Majonez wegański – przepis. Jak zrobić majonez sojowy?
Majonez wegański pojawił się już na półkach wielu sklepów, można jednak z łatwością przygotować go także w domu. Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić swój własny majonez bez żółtek jaj? Podrzucamy wam nasz ulubiony sposób na majonez wegański z mleka sojowego. Weganie już nie muszą ograniczać się do przepisów na sałatki wegetariańskie bez majonezu!
Jak zrobić majonez wegański?
Produkcja klasycznego majonezu opiera się na łączeniu oleju z żółtkiem jaja, dodatkami i przyprawami. Jak robią to wegeludzie? Wegański majonez można przygotować na wiele sposobów, jednak najłatwiejszym i najbardziej efektownym jest ten na bazie mleka sojowego i oleju.
Prosty proces emulgacji, czyli łączenia dwóch faz ‒ wodnej (mleko sojowe) oraz oleistej (łagodny w smaku olej) ‒ pozwala na uzyskanie gęstego sosu, który autentycznie przypomina ten jajeczny. Serio! Sojowy majonez najlepiej emulguje i ubija się w blenderze kielichowym i jest to najlepszy sposób na jego przyrządzenie.
Jak smakuje majonez wegański?
Spotkałem się z wieloma opiniami, że majonez sojowy (na bazie mleka sojowego) jest nawet smaczniejszy i zdecydowanie lżejszy od standardowego, a najlepszym tego potwierdzeniem jest mój tato, który już nie wyobraża już sobie świątecznej sałatki na zwykłym, sklepowym majonezie ze słoika. Mleko sojowe pełni w majonezie wegańskim pełni funkcję żółtek jaj. Inną wersję wegetariańskiego majonezu można przygotować wykorzystując zamiast niego np. aquafabę (zalewę z puszki po cieciorce lub wodę, w której gotowałyście namoczoną ciecierzycę).
Jajeczny posmak (który jednak wcale w majonezie nie ma dominować!) uzyskasz, dodając odrobinę czarnej soli. Dokładniej nazywa się ona „kala namak” i kupisz ją w sklepach z żywnością orientalną. Dla dodatkowego, dość charakterystycznego smaku „umami” użyj płatków drożdżowych, które kupisz w sklepach ze zdrową żywnością. Jeżeli brakuje ci lekko żółtawego koloru, dodaj szczypty kurkumy. Proste? No to kręcimy!
Przepis na majonez wegański
Składniki (na jeden słoik około 300 ml):
- niewiele ponad ½ szklanki mleka sojowego niesłodzonego
- około ¾ szklanki oleju z pestek winogron, ryżowego bądź rzepakowego
- 1 łyżeczka musztardy (jeśli lubisz ‒ dodaj więcej)
- 1 łyżka octu winnego bądź jabłkowego
- 2‒3 łyżki płatków drożdżowych (opcjonalnie)
- szczypta soli, czarnej soli oraz pieprz
By przygotować wariację majonezową w postaci sosu czosnkowego: dodatkowo 1‒2 łyżeczki otartego czosnku, cebulka dymka
Przygotowanie:
Mleko sojowe, ocet, musztardę i przyprawy wraz z płatkami drożdżowymi umieść w blenderze i miksuj około 5 minut, aż wszystko dobrze się połączy, a płyn napowietrzni. Na wysokich obrotach blendera dodawaj cieniutkim strumieniem olej przez otwór blendera bądź szczelinę między pokrywką a kielichem. Rzadka masa zacznie gęstnieć i będzie to znak, że można zwolnić obroty, ale nadal dodawaj oleju, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W tym przepisie na majonez wegański najważniejszy jest proces powolnego dodawania oleju do miksowanego mleka sojowego ‒ to właśnie proces emulgacji. Majonez przełóż do lodówki i trzymaj w szczelnie zamkniętym słoiku przez kilka dni.
Aby przygotować sos czosnkowy, do powstałego majonezu wegańskiego dodaj starty czosnek oraz cebulkę dymkę i dopraw dodatkowo do smaku.
Eryk – autor bloga erVegan, dietetyk, miłośnik dobrej i prostej kuchni, która pozytywnie wpływa na zdrowie. Swoją wiedzę o zdrowym żywieniu zdobywał na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Publikując zdrowe i łatwe do wykonania przepisy, pokazuje, że kuchnia roślinna może być pyszna nawet dla faceta. Zamienia fasolę w mocno czekoladowe brownie, bataty w pyszne burgery, a daktyle w słodki karmel!
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Małgorzata Rozenek-Majdan przeszła na dietę wegańską. „Białko jest demonizowane”
Michał Korkosz „Rozkoszny”: „Jedzenie stało się częścią naszej kultury. My, Polacy, też już traktujemy je jako nasze niematerialne dziedzictwo”
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
się ten artykuł?