Przejdź do treści

Dieta BeBio – na czym polega, jak wygląda przykładowy jadłospis?

Dieta BeBio - na czym polega, jak wygląda przykładowy jadłospis? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W internecie można znaleźć wiele rozwiązań dietetycznych, które mają pomóc w odchudzaniu. Coraz więcej z nich firmują swoim nazwiskiem gwiazdy, celebryci i sportowcy. Jednym z takich jadłospisów jest dieta BeBio, której współtwórczynią jest trenerka Ewa Chodakowska. Jak wygląda dieta BeBio (BeDiet)?

Czym jest dieta BeBio?

Diety BeBio to efekt połączenia sił Ewy Chodakowskiej z ekspertami z jednego ze znanych serwisów, zajmującego się opracowywaniem diet, które oferują jadłospisy, w których nie ma miejsca na głodówki. Dieta wg Chodakowskiej jest nieco bardziej restrykcyjna, ponieważ eliminuje żółty ser, miód czy dżem. Być może wynika to z podejścia trenerki, która od lat zaraża Polaków zdrowym stylem życia i sama w swoim codziennym menu nie uwzględnia tych – częściowo przecież przetworzonych – produktów.

Ewa Chodakowska / Purella

Jak wygląda dieta BeBio?

Dieta BeBio występuje w siedmiu różnych wariantach:

 • Dla kobiet,
 • Dla mężczyzn,
 • Dla dwojga,
 • Vege,
 • Vege&Fish,
 • Gluten Free,
 • Milk Free.

Każda z nich bierze pod uwagę takie czynniki, jak: wiek, płeć, masa ciała, docelowa masa ciała, wzrost, poziom aktywności fizycznej. Na tej podstawie obliczane jest twoje zapotrzebowanie energetyczne i na jego bazie tworzona jest dieta. Dodatkowo w każdym wariancie diety BeBio masz możliwość wykluczenia do kilkunastu niechcianych składników, możesz także korzystać z funkcji wymiany posiłków. Zatem nawet, jeśli jakieś danie odpowiada twojemu zapotrzebowaniu i teoretycznie jego składniki są przez ciebie lubiane, to mimo to możesz ten posiłek bez żadnych ograniczeń wymienić na inny z listy – do wyboru jest wiele różnych posiłków.

Ile kosztuje dieta BeBio?

W porównaniu do indywidualnych jadłospisów dietetyków, koszt diety BeBio jest dosyć przystępny. Miesiąc diety BeBio w dowolnym wariancie (oprócz tego dla dwojga) kosztuje 79 zł, dieta dwumiesięczna to koszt 99 zł, zaś współpraca dietetyczna na sześć miesięcy to wydatek 229 zł. Ta ostatnia opcja jest jednocześnie najbardziej opłacalna, ponieważ wówczas miesiąc diety kosztuje tylko 38,2 zł. Jeśli nie wiesz, czy uda ci się wytrzymać na tej diecie aż tyle miesięcy, to możesz skorzystać z opcji diety BeBio na próbę, czyli na trzy dni.

Za plan diety dla dwojga zapłacimy: 149 zł/miesiąc, 169 zł/dwa miesiące, 299 zł/sześć miesięcy.

Na czym polega dieta BeBio?

Dieta BeBio oferuje propozycje jadłospisów na konkretne dni ułożone według wytycznych i preferencji korzystających. By rozpocząć stosowanie diety, trzeba zarejestrować się w serwisie i uzupełnić ankietę, podając dane niezbędne do dopasowania programu żywieniowego do indywidualnych warunków danej osoby. W ankiecie znajdują się także pytania o poziom aktywności fizycznej czy tempo odchudzania.

Jeszcze tego samego dnia lub dzień później (a jeśli planujesz zacząć dietę nieco później, to możesz wybrać start na inny dzień) otrzymasz jadłospis na tydzień. Będzie on widoczny w twoim panelu w serwisie.

Co tydzień, na podstawie aktualnych pomiarów masy ciała, o które w określony przez ciebie dzień tygodnia prosi cię system, będziesz otrzymywać nową rozpiskę. Do każdego tygodniowego menu dołączona jest lista zakupów. A ponadto na bieżąco możesz mieć kontakt z dietetykiem poprzez mail, telefon lub czat.

kobiety jedzące marchewki

Dieta BeBio – przykładowy jadłospis

Diety Ewy Chodakowskiej zakładają spożywanie czterech lub pięciu posiłków dziennie. Znajdziemy w nich wiele zielonych warzyw, bogatych w kwas foliowy i witaminę B9. Menu może wyglądać następująco:

 • śniadanie: cynamonowa granola z orzechami i jogurtem.
 • drugie śniadanie: koktajl gruszkowo-imbirowy.
 • obiad: mięso z kurczaka z curry, ananasem i ryżem.
 • przekąska: bruschetta z pomidorami, oliwkami i czosnkiem.
 • kolacja: kuskus z warzywami.

Taki przykładowy jadłospis pokrywa zapotrzebowanie na 1600 kcal, w tym zawiera: około 70 gramów białka, 250 g węglowodanów, 47 g tłuszczu, 90 mg cholesterolu i 32 g błonnika. Dodatkowo dietetycy dbają o to, by każdy tydzień diety był odpowiednio zbilansowany także pod kątem witamin i składników mineralnych.

Dieta BeBio – opinie

Tak jak i w przypadku innych diet ta przygotowana we współpracy z Ewą Chodakowską zbiera różne opinie. Wynika to głównie z tego, że każdy z nas ma różne potrzeby i różne upodobania smakowe. Zwolennicy diety BeBio są zdania, że można się na niej najeść do syta, a jednocześnie schudnąć. Cenią sobie także możliwość wymiany posiłków na inne, lepiej dopasowane smakowo. Za zaletę uważa się także możliwość kontaktu z dietetykami w razie wątpliwości czy pytań. Dodatkowo można zapisać się  do jednej z grup wzajemnie motywujących się użytkowników i użytkowniczek diety. Z kolei ci, którym dieta BeBio nie odpowiada, uważają, że nie wszystkie posiłki są odpowiednio przemyślane (podział makroelementów kontra smak dania), a przepisy zdają się być niesprawdzone. Zwracają oni także uwagę na to, że w codziennych jadłospisach jest zbyt dużo nabiału i pieczywa. Minusy dotyczą także samego systemu, np. tego, że potrawy zaznaczane jako nielubiane ponownie pojawiają się wśród propozycji.

Wiele osób zwraca uwagę na to, że to dobra dieta dla osób, które wcześniej nie odżywiały się zdrowo, a ich celem jest utrata wielu kilogramów. Ci, którzy znają już zasady zdrowego odżywiania i są aktywni fizycznie, mogą nie zauważyć spektakularnych efektów.

Jeszcze jedna ważna uwaga – diety te są dla osób zdrowych. Dlatego jeśli chorujesz na choroby przewlekłe,  diety BeBio nie są dietami leczniczymi.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: