Przejdź do treści

Dieta Cambridge – program odchudzania oparty na gotowych produktach

Dieta Cambridge
Dieta Cambridge – program odchudzania oparty na gotowych produktach / IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta Cambridge (inaczej dieta 1:1) to program odchudzający, który bazuje na przemysłowo wytworzonych posiłkach w proszku. Przy ich pomocy komponujesz jadłospis, zastępując wszystkie lub tylko wybrane posiłki tradycyjne produktami Cambridge. Ta metoda odchudzania powinna być stosowana tylko w ściśle określanych sytuacjach i pod kontrolą lekarza. W praktyce jednak jest oferowana każdemu, kto chce schudnąć. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Zasady diety Cambridge

Dieta Cambridge obejmuje 6 etapów (nazywanych też stopniami):

  • stopień 1a (800 kcal) – jesz wyłącznie 4 posiłki z produktów Cambridge;
  • stopień 1b (800 kcal) – jesz konwencjonalny obiad do 200 kcal i 3 posiłki z produktów Cambridge;
  • stopień 2 (1000 kcal) – jesz konwencjonalne śniadanie (150 kcal) i obiad (400 kcal) i 2 posiłki z produktów Cambridge, wypijasz 125 ml mleka 2%;
  • stopień 3 (1200 kcal) – jesz konwencjonalne śniadanie (300 kcal) i obiad (400 kcal) i 2 posiłki z produktów Cambridge, wypijasz 100 ml mleka 2%;
  • stopień 4 (1500 kcal) – jesz konwencjonalne śniadanie (300 kcal), obiad (400 kcal) i kolację (400 kcal) oraz 1 posiłek z produktów Cambridge, wypijasz 100 ml mleka 2%;
  • stopień 5 (1500 kcal +) – w pełni konwencjonalna dieta, której zadaniem jest utrwalenie efektów, jako ułatwienie możesz włączyć 1 posiłek z produktów Cambridge.

Wśród produktów w proszku Cambridge znajdują się zupy, owsianki, ryże i makarony, a także napoje typu smoothie. Ofertę uzupełniają batoniki i ciasteczka. Czy z punktu widzenia dietetyka taki sposób odchudzania ma sens?

Dieta SIRT to popularna dieta Adele – na czym polega jej fenomen?

Dieta Cambridge – VLCD

Dieta Cambridge to tzw. VLCD (z ang. very low calorie diet), która pozwala na szybką utratę masy ciała, w krótkim czasie. Kaloryczność tych diet zazwyczaj nie przekracza 800 kcal, co odpowiada stopniom 1a i 1 b diety Cambridge. Taki sposób żywienia stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne np. w celu obniżenia wagi przed planowaną operacją.

W dietach VLCD najważniejszy jest efekt, który przychodzi szybko. Musisz jednak pamiętać, że można je stosować tylko pod ścisłą kontrolą lekarską i na zlecenie lekarza. Dieta Cambridge i inne diety VCLD można wprowadzać wyłącznie na krótki okres (maksymalnie 2-3 tygodnie).Tymczasem produkty Cambridge można kupić u konsultanta firmy, który ma nadzorować proces odchudzania. Jednak zazwyczaj są to osoby bez wykształcenia medycznego i nie powinny one oceniać twojej, indywidualnej sytuacji zdrowotnej.

Produkty Cambridge

Opinie osób, które stosowały dietę Cambridge, wskazują, że jej dużą zaletą jest łatwość przygotowania posiłków. Wystarczy je zalać wodą i są gotowe. Jednak ich smak, według niektórych, pozostawia wiele do życzenia. Choć asortyment produktów Cambridge na przełomie lat wciąż jest poszerzany, to jednak posiłki w proszku bardzo szybko się nudzą.

Wady diety Cambridge

Z doświadczenia w gabinecie dietetyka mogę stwierdzić, że większość osób, które decydują się na zastosowanie diety, Cambridge nie przestrzega schematu włączania tradycyjnych posiłków, które zaproponowała firma. Niektórzy, za wszelką cenę chcąc więcej schudnąć, przedłużają znacząco, bez wiedzy swoich konsultantów, etap 1a i 1b (800 kcal). Takie działanie może mieć opłakane skutki.

Tak niska kaloryczność przez długi czas powoduje znaczne osłabienie organizmu. Choć przemysłowo przygotowana dieta pokrywa zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy, to brakuje w niej źródeł energii. Stajesz się ociężała, ospała, masz problemy z koncentracją, brakuje Ci sił do codziennego funkcjonowania, nie wspominając już o treningu.

Jeśli wciąż stosujesz tylko gotowe produkty, to niczego się nie uczysz i nie zmieniasz nawyków żywieniowych. Konsekwencją jest szybki efekt jo-jo, gdy wrócisz do „normalnego” jedzenia. Bardzo często, po kilku tygodniach wyłącznego spożywania produktów w proszku, osoby odchudzające się dietą Cambridge z dnia na dzień wracają do starego sposobu żywienia, bo nie są w stanie dłużej znieść monotonnych smaków dań.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Jak stosować dietę Cambridge?

Dieta Cambridge w zmodyfikowanej formie może być elementem kuracji odchudzającej pod warunkiem, że:

• dietę Cambridge stosujesz z polecenia lekarza;
• etap o bardzo niskiej kaloryczności wprowadzasz na krótko (o czasie trwania decyduje lekarz);
• jadłospis bazujący na produktach w proszku rozszerzasz stopniowo o zbilansowane dania tradycyjne (najlepiej pod okiem dietetyka);
• równolegle wprowadzasz regularną aktywność fizyczną;
• po osiągnięciu założonego efektu produkty w proszku traktujesz jako wyjście awaryjne, a nie stały element jadłospisu.

Dzięki tym zasadom bezpiecznie przejdziesz przez czas odchudzania, zapobiegniesz efektowi jo-jo i zmienisz nawyki żywieniowe na stałe. Pamiętaj jednak, że to wszystko możesz także zrobić bez żywności w proszku i bez zbędnych wydatków na gotowe produkty Cambridge.

 

Bibliografia:

Magdalena Olszanecka-Glinianowicz „Rola diety bardzo niskokalorycznej (VLCD) w leczeniu otyłości”, Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2012;8(4):109-113

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?