Wegańska tarta kakaowa ze śliwkami. Smakuje genialnie!
To idealny pomysł na pożegnanie lata. Kruchy spód, zwarta druga warstwa i lekka niczym chmurka trzecia. Na samym szczycie znalazło się miejsce na śliwki zerwane prosto z drzewa i wiórki czekoladowe. Według nas jest mało deserów smaczniejszych od tej tarty!
Sięgnij po kakao
Najbardziej wyczuwalne w tarcie jest kakao. Najlepiej sięgać po to surowe, niesłodzone i najwyższej jakości. Kakao zyskało popularność dzięki temu, że wyrabia się z niego czekoladę. Jednak nie wykorzystuje się go w kuchni tylko jako wyjątkowego surowca, ale też ze względu na wartości odżywcze i działanie lecznicze. Jest znane dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Kakao wspiera pracę mózgu, sprzyja koncentracji i pamięci. Pomaga zapobiegać schorzeniom takim jak cukrzyca, kamica nerkowa, udar mózgu, nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia. Warto po nie sięgać ze względu na zawartość witaminy K, B6, E i kwasu foliowego. Jest bogate również w magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas oraz sód. Wspominając o właściwościach kakao, nie można zapomnieć o tym, że poprawia humor, łagodzi stres, dodaje energii i podobno działa niczym afrodyzjak.
Nasza tarta nie zawiera cukru i produktów odzwierzęcych, syci i powstaje bez użycia piekarnika. Oraz oczywiście smakuje genialnie!
Wegańska tarta kakaowa ze śliwkami
Składniki:
Spód:
– 300 g orzechów ziemnych
– 17 sztuk daktyli
Druga warstwa:
– 200 g orzechów nerkowca
– 50 g surowego kakao
– 100 g oleju kokosowego
– 1/4 szklanki syropu klonowego
– ok. 60 ml wody
Trzecia warstwa:
– stała cześć mleczka kokosowego z dwóch puszek
– 1 łyżka ksylitolu
– kilka śliwek
– 2 kostki gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Dzień wcześniej zalej orzechy nerkowca wodą, tak aby w całości były zakryte. Im dłużej tak odstaną, tym łatwiej się zmiksują (najlepiej ok. 12 godzin). Zacznij od przygotowania spodu tarty. Daktyle zalej gorącą wodą i odstaw na bok, aż staną się zupełnie miękkie.
Orzechy zmiksuj na grube okruchy. Daktyle odcedź i rozgnieć na puree. Połącz z orzechami. Uzyskaną masą wyłóż foremkę do pieczenia o wymiarach ok. 11×35 cm. Wstaw do zamrażarki.
Odcedź nerkowce, wrzuć do miksera i blenduj tak długo, aż powstanie drobna papka. Dodaj resztę składników i całość zmiksuj na gładki krem. Przełóż na schłodzony spód. Wstaw do lodówki na minimum 3 godziny albo do zamrażarki na ok. godzinę.
Gęstą warstwę mleczka kokosowego przełóż do miksera, dodaj ksylitol i krótko zmiksuj. Przełóż na wierzch ciasta.
Posyp owocami i wiórkami ze startej na tarce czekolady. Wstaw do lodówki na kolejne 2 godziny. Przechowuj w lodówce.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.fotografiamasztalerz.pl
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Małgorzata Rozenek-Majdan przeszła na dietę wegańską. „Białko jest demonizowane”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
Ciasta bezglutenowe – alternatywa dla słodkich klasycznych wypieków
Wielkanoc na diecie wegańskiej – jak poradzić sobie w święta bez jaj?
się ten artykuł?