Przejdź do treści

Rzeżucha: życie po życiu. Przerośnięte kiełki rzeżuchy można wykorzystać na wiele sposobów

Rzeżucha: życie po życiu
Rzeżucha: życie po życiu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Moczymy nasiona, troskliwie je podlewamy, aż w końcu z dumą zbieramy swoje własne plony rzeżuchy. A co jeśli kiełki zaczną więdnąć, zanim zdążymy je wszystkie zjeść? Przerośnięte kiełki rzeżuchy można wykorzystać na wiele sposobów.

Rzeżucha: słodki koktajl

Najprościej i najszybciej przygotujecie koktajl – wystarczy garść zielonej rzeżuchy zmiksować z mlekiem kokosowym, pikantnym imbirem, bananem i odrobiną soku z limonki. Jeśli nie macie pod ręką mleka kokosowego, możecie użyć migdałowego lub ryżowego, a zamiast banana i limonki możecie dodać na przykład mrożonych malin lub świeżego ananasa.

Rzeżucha – słodki koktajl. Zdjęcie: Marta Dymek

Składniki koktajlu z rzeżuchy

– puszka schłodzonego mleka kokosowego
– pół mrożonego banana, może być też świeży
– 2 cm świeżego imbiru
– 2 łyżki soku z limonki
– 1 łyżka syropu z agawy
garść rzeżuchy

Przygotowanie koktajlu z rzeżuchy

Wszystkie składniki zmiksować w blenderze na gładki koktajl, spróbować  i w razie potrzeby dodać więcej limonki lub syropu z agawy. Pić schłodzony, a jeśli banan nie był zmrożony, dorzucić kilka kostek lodu do szklanki.

Rzeżucha: wiosenny stir fry

Rzeżucha: życie po życiu

Jeśli macie więcej kiełków i zamiast śniadaniowego koktajlu macie ochotę na szybki obiad, najlepiej z rzeżuchy zrobić aromatyczny, pikantny stir fry. Oprócz rzeżuchy do makaronu możecie dorzucić kilka garści innych kiełków, a także rzodkiewki, kawałek pora lub cukinii. Przygotowanie takiego obiadu zajmuje tylko kilka minut, a danie smakuje i wygląda super!

Składniki:
– 100 g makaronu ryżowego
– garść kiełków rzeżuchy
– garść kiełków brokuła
– kawałek pora
– 4 rzodkiewki
– ząbek czosnku
– mały kawałek papryczki chili
– 3 cm imbiru
– łyżeczka brązowego cukru
– 2 łyżki sosu sojowego
– 2 łyżki oleju do smażenia
– posiekany szczypior  

Przygotowanie:

Makaron ryżowy zalać wrzątkiem i odstawić. Chili, czosnek i imbir posiekać, a na dnie woka lub patelni rozgrzać olej i wrzucić wszystko na patelnię. Chwilę smażyć, w międzyczasie pokroić pora i rzodkiewki. Dodać razem z kiełkami na patelnię, dokładnie wymieszać i smażyć jeszcze 1-2 minuty.

Makaron ryżowy odcedzić. Do warzyw na patelni dodać sos sojowy i cukier, zamieszać. Kiedy sos wyparuje, dodać makaron ryżowy, ponownie zamieszać i przełożyć na talerz. Podawać posypane świeżo posiekanym szczypiorem.

Marta Dymek – zaryzykowała i rzuciła pracę w agencji reklamowej, żeby móc poświęcić się w całości gotowaniu. Dziś prowadzi kulinarnego bloga – Jadłonomia, pisze o kuchni dla prasy, prowadzi warsztaty. Teraz to jest jej praca.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: