Przejdź do treści

„Dieta realnie przekłada się na kondycję zdrowia psychicznego” – podkreśla Zofia Winczewska. Co jeść, żeby zadbać o układ nerwowy?

"Dieta realnie przekłada się na kondycję zdrowia psychicznego" - podkreśla farmeceutka. Co jeść, żeby zadbać o układ nerwowy?
"Dieta realnie przekłada się na kondycję zdrowia psychicznego" - podkreśla farmeceutka. Co jeść, żeby zadbać o układ nerwowy? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Psychiatria żywieniowa nieustająco dostarcza nam danych o tym, jak ważnym filarem zdrowia psychicznego jest styl życia, nasze codzienne funkcjonowanie, nawyki, ruch czy dieta” – zauważa Zofia Winczewska na swoim profilu na Instagramie. Jak w ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko pojawiania się chorób i zaburzeń psychicznych? Po jakie produkty sięgać? Wyjaśnia ekspertka.

Psychiatria żywieniowa

Zidentyfikowano wiele szlaków, których modulacja poprzez przeciwzapalną dietę może realnie (!) przekładać się na poprawę zdrowia psychicznego. Odnosi się to do modulacji ścieżek zaangażowanych m.in. w rozwój stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego, dysfunkcji mitochondriów, dysregulacji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, a także zaburzonej mikrobioty i zjawiska 'podkradania’ tryptofanu (co skutkuje obniżoną syntezą serotoniny)” – dodaje farmaceutka.

Jak podkreśla ekspertka, to, co spożywamy na co dzień, przekłada się na kondycję psychiczną.
Ogromny potencjał według niej drzemie w diecie śródziemnomorskiej o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Winczewska zaznacza, że w takim jadłospisie nie może zabraknąć szczególnie:

  • przyjaznych dla układu nerwowego polifenoli z warzyw i owoców,
  • zdrowych tłuszczów, w tym omega-3 (farmaceutka przypomina: aż 60 proc. suchej masy mózgu stanowi tłuszcz!); znajdziesz je m.in. w orzechach włoskich, oleju rzepakowym i rybach, np.  w łososiu, śledziu.
  • witamin z grupy B; są w takich produktach, jak: mięso, wątróbka, ale też banany, ziemniaki, orzechy czy zboża.
  • magnezu, bogate w ten pierwiastek są m.in. produkty zbożowe z pełnego przemiału, pestkach dyni, czekoladzie, bananach.
  • cynkuznajdziesz go np. w czosnku, sezamie i dzikim ryżu;
  • witaminy Dznajduje się m.in. w jajkach, wątróbce, serach dojrzewających (ale najlepiej przyswajalna jest dzięki ekspozycji na słońce)

Oprócz odpowiedniej diety, jak podkreśla farmaceutka, bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego jest również zadbanie o regulację stresu oraz odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną.

Zosia Winczewska

Zosia Winczewska jest farmaceutką, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich, jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 19 tys. osób. 

„Tłumaczę, w jakich sytuacjach suplementacja diety jest korzystnym elementem profilaktyki zdrowotnej czy uzupełnieniem terapii lekowych. Pokazuję wam na blogu, jak racjonalnie podchodzić do tematu suplementacji, nie wpadając przy okazji w pułapki marketingowe” – pisze o sobie farmaceutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?