Wiesz, jak dbać o serce? Oto lista produktów, których powinnaś unikać
Zasady diety dla zdrowego serca wydają się mało skomplikowane. Unikaj smażenia, tłustych mięs, wybieraj zdrowe oleje, jedz dużo ryb oraz warzyw. Proste, prawda? W praktyce jednak nie zawsze jest to takie łatwe. Dlatego bierzemy na tapet produkty z listy najgorszych dla zdrowia twojego serca.
Twarde margaryny
Margaryny twarde (do pieczenia) powstają w procesie uwodorniania tłuszczów nienasyconych występujących w olejach. Na skutek tego podnosi się ich temperatura topnienia i z olejów ciekłych powstaje tłuszcz stały. Podczas tego procesu powstają tzw. izomery trans kwasów tłuszczowych, których należy strzec się jak ognia!
Dlaczego? Liczne badania potwierdzają, że tłuszcze trans podwyższają stężenie „złego” cholesterolu LDL, a obniżają poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Ponadto tłuszcze trans podnoszą stężenie lipoproteiny, która zwiększa ryzyko niedokrwiennej choroby serca. Tłuszcze trans mają także związek ze wzrostem ryzyka cukrzycy typu 2. Dlatego lepiej nie używać ich w kuchni.
Ciasta, ciastka, ciasteczka…
Głównym źródłem w diecie tłuszczów trans oprócz twardych margaryn są wyroby ciastkarskie i pieczywo cukiernicze. To do ich produkcji używa się bogatej w tłuszcze trans twardej margaryny. Dlatego wraz z pożegnaniem się z margaryną z kuchni powinieneś pomachać na pożegnanie także i tym produktom. Bądź czujny i czytaj etykiety. Niestety, tłuszcze trans znajdziesz w większości ciastek czy innych gotowych słodyczy. Jeśli w składzie są podane izomery trans kwasów tłuszczowych, tłuszcze trans lub uwodorniony/utwardzony tłuszcz roślinny albo uwodorniony/utwardzony olej roślinny, to znaczy, że nie jest to produkt zdrowy dla twojego serca. Co ciekawe, tłuszcze trans nie są produkowane w organizmie człowieka. Więc to, ile ich będzie w twoich tkankach i płynach ustrojowych, zależy tylko od twojej diety!
Zawartość tłuszczów trans to nie wszystko. Wyroby cukiernicze i słodkie bułeczki zawierają mnóstwo cukru w postaci cukru białego, cukru trzcinowego, glukozy, syropu glukozowego, syropu glukozowo-fruktozowego, melasy, syropu kukurydzianego i innych substancji słodzących. A to też nie służy zdrowiu serca. Cukier powoduje wyższy wskaźnik stresu oksydacyjnego mogącego doprowadzić do niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego i innych chorób sercowo-naczyniowych.
Smakowe kawy, śmietanka do kawy w proszku
Podobnie jak wyroby cukiernicze śmietanka do kawy w proszku (a także gotowe kawy rozpuszczalne smakowe) mogą zawierać tłuszcze trans. Czytaj etykiety! Nie wybieraj produktów, które mają w składzie uwodorniony tłuszcz/olej roślinny. Te produkty mogą zawierać także sporą ilość cukru, który zwiększa stres oksydacyjny w organizmie.
Czerwone mięso, boczek, parówki i inne przetworzone mięsa
Wszystkie wymienione są źródłem tłuszczów nasyconych. Dotychczas wiele badań wskazywało, że tłuszcze nasycone wpływają na wyższy poziom cholesterolu we krwi. Ostatnio coraz więcej wyników badań okazuje się łaskawszych dla tłuszczów nasyconych: okazuje się bowiem, że nie mają tak dużego wpływu na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, jak sądzono.
Dlaczego więc te produkty znalazły się w naszym top 6? Okazuje się, że bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym przekształcają występującą w mięsie L-karnitynę w N-tlenek trimetyloaminy (TMAO), który sprzyja miażdżycy tętnic. Podwyższony poziom L-karnityny zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i epizodów sercowo-naczyniowych, w tym zawału i udaru ‒ jednak tylko u pacjentów, u których podwyższony był jednocześnie poziom TMAO. Co więcej, badania pokazują, że dieta bogata w czerwone mięso i jego przetwory zmienia florę bakteryjną w jelitach, zwiększając ilość bakterii, które przekształcają L- karnitynę w TMAO.
Słodzone napoje
Często gasisz pragnienie słodzonym napojem z bąbelkami? Uważaj! Może mieć to negatywny wpływ na twoje serce. Okazuje się, że słodzone napoje są jednym z głównych źródeł cukru w diecie. A ten działa prozapalnie i podwyższa ryzyko chorób serca. Badanie przeprowadzone na University of Otago w Nowej Zelandii dało na to niepodważalne dowody.
Jedzenie cukru wpływa bezpośrednio na wysokie ryzyko wystąpienia chorób serca, podwyższony poziom lipidów i nadciśnienie. Ponadto wyniki badań potwierdzają, że cukier przyczynia się do wszelkich dysfunkcji układu sercowo-naczyniowego, niezależnie od tego, jaki ma wpływ na wagę ciała.
Jedzenie typu fast food
Żywność typu fast food jest bogata w tłuszcze nasycone, tłuszcze tra[p;ns, cukry proste i sól, a uboga w błonnik pokarmowy i antyoksydanty. A przy tym jest bardzo kaloryczna. To wszystko sprawia, że jest prawdziwym zagrożeniem dla serca i naczyń krwionośnych. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota School of Public Health opublikowane w czasopiśmie „The American Heart Association” dowodzą, że spożywanie fast foodów nawet raz w tygodniu zwiększa ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca o 20 proc. w stosunku do osób, które się zdrowo odżywiają. Jedzenie fast foodów dwa lub trzy razy w tygodniu podnosi ryzyko, uwaga… aż do 50 proc. A w przypadku sięgania po fast foody cztery i więcej razy w tygodniu ryzyko wzrasta do prawie 80 proc.!
Małgorzata Różańska – dietetyczka z wykształcenia i zamiłowania. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej „Foodarzea”, w której uczy, jak dbać o siebie przez zdrowe odżywianie. Prowadzi bloga „Alicja w krainie diety, czyli o macierzyństwie okiem dietetyka”.
Polecamy
Żywność wysoko przetworzona zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Zagrożone są szczególnie kobiety
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
HELLO PONIEDZIAŁEK: Zoperowali serce pacjentki bez rozcinania klatki piersiowej! Sukces polskich kardiochirurgów
Chipsy z aromatem dymu wędzarniczego zostaną wycofane. Ale nie tylko one. Jakie jeszcze produkty trafiły na „czarną listę”?
się ten artykuł?