Przejdź do treści

GIS wycofuje imbir w proszku ze sklepów. Może być groźny dla zdrowia

Imbir w proszku
GIS wycofuje imbir w proszku ze sklepów. Może być groźny dla zdrowia/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem imbiru w proszku. Produkt wycofano z obrotu z powodu wykrycia w nim obecności niedeklarowanej substancji alergennej – dwutlenku siarki, która może być szkodliwa dla zdrowia. Niestety część wycofanych partii została już sprzedana.

GIS wycofał imbir w proszku znanej marki

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił wycofanie ze sprzedaży imbiru w proszku. GIS został poinformowany poprzez RASFF (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) o wykryciu substancji alergennej – dwutlenku siarki. Oznakowanie produktu nie zawierało informacji na ten temat. Niestety część wadliwej partii została już sprzedana.

Spożycie wycofanego produktu może być groźne dla zdrowia. Uważać powinny w szczególności osoby z alergią lub nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny.

„Spożycie produktu przez osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergiczną” – czytamy na stronie GIS-u.

Wycofanie imbiru w proszku – której partii dotyczy?

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: GINGER POWER – IMBIR W PROSZKU, 100 g

Numer kodu kreskowego: 4 2600 28 480109

Numer partii: LOT NO.4161

Najlepiej spożyć przed: 31.05.2023

Numer artkułu: #21311 NGR

Marka: NGR

Importerem kwestionowanej partii jest Export & Import Gunarajan Handelsagentur, a dystrybutor w Polsce: KK Polska Sp. z o.o. Firma wdrożyła procedurę wycofania partii produktu, który po zakończeniu tego procesu zostanie zutylizowany. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez producenta.

Wadliwy produkt należy wyrzucić, gdyż może stanowić zagrożenie dla zdrowia. 

Dwutlenek siarki – lepiej go unikać

Dwutlenek siarki w pożywieniu

Siarczyny znajdziemy najczęściej w winach i suszonych owocach, jednak są to konserwanty mogące występować także w wielu innych przetworach spożywczych, przede wszystkim owocowo-warzywnych. Dwutlenek siarki jest bowiem powszechnie stosowanym konserwantem i przeciwutleniaczem, zapobiegającym psuciu się żywności pod wpływem bakterii, grzybów i pleśni oraz chroniącym ją przed brązowieniem.

Dopuszczalne dzienne spożycie dwutlenku siarki wynosi 0,7 mg na kilogram masy ciała.

Choć większość osób nie odczuwa skutków po zjedzeniu produktów zawierających siarczyny, mogą być one jednak niebezpieczne dla zdrowia u osób nadwrażliwych na te związki, a także astmatyków.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

GIS