Dieta jogurtowa – efekty, opinie i przykładowy jadłospis
Dieta jogurtowa pozwala pozbyć się w ciągu tygodnia dwóch lub trzech kilogramów. Stymuluje przemianę materii, oczyszcza z toksyn, a zarazem – wspomaga pracę układu pokarmowego. Co więcej, trwa tylko przez dwa tygodnie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Dieta jogurtowa dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych, a jednocześnie niewielu kalorii. Co więcej, pozwala na spożywanie zróżnicowanych pokarmów, dzięki czemu do organizm nie cierpi na niedobór witamin, fosforu czy wapnia. Dieta pozwala również się szybko najeść, co jest bardzo istotne w procesie odchudzania. Ryzyko wywołania szkód na zdrowiu, jest mniejsze niż w przypadku diet jednoskładnikowych.
Dieta jogurtowa – na czym polega?
Tajemnicą diety jogurtowej są zawarte w jogurtach żywe kultury bakterii, nazywane również probiotykami, które przyspieszają i ułatwiają proces trawienia – to z kolei wywiera pozytywny wpływ na metabolizm. Dzięki nim organizm pozbywa się znajdujących się w nim toksyn. Do tego w jogurtach znajdują się witaminy: A, B1, B2 i niacyna, które pozytywnie wpływają na odporność oraz układ nerwowy. Zawarte w jogurcie łatwo przyswajalne białko pomaga w procesie budowania komórek, a wapń – w utrzymywaniu odpowiedniej masy kostnej.
Na czym polega dieta jogurtowa? Jej podstawą są jogurty oraz kefiry. Warto pamiętać, że należy jeść cztery lub pięć posiłków dziennie, a w każdym z nich powinien pojawić się jogurt. Podczas diety należy pić przynajmniej półtora litra wody dziennie oraz wykluczyć z jadłospisu tłuste ryby oraz czerwone mięso – zamiast tego należy jeść więcej owoców i warzyw, produkty zbożowe, jaja, chude mięso oraz chudy twaróg.
Najbardziej wartościowe okażą się tutaj jogurty naturalne, które są pozbawione sztucznych substancji. Znajdujące się na półkach sklepowych jogurty owocowe często uzupełniane są barwnikami i aromatami, cukrem lub słodzikami – ich kolor, smak i zapach nie jest zatem efektem dużej zawartości owoców. Nic się jednak nie stanie, kiedy raz na jakiś czas zjesz również jogurt owocowy.
Dieta jogurtowa – jadłospis
Poniżej podajemy przykładowe menu, które warto wykorzystać podczas diety owocowo-jogurtowej.
- Śniadanie: jogurt naturalny z kilkoma łyżkami muesli oraz miodem, banan.
- II śniadanie: jogurt naturalny, kanapka z pieczywa chrupkiego posmarowanego margaryną, z polędwicą drobiową i pomidorem.
- Obiad: warzywa gotowane na parze, ryż gotowany na sypko, polany jogurtem naturalnym, z natką pietruszki.
- Podwieczorek: jogurt naturalny z dodatkiem wybranych owoców.
- Kolacja: twarożek z dodatkiem jogurtu owocowego, sałatka składająca się z jajka na twardo, połówki małej czerwonej cebuli, połówki papryki oraz gotowanych brokułów.
Dieta jogurtowa – efekty, opinie, skutki uboczne
Czy dieta jogurtowa jest skuteczna? Dietetycy są zdania, że przynosi ona błyskawiczne efekty, a jednocześnie jest bezpieczna i zdrowa. W ciągu 14 dni można schudnąć dzięki niej nawet sześć kilogramów. Nie jest to dieta drakońska i można podczas niej spożywać wiele różnych produktów – to z kolei sprawia, że nie powoduje ona niedoborów różnych pierwiastków. Do tego osoby na diecie jogurtowej mają lepszy nastrój i cieszą się uczuciem lekkości.
Największą wadą tej diety jest to, że nie jest ona najtańsza. Warto jednak pamiętać, że trwa ona jedynie przez dwa tygodnie, a co za tym idzie – nie nadwyręży zbytnio domowego budżetu. Niektóre osoby narzekają na jej monotonię, ponieważ jogurt dodawany jest do każdego posiłku. W prosty sposób można jednak ją przełamać, poprzez umiejętne planowanie swojego jadłospisu.
Istnieje również bardzo mały odsetek osób, które zmagają się z efektem jo-jo, jednak u olbrzymiej większości osób stosujących tę dietę, ten problem się nie pojawia. Dwutygodniowej diety jogurtowej nie powinny jednak rozpoczynać osoby, które mają trudności z metabolizmem białka oraz problemy z pracą nerek. U niektórych mogą wystąpić również wzdęcia i biegunki, a także reakcje alergiczne na laktozę.
Pamiętaj, odchudzanie jest najbezpieczniejsze, kiedy dietę skonsultujesz ze swoim lekarzem lub poradzisz się dietetyka. Warto dopasować sposób odżywiania do swojego stanu zdrowia i preferencji.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3606818/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5227968/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5374383/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27332081
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30452698
Polecamy
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Robert Kudelski: „Oczekuje się od nas, osób z otyłością, większej dyscypliny. Jakby ta dyscyplina miała załatwić sprawę”
Ozempic i Wegovy pomocne w walce z uzależnieniami? Zaskakujący efekt uboczny leków na odchudzanie
Skąd bierze się efekt jo-jo? Co zrobić, by go uniknąć?
się ten artykuł?