Przejdź do treści

Parówki, dosładzane serki i inne, czyli czego nie podawać dziecku na śniadanie

Śniadanie, które szkodzi
Śniadanie, które szkodzi / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dodaje nam energii i siły na cały dzień. Szczególnie rodzice dbają o to, aby dzieci zjadły śniadanie w domu, przed wyjściem do szkoły. Należy jednak uważać na kolorowe produkty, takie jak „kolorowe płatki dla dzieci”, bo zawierają dużą ilość cukru.

Brak czasu na dobre śniadanie to częsta wymówka

Czy wasze dzieci jedzą śniadanie przed wyjściem z domu? Brak czasu to częsta wymówka (trudno się dziwić, rano każda minuta jest na wagę złota!), ale wysyłając malucha do przedszkola lub szkoły bez śniadania, fundujemy mu, krótko mówiąc, gorszy start. Dobrze skomponowany poranny posiłek to zapas energii na kilka godzin – odpada więc burczenie w brzuchu i ciągłe podjadanie, zwiększa się umiejętność skupienia się, co oznacza lepsze przyswajanie wiedzy, lepsze wyniki w nauce i zdecydowanie lepszy humor.

Maluch głodny to maluch zły, rano dodatkowo ospały i, zwłaszcza zimą, zmarznięty. Który rodzic chciałby się z nim wtedy mierzyć? Ale śniadanie śniadaniu nierówne i wbrew reklamom na to dobrze zbilansowane nie składają się wcale tańczące kiełbaski ani uśmiechnięte od ucha do ucha „owocowe” serki, po które tak łatwo sięgnąć.

śniadanie

Czego nie podawać dziecku na śniadanie?

Większość dziecięcych śniadaniowych hitów to produkty wysokoprzetworzone oraz takie, po zjedzeniu których następuje szybki wyrzut glukozy do krwi i równie szybki jej spadek, a z nim atak wilczego głodu.  Te potrawy, choć w powszechnej opinii funkcjonujące jako „typowo śniadaniowe”, wcale na śniadanie się nie nadają:

białe pieczywo (pozbawione błonnika, więc w zasadzie zawierające wyłącznie puste kalorie)

– dosładzane serki i jogurty

– płatki w cukrowej otoczce i gotowe mieszanki muesli

parówki z małą zawartością mięsa

– pełne konserwantów wędliny

– popularne „orzechowe” lub „czekoladowe” kremy do smarowania pieczywa (w których orzechy lub czekolada znajdują się na ostatnich miejscach listy składników, daleko po cukrze i szkodliwych tłuszczach)

– gotowe kanapki z długą datą ważności (także te słodkie, w formie bułek czy rogalików z nadzieniem)

Złe śniadanie to też śniadanie jedzone w pośpiechu (na jednej nodze, z ciągłym poganianiem) i… w samotności. Wspólny posiłek jest okazją i do rozmowy, i do próbowania nowych rzeczy, a ten przygotowany razem dzieci zjedzą chętniej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?