Przepis na domowe suszone pomidory. Nie kupuj, zrób sama!
Pomidory warto zamykać w słoikach, aby cieszyć się ich smakiem w zimowe dni. Możemy je ukisić, zrobić z nich sos albo ususzyć. Skorzystaj z naszego przepisu na suszone pomidory.
Nie kupuj. Zrób sama!
Kiedy kupujesz suszone pomidory w sklepie, nie masz pewności, skąd pochodzą warzywa ani jakiego użyto oleju. I czy przypadkiem nie dodano zbędnej chemii albo mnóstwa konserwantów. Tymczasem do przygotowania suszonych pomidorów potrzebujesz tylko pomidorów, oleju, octu i przypraw. Smakiem domowych pomidorów możesz się cieszyć, dodając je do past, sałatek, dań na gorąco, kanapek, czy nawet jeść je same jako przekąskę.
Dlaczego warto jeść pomidory?
Pomidory są źródłem likopenu – jest to związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Likopen znajduje się w czerwonych i pomarańczowych warzywach i opóźnia procesy starzenia oraz korzystnie wpływa na pracę serca. Dobrą wiadomością jest, że likopen nie ginie podczas obróbki cieplnej, ba, jest go nawet więcej w przetworach. Suszone pomidory zawierają więcej likopenu, błonnika, magnezu, potasu wapnia i fosforu niż świeże!
Pomidory zawierają mnóstwo witaminy C. Potrzebujemy jej w szczególności teraz, w okresie jesiennym, bo dzięki niej wzmacniamy odporność organizmu. Są również bogate w witaminy A i E, które dobrze wpływają na wygląd skóry. Oprócz tego zawierają sporo potasu (który ma dobry wpływ serce), biotynę, kwas foliowy i beta karoten. Pomidory działają moczopędnie – to przez dużą zawartość wody. Badania wykazują, że regularne spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy i prostaty. Jakby tego było mało, pomidory poprawiają trawienie, są niskokaloryczne, więc można je jeść podczas odchudzania. Zabieramy się do suszenia!
Przepis na domowe suszone pomidory
Składniki (na jeden słoik o pojemności 500 ml):
– 10–12 podłużnych pomidorów
– 300–400 ml oleju rzepakowego
– płaską łyżeczkę suszonego oregano
– płaską łyżeczkę suszonej bazylii
– szczyptę soli
– półtorej łyżki octu
Przygotowanie:
Pomidory umyj i przekrój wzdłuż.
Za pomocą łyżki wydrąż z miąższu (nie wyrzucaj miąższu, dodaj go do sosu albo zupy).
Pomidory rozłóż w foremce do pieczenia. Posyp solą. Piecz w piekarniku nagrzanym do 100 st. C przez 4–5 godzin. Użyj termoobiegu. Jeśli twój piekarnik nie ma takiej funkcji, to ustaw na pieczenie z góry i dołu oraz lekko uchyl drzwiczki piekarnika. Możesz użyć suszarki do suszenia grzybów – wtedy czas na pewno będzie krótszy. Pomidory są gotowe, kiedy się skurczą, pomarszczą i będą całkowicie suche. Olej wlej do rondelka i mocno podgrzej, ale nie doprowadź do wrzenia. Pomidory wyjmij z pieca, przełóż do wyparzonego słoika. Wsyp zioła i wlej ocet. Zalej olejem, zamknij słoik i odstaw do wystygnięcia.
Po otwarciu przechowuj w lodówce.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.fotografiamasztalerz.pl
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Żywność wysoko przetworzona zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Zagrożone są szczególnie kobiety
Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka. „Wygląda, pachnie i smakuje jak paróweczka”
Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Resort rolnictwa szykuje zmiany. „Przepis obejmuje wszystkie placówki”
się ten artykuł?