Spalanie kalorii – rower, spacer, bieganie. Co jeść?
Spalanie kalorii nie jest proste – to nie tajemnica. Aby schudnąć, trzeba przestrzegać odpowiedniej diety, jak i regularnie podejmować aktywność fizyczną. A czy ty zwracasz uwagę na to, jaki sport uprawiasz oraz co jesz przed treningiem?
Spalanie kalorii – rower
Ile kalorii spala się na rowerze? Jak się okazuje, przez godzinę jazdy możesz stracić około 500 kcal, i nie mówimy tu o szczególnie szybkiej jeździe. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z dwoma kółkami, zaczynaj od krótszych tras i z czasem je trochę wydłużaj – dzięki temu unikniesz zakwasów. Rower może przyczynić się nie tylko do spalania kalorii, ale również do wymodelowania sylwetki oraz kształtu łydek i brzucha.
Spalanie kalorii a spacer
Ile kalorii spala spacer? Dzięki niemu możesz w godzinę stracić 200 kcal. Co więcej, jeśli zdecydujesz się chodzić szybko, z prędkością 5-8 km/h, w ciągu 60 minut spalisz około 370 kcal. Jeżeli zależy ci na szczególnie intensywnym spalaniu kalorii, poćwicz chodzenie po schodach. To sprawi, że w godzinę ubędzie ci 275 kcal. Jeżeli wolisz jednak jedynie schodzić w dół, w godzinę stracisz najwyżej 175 kcal.
Spalanie kalorii poprzez bieganie
Ile kalorii spała bieganie? I jaką aktywność lepiej wybrać: bieganie czy rower? Cóż, jak się okazuje:
- biegając możesz stracić w godzinę 650-920 kcal,
- truchtając możesz stracić w godzinę około 545-740 kalorii.
Jest to zatem jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających zrzucić kilogramy. Weź pod uwagę jednak to, że na rowerze możesz najpewniej pojeździć trochę dłużej.
Spalanie kalorii – co jeść przed treningiem?
Przypominamy – aby cieszyć się efektami treningu, należy połączyć go z odpowiednim jedzeniem. Źle „naoliwiona” maszyna też nie działa, albo działa nie tak jak trzeba. Proste? Proste.
A teraz do rzeczy. Zależy ci na spalaniu tkanki tłuszczowej? Warto zatem zorientować się trochę w temacie podaży węglowodanów, czyli naszej podstawowej energii, dzięki której organizm funkcjonuje. Efektywny trening wspomagający spalanie tłuszczu nie może, a raczej nie powinien być przeprowadzany, kiedy w organizmie krąży dużo insuliny. Z tego względu unikaj takich sytuacji żywieniowych, które niepotrzebnie podnosiłyby stężenie insuliny w okolicach treningu. Innymi słowy – oto czemu przed treningiem NIE sięgać po ciasta, batoniki i inne produkty zawierające cukry proste.
Postaw na zbilansowany posiłek, ale o umiarkowanym indeksie glikemicznym, który nie spowoduje zbyt drastycznego wzrostu stężenia insuliny. Unikaj posiłków o wysokim GI. Biała buła z dżemem, owszem, spowoduje, że nie pójdziesz głodna na trening, ale utrzymujący się podwyższony poziom glukozy i insuliny rozleniwi organizm, który nie będzie miał ochoty sięgać do zasobów tłuszczowych. Przed treningiem zjedz zbilansowany posiłek, który będzie powoli i rytmicznie podnosił poziom cukru, nie dopuszczając do znacznej emisji insuliny.
Konkret: porcja chudego mięsa z ryżem dlugoziarnistym i warzywami zagwarantuje ci uczucie sytości na długi czas i wyposaży w energię na cały trening, poza tym ułatwi przejście na zasilanie tłuszczowe (zwłaszcza w przypadku treningu aerobowego).
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925973/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4864009/
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Lubiana i ceniona psycholożka Katarzyna Kucewicz schudła ponad 60 kg. „Umówiłam się ze sobą, że będę żyła zdrowo”
Dieta niskowęglowodanowa to uzdrowienie poziomu glukozy? „Chroni przed niekorzystnymi pikami cukru” – mówi dietetyczka Magdalena Kuczyńska
Zdrowe odżywianie – 10 zasad prawidłowego odżywiania
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
się ten artykuł?