guarana pozytywnie wpływa na odchudzanie. Skutecznie usprawnia przemianę materii, dzięki czemu tłuszcz spala się znacznie szybciej. To wszystko wpływa na redukcję masy ciała. Do tego skutecznie zmniejsza ona apetyt. Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, w różnych produktach często łączona jest również z innymi składnikami. Badania wykazały, że kiedy połączy się yerba mate z guaraną, odchudzanie przebiega jeszcze efektywniej.

Guarana działa również jak afrodyzjak. Związane jest to z tym, że dobrze oddziałuje ona na krążenie – jest to najpewniej efekt rozluźniania mięśni gładkich oraz tętnic prącia. Działanie to naukowo udowodniono nawet u mężczyzn z nadwagą, otyłością i nadciśnieniem. Jej pozytywny wpływ na krążenie, a także właściwości utleniające sprawiają z kolei, że poprawia ona kondycję serca. Badania dowiodły również, że u osób spożywających guaranę stężenie „złego” cholesterolu LDL może być niższe nawet o 25 proc. w porównaniu do tych, które jej w żadnej postaci nie przyjmują.

Okazuje się, że guarana pozytywnie wpływa również na nasze samopoczucie. Badania wykazały, iż osoby, które przyjmowały 350 mg guarany trzy razy dziennie przez pięć dni, lepiej się czuły. Co więcej, deklarowały one wyższy poziom samoakceptacji. Dlatego też guarana polecana jest w stanach depresyjnych oraz nerwicach. Coraz częściej mówi się również, że zawarte w niej procyjanidyny, katechina czy epikatechina mogą mieć działanie przeciwnowotworowe – potrzebne są jednak kolejne badania, aby to potwierdzić.

Guarana efektywnie usuwa z organizmu toksyny, skutecznie go oczyszczając. Spora zawartość garbników sprawia, że ma ona również właściwości antyoksydacyjne. Do tego posiada działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto dzięki guaranie skóra nabiera blasku. Zastosowana w kremach sprawia, że jest ona bardziej napięta, a zmarszczki zmniejszone. Dzięki łagodzącym właściwościom kofeiny często stosuje się ją także w lekach przeciwbólowych. Guarana zwiększa również wydolność fizyczną, dzięki czemu wykonywanie wielu ćwiczeń jest po prostu łatwiejsze.

Guarana czy kofeina?

Guarana doskonale sprawdzi się jako poranny napój zamiast kawy – różni się od niej nie tylko wyższą zawartością kofeiny, ale i dłuższym działaniem pobudzającym. Wynika to z tego, że wchłania się ona stopniowo – cały proces może potrwać nawet od pięciu do sześciu godzin. W przeciwieństwie do mocnej kawy nie powoduje też dekoncentracji oraz uczucia niepokoju.

W jakich postaciach dostępna jest guarana?

Jak stosować guaranę? W sklepach najczęściej dostępna jest guarana w proszku, w postaci suszu (najczęściej w połączeniu z innymi składnikami) lub też w tabletkach.

Jak parzyć guaranę? Wystarczy płaską łyżeczkę suszu zalać szklanką wody o temperaturze 96 st. Celsjusza, a następnie odczekać kilka minut.

Jak pić guaranę w proszku? Cóż, dużo zależy od naszej wrażliwości na kofeinę. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z guaraną, rozpocznij od wsypywania ¼ lub ½ łyżeczki do porannego napoju (czyli np. do ¼ szklanki wody, soku lub też jogurtu) i sprawdź, jak reaguje Twój organizm. Po pewnym czasie możesz zwiększyć porcję do jednej płaskiej łyżeczki, a później nawet do dwóch. Ciekawostką jest to, że guaranę w proszku możesz dodawać nawet do kanapek.

Co więcej, jeśli chcesz uzyskać efekt silniejszego pobudzenia, możesz śmiało dodawać guaranę do kawy, kakao, żeń-szenia, a także wspomnianego już yerba mate. Jeżeli chcesz z kolei jeszcze lepiej wpłynąć na swoją koncentrację, połącz ją z gingko biloba, różeńcem górskim lub gotu kola.

Oczywiście można stosować również guaranę w tabletkach. Najczęściej należy przyjmować ją raz dziennie, zaraz po obudzeniu lub przed południem. Zwykle występuje ona w dawkach 50-70 mg. Warto zaznaczyć, że mielona guarana, czyli ta w proszku, dużo lepiej się wchłania oraz jest bardziej wydajna od produktów w tabletkach. Pamiętaj jednak, aby nie spożywać jej wieczorem ani późnym popołudniem.

Często można natknąć się w sklepach również na herbatę z guaraną. Nasiona tego owocu są dodawane do herbaty bazowej: czarnej, zielonej lub białej. Wówczas w skład suszu wchodzą najczęściej również inne składniki, jak np. płatki słonecznika czy żurawina. W takich produktach guarany jest jednak stosunkowo mało, stanowi ona około dwa lub trzy proc. całego produktu.

Jeśli chodzi o osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, zażywa im się regularne przyjmowanie guarany, ale w niewielkich dawkach – około 0,2 g na dzień.

Gdzie kupić guaranę?

Guarana bardzo często dostępna jest w aptekach, jak również w sklepach oferujących suplementy diety oraz zdrową żywność – dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych.

Przeciwwskazania do stosowania guarany

Warto pamiętać, że guarana nie sprawdzi się u wszystkich. Nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży, ponieważ kofeina zwiększa ryzyko wczesnego porodu oraz pojawienia się wrodzonych wad u dziecka. Powinny jej unikać także osoby z przewlekłą chorobą nerek.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4399916/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490614/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6040867/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15582012/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?