7 produktów, które źle przechowujesz. Sprawdź, jakie błędy popełniasz
„Przechowywanie żywności to wiedza tak podstawowa, a jednocześnie tak niedostępna, że aż trudno uwierzyć, że tak mało specjalistów o tym głośno mówi” – pisze Zuzanna Wędołowska na swoim profilu @zuzia_i_szpinakozerca na Instagramie. Jak więc przechowywać produkty w naszej kuchni? Ekspertka wyjaśnia.
Przechowywanie produktów w kuchni
„Mam inżyniera z technologii żywienia człowieka, a nie wiedziałam, że cebula produkuje etylen, przez co może negatywnie wpływać na przechowywanie takich warzyw jak ziemniaki czy kapusta” – pisze Zuzanna Wędołowska na swoim profilu na Instagramie, dodając, że do niedawna nie wiedziała np. też tego, że najwyższa półka w lodówce to ta najcieplejsza.
„Nie wstydźcie się zatem, jeśli popełniacie te błędy. Nie ma w tym nic zaskakującego. Ale jest coś, co możemy zrobić” – wyjaśnia ekspertka, podając kilka przykładów:
- Powoli wprowadzajmy zmiany w swojej kuchni, by popełniać jak najmniej błędów i zyskać na dobrym przechowywaniu żywności.
- Przekazujmy tę wiedzę dalej naszym dzieciom.
Dalej Zuzanna Wędołowska pisze o trzech podstawowych korzyściach płynących z prawidłowego przechowywania żywności:
- Żywność jest bezpieczna (dotyczy szczególnie produktów odzwierzęcych, surowych, wymagających obróbki termicznej).
- Mniej jedzenia się psuje, a co za tym idzie marnujemy mniej i wydajemy na nie mniej pieniędzy.
- Jedzenie jest po prostu smaczniejsze! To czasami tylko, a czasami aż tyle. Szczególnie w kontekście dzieci, które właśnie smakiem warzyw i owoców najłatwiej skusić do konsumpcji.
Produkty, które źle przechowujemy
Zastanawiasz się, czy produkty spożywcze w twojej kuchni są przechowywane w odpowiedni sposób? Zuzanna Wędołowska podaje 7 przykładów sytuacji, w których najczęściej popełniamy błędy.
- Pomidory w lodówce
„Zbiór pomidorów na cele handlowe odbywa się, zanim osiągną one całkowitą dojrzałość. Jeśli umieścimy je w lodówce, jest duża szansa, że nie rozwiną pełni aromatu i słodkości oraz staną się mączyste. Do momentu osiągnięcia dojrzałości, przechowuj pomidory na blacie, w koszyku lub papierowej torbie” – wyjaśnia ekspertka. - Ziemniaki z cebulą
„Choć ziemniaki dobrze smakują z cebulką, to niekoniecznie lubią być obok siebie przechowywane. Cebula emituje etylen (hormon roślinny odpowiedzialny za dojrzewanie owoców), który powoduje kiełkowanie ziemniaków. Żeby temu zapobiec, lepiej je trzymać z dala od siebie” – pisze Zuzanna Wędołowska. - Truskawki na blacie
„Truskawki nie dojrzewają po zbiorze, więc podczas przechowywania już tylko tracą na jakości i smaku. Oczywiście, najlepsza są truskawki jedzone prosto z krzaczka, ale jeśli chcemy je przechowywać na dłużej, to najlepiej trzymać je w lodówce. Nieumyte truskawki umieść w zamykanym pojemniku przykryte kawałkiem ręcznika papierowego, który będzie chłonął wodę. Dzięki temu truskawki nie będą pleśnieć” – wyjaśnia dietetyczka. - Surowe mięso na najwyższej półce w lodówce
„Mięso, jak i inne produkty, które szybko się psują, powinny być przechowywane na dolnej półce w lodówce, gdzie panuje najniższa temperatura. Umieszczone na wyższych półkach będą się psuły szybciej. Surowe mięso zawsze trzymaj w zamykanym pojemniku. Dzięki temu zabezpieczysz przed potencjalnym kontaktem z bakteriami sąsiadujące produkty gotowe do spożycia” – dodaje Zuzanna Wędołowska. - Ryż i kasze w otwartych opakowaniach
„Takie przechowywanie przyspiesza proces utlenienia się tłuszczów, szczególnie w kaszach i brązowym ryżu. Do tego jest większe prawdopodobieństwo, że przechowując je w ten sposób, przed nami dobiorą się do nich insekty. Przechowuj kasze i ryż w zamkniętych pojemnikach, w suchym i chłodnym miejscu” – wyjaśnia dietetyczka. - Jabłka razem z kalafiorem, kapustą czy brukselką
„Jabłka, szczególnie te dojrzałe i obite, produkują bardzo dużo etylenu. Warzywa liściaste i kapustne w jego obecności żółkną i psują się szybciej. Jeśli chcesz przechowywać jabłka w lodówce, trzymaj je w woreczku foliowym, w oddaleniu od warzyw wrażliwych na etylen” – pisze ekspertka. - Orzechy i nasiona w szafce
„Orzechy i nasiona (słonecznik, pestki dyni) zachowają więcej wartości odżywczych i będą dłużej świeższe, gdy będą przechowywane w lodówce. Najlepiej umieścić je w szklanym słoiczku na drzwiach lodówki. Podobnie możesz zrobić z prażonymi nasionami po ich ostudzeniu” – dodaje dietetyczka.
„Wyeliminowanie kilku błędów może znacząco poprawić świeżość produktów i sprawić, że będziemy mniej wyrzucać (jedzenia i pieniędzy)” – podsumowuje Zuzanna Wędołowska.
Zuzanna Wędołowska – kim jest?
Zuzanna Wędołowska jest dietetyczką i psycholożką, mamą Szpinakożercy, specjalistką od żywienia dzieci na każdym etapie życia. „Chcę pokazać ci, że również twoje dziecko może zostać prawdziwym małym smakoszem, a wasze wspólne posiłki mogą stać się najmilszym elementem każdego dnia” – pisze ekspertka na swoim blogu szpinakrobibleee.pl.
Zuzanna Wędołowska jest też aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 51 tysięcy osób.
RozwińZobacz także
„Przestańmy robić zakupy na zasadzie 'zastaw się, a postaw się'” – Jagna Niedzielska o „zero waste” w blokowej kuchni
„Starsi może i biorą foliówki, ale rzadko kiedy wyrzucą jedzenie do kosza”. Ekspertka od zero waste podpowiada, czego możemy nauczyć się od starszego pokolenia
„Musi Pani podpisać formularz, w którym deklaruje, że jak Pani zachoruje od kranówki, to nie zostaniemy pozwani”. Jak to jest w końcu z tą kranówką?
Polecamy
Co zrobić ze skorupkami jajek po Wielkanocy? Podpowiadamy, jak je możesz wykorzystać
31-latka wyjęła ze śmietnika jedzenie wyrzucone przez Biedronkę, sprawą zajął się sąd. „Nie godzę się na nazywanie tego kradzieżą”
Zostało ci mięso i warzywa z rosołu? Oto, jak możesz je wykorzystać
Lubisz zero waste w kuchni? Poznaj FIFO i z łatwością zarządzaj żywnością w swoim domu
się ten artykuł?