Przejdź do treści

Brudna Dwunastka i Czysta Piętnastka 2022 ogłoszone. Które warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone, a po które warto sięgać?

Brudna Dwunastka i Czysta Piętnastka / istock
Brudna Dwunastka i Czysta Piętnastka / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co roku amerykańska agencja „Environmental Working Group” publikuje listę dwunastu najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców oraz listę piętnastu najczystszych warzyw i owoców. „Brudna Dwunastka” i „Czysta Piętnastka” są wynikiem prac nad danymi roślinami pobieranymi z Agencji Żywności i Leków (FDA). Tegoroczne wyniki zostały już ogłoszone. Których warzyw i owoców unikać, a po które warto sięgać?

Brudna Dwunastka 2022

Tegoroczna lista Brudnej Dwunastki została opublikowana 7 kwietnia. EWG umieściło na niej 12 warzyw i owoców, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu pestycydów w organizmie. Jak wyjaśnia organizacja, lista powstaje, „by edukować społeczeństwo na temat owoców i warzyw o najwyższej i najniższej zawartości pestycydów, tak aby konsumenci mogli podejmować najlepsze decyzje dla swoich rodzin”.

Na pierwszym miejscu tej niechlubnej listy, podobnie jak w zeszłym roku, znalazły się truskawki. Jakie jeszcze warzywa i owoce znalazły się na tegorocznej liście?

 1. truskawki,
 2. szpinak,
 3. jarmuż,
 4. nektarynki,
 5. jabłka,
 6. winogrona,
 7. papryka (także ostra),
 8. wiśnie i czereśnie,
 9. brzoskwinie,
 10. gruszki,
 11. seler,
 12. pomidor.

Jak wyjaśnia EWG, 90 proc. próbek pobranych z owoców z powyższej listy wykazało pozytywny wynik na obecność co najmniej dwóch pestycydów.

Damian Parol / Archiwum prywatne

Czysta Piętnastka 2022

EWG opublikowało również listę warzyw i owoców, które najmniej chłoną pestycydy i inne zanieczyszczenia związane z ogólnie dostępną uprawą roślin. Co w tym roku znalazło się na liście Czystej Piętnastki?

 1. awokado,
 2. kukurydza,
 3. ananas,
 4. cebula,
 5. papaja,
 6. słodki groszek,
 7. szparagi,
 8. melon miodowy,
 9. kiwi,
 10. cukinia,
 11. grzyby,
 12. melon kantalupa,
 13. mango,
 14. arbuz,
 15. słodkie ziemniaki.

EWG dodaje, że chociaż dane pochodzą z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, która bada żywność z wielu źródeł w Stanach Zjednoczonych, to zarówno Czysta Piętnastka, jak i Brudna Dwunastka uznawane są za uniwersalny ranking.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: