Dzieci muszą pić! Jak często? Jakie napoje będą najlepsze? 5 najważniejszych zasad
Czy wiedziałeś, że dzieci słabiej odczuwają pragnienie? Ich ośrodek pragnienia nie jest jeszcze tak dojrzały jak u osoby dorosłej, więc łatwiej o odwodnienie. Dowiedz się, jakie płyny powinny się znaleźć w diecie dziecka.
Naucz dziecko pić regularnie
Organizm nie ma możliwości magazynowania większej ilości wody, dlatego musi ona być mu stale dostarczana. O konieczności napicia się informuje nas uczucie pragnienia. Jednak czas upływający od pojawienia się pragnienia do jego zaspokojenia (plus czas na zmetabolizowanie wody!) jest niekiedy zbyt długi. Istnieje wtedy ryzyko odwodnienia. U dzieci to niebezpieczeństwo jest jeszcze większe z powodu słabszego odczuwania pragnienia. Dzieci, szczególnie małe, są ruchliwe, większa ilość wody jest wtedy tracona z potem. Dlatego zadbaj, by dziecko systematycznie uzupełniało płyny. Utrata już 3 proc. wody z organizmu przejawia się zmęczeniem, spadkiem koncentracji i osłabieniem, co znacznie utrudnia na przykład naukę.
Przede wszystkim – woda
Najlepszym płynem, który gasi pragnienie, jest woda. Można podawać dziecku wodę z kranu, którą należy najpierw przegotować, lub wody butelkowane. Dostępne są wody źródlane, zalecane niemowlętom, oraz mineralne, które można podawać starszym dzieciom. Uwaga na tzw. wody smakowe. Mimo że słowo „woda” w nazwie sugeruje, że kupujemy produkt zdrowy i naturalny, to w rzeczywistości płyn ten może zawierać cukier lub substancje słodzące oraz wiele innych dodatków. Jeśli twoje dziecko nie lubi czystej wody, dodaj do niej kilka plasterków pomarańczy albo świeżych (lub mrożonych) owoców, np. malin.
Kompot – to jest to!
Świetnym, choć zapomnianym płynem w menu dziecka są domowe kompoty z owoców. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne, za to kompoty są zdrowe i zwykle smakują dzieciom. Wystarczy ½ kg jabłek obrać ze skórki, pokroić w kostkę i wrzucić do wrzącej wody, by zminimalizować straty witamin. Do słodzenia zamiast cukru użyj miodu. W diecie dzieci mogą znaleźć się także herbatki owocowe oraz herbata zielona, o ile dziecko toleruje jej smak. By nie była cierpka, nie zalewaj jej wrzątkiem i zaparzaj maksymalnie 3 minuty.
Sok sokowi nierówny
Dzieci zazwyczaj bardzo lubią soki. Ale sok sokowi nierówny. Najlepiej zrobisz, jeśli wyciśniesz sok samodzielnie. Decydując się na gotowe soki z kartonu, koniecznie czytaj etykiety. Wybieraj te oznaczone napisem „bez dodatku cukru” lub „100 proc. sok”. Warto wiedzieć, że soki owocowe – także te w 100 proc. naturalne – zawierają węglowodany. Z tego względu wolniej wchłaniają się z przewodu pokarmowego, tym samym spowalniając nawodnienie. Dlatego jeśli zdecydujesz się na sok, rozcieńczaj go wodą. Zrezygnuj z zakupu nektarów. W rzeczywistości to woda z sokiem i cukrem oraz dodatkiem sztucznych substancji – nie warto!
Słodzone napoje zakazane
Sztucznie barwione, słodzone napoje gazowane to najgorszy wybór dla twojego dziecka. Są bardzo kaloryczne i zawierają cukier oraz masę sztucznych dodatków. To tzw. puste kalorie w płynie, z ich wypicia organizm nie ma żadnych korzyści. A może mieć jedynie straty. Duże spożycie tego typu napojów wiąże się z ryzykiem powstania wielu schorzeń, np. otyłości, próchnicy czy choroby refluksowej.
Dzieci biorą przykład ze swoich rodziców. Pamiętaj, że to, co pijesz, wpływa na kształtowanie nawyków żywieniowych twojego dziecka. Dziecko, które widzi rodzica popijającego wodę, chętniej sięgnie właśnie po nią niż po inne napoje.
Małgorzata Różańska – dietetyczka z wykształcenia i zamiłowania. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej „Foodarea”, w której uczy, jak dbać o siebie przez zdrowe odżywianie.
Zobacz także
BLW, czyli dlaczego Bobas Lubi Wybór opowiada Ania Kozłowska, BLW Mama, terapeutka integracji sensorycznej
„Nie traktuj odchudzania jako jedynego słusznego wyboru w drodze do zmiany nawyków. Popatrz na swoje ciało jak na maszynę, która potrzebuje paliwa” – apeluje Marta Stoberska
„Niepowodzenie w sporcie czy w pracy to nie jest informacja o nas – że jesteśmy słabi, gorsi, mniej wartościowi” – tłumaczy Daria Abramowicz, psycholożka sportu
Polecamy
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
„Wypiłam za dużo wody. Zalałam swój system i utonęłam”. Brooke Shield o problemach zdrowotnych
Domowy izotonik – sposób na nawodnienie organizmu. Jak go wykonać?
Pijesz na wakacjach drinki z kostkami lodu? Uważaj, mogą być bardziej zanieczyszczone niż woda z toalety
się ten artykuł?