2 min.
18.05.2022
Chcesz wiedzieć, skąd są twoje truskawki? Zwróć uwagę na ich szypułki
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
16.05.2022
Wyrzucasz liście tych warzyw do kosza? Zupełnie niepotrzebnie. To prawdziwa skarbnica witamin!
14.05.2022
Chcesz jeść zdrowo, ale bliscy kuszą cię słodkościami? Naucz się mówić NIE!
14.05.2022
Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli
To, co wypijemy tuż po wysiłku fizycznym, ma ogromne znaczenie. Można oczywiście sięgnąć po gotowe proteinowe szejki, ale po co? Lepiej regenerujący koktajl przygotować w domu i zgarnąć ze sobą na trening. Nasze 3 typy koktajli lecą do was!
Po co w ogóle pić proteinowy koktajl po treningu? Osoba uprawiająca intensywny wysiłek fizyczny w wyniku każdego treningu wprowadza swój organizm w stan katabolizmu, czyli (w dużym uproszczeniu) stan rozpadu białek w tkance mięśniowej. Odpowiednie odżywianie potreningowe pozwoli zmniejszyć intensywność i skrócić czas trwania tzw. zakwaszenia mięśni, a także przyspieszyć regenerację.
Najlepiej więc tuż po treningu (nawet 5 minut po) wypić koktajl złożony z węglowodanów prostych i białek. Węglowodany proste (zwłaszcza z połączeniu z białkami) szybko się wchłaniają i wywołują wyrzut insuliny, która z kolei ma działanie anaboliczne i ułatwia transport glukozy do mięśni. Obecnie przyjmuje się, że po treningu powinniśmy spożywać 0,8 g węglowodanów i 0,4 g białek na każdy kilogram masy ciała. Tak więc dla osoby ważącej 65 kg najlepszy będzie szejk zawierający ok. 50 g węglowodanów i 26 g białek.
Osobiście odradzam korzystanie z gotowych mieszanek białkowych o sztucznych smakach wzbogaconych substancjami słodzącymi. Oto moje 3 propozycje koktajli własnej roboty przyrządzonych z alternatywnych odżywek białkowych i owoców bogatych w sacharozę.
Sposób wykonania jest zawsze taki sam. Umyte i obrane owoce z pozostałymi składnikami umieszczamy w kielichu blendera i miksujemy na gładki koktajl. Potem pakujemy do torby treningowej i wypijamy po treningu. Jak one wtedy smakują…!
Podstawowy koktajl bananowy
Składniki:
– ok. 150 g dojrzałego banana (z czarnymi kropkami)
– 250 ml wody z kokosa
– 2 szczypty cynamonu
– 1 miarka bezsmakowego białka serwatkowego
Zielony koktajl wegański
Zdjęcie: Katarzyna Karus-Wysocka | www.cookitlean.pl
Składniki:
– 250 g melona kantalupa
– 200 g dojrzałego świeżego ananasa
– 10 g syropu z agawy
– 200 ml mleka migdałowego
– 2 miarki białka konopnego
Koktajl zielona herbata
Składniki:
– 250 g mango
– 1 łyżeczka naturalnego miodu
– 250 ml zaparzonej, ostudzonej zielonej herbaty
– 1 miarka bezsmakowego białka serwatkowego
Katarzyna Karus-Wysocka – entuzjastka koncepcji paleo i powrotu do naturalnej żywności. Prowadzi bloga Cook it Lean, rozwijając swoje kulinarne i fotograficzne pasje. Kocha tworzyć nowe, smakowe i wizualne, kompozycje potraw. Na co dzień kreuje interaktywną rzeczywistość, pracując jako projektantka UX. Dużo czasu spędza w siłowni, trenując do zawodów w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022
„Może pełnić ważną funkcję w zapobieganiu otyłości i insulinooporności”. O brązowej tkance tłuszczowej, którą warto mieć, mówi dr Iwona Boniecka

03.04.2022