Przejdź do treści

Zioła na nerki – jakie wybrać i na jakie schorzenia pomogą

Tekst o ziołach wspomagających leczenie schorzeń nerek. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na schodach trzymająca filiżankę i książkę - HelloZdrowie
Zioła na nerki - jakie wybrać i na jakie schorzenia pomogą Kinga Cichewicz/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zioła na nerki to jeden ze sposobów na wspomaganie terapii rozmaitych schorzeń nerek i całego układu moczowego. Wiele osób stosuje napary ziołowe do picia oraz nasiadówki ziołowe w celu łagodzenia stanów zapalnych cewki moczowej czy pęcherza. Ale to nie jedyne zastosowanie ziół. Można stosować zioła na zapalenie nerek lub na piasek w nerkach. Taka fitoterapia dostarcza także odpowiedzi na pytanie, jak leczyć torbiele na nerkach w naturalny sposób. Zioła moczopędne na nerki, napary hamujące namnażanie drobnoustrojów czy działające przeciwzapalnie i rozkurczowo, dbają o zdrowie nerek i dróg moczowych. Jakie zioła na nerki są szczególnie godne polecenia?

Zioła na torbiele nerek

Torbiele nerek to pęcherzykowate przestrzenie wypełnione płynem, które mogą występować pojedynczo lub w większej liczbie. Torbiele mogą mieć zróżnicowany rozmiar i bardzo często diagnozowane są przypadkowo podczas wykonywania USG nerek, gdyż nie dają żadnych objawów. Dotyczy to niewielkich torbieli, które powstają z efekcie zatkania światła kanalików nerkowych. Natomiast w przebiegu wielotorbielowatości nerek, a także powiększaniu się torbieli do znacznych rozmiarów, pojawiają się takie objawy jak gorączka, ból pleców i podbrzusza, częstomocz. Objawom tym może towarzyszyć zaburzenie funkcji nerek i postępująca utrata zdolności filtracyjnych.

Jak pozbyć się torbieli na nerce? W przypadku małych torbieli dobre efekty przynosi pobudzenie diurezy. Nerki są w stanie filtrować więcej krwi, efektywnie pozbywając się z organizmu toksyn. Ponadto pobudzeniu diurezy towarzyszy zredukowanie ryzyka zastoju moczu i powstawania stanów zapalnych, co nie należy do rzadkości u osób, u których zdiagnozowano torbiele na nerce. Leczenie ziołami o działaniu moczopędnym, rozkurczowym i ograniczającym namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych to doskonałe wsparcie leczenia torbieli nerek. Jakie zioła są moczopędne? Najskuteczniejsze zioła na torbiele nerek to rośliny o działaniu moczopędnym, takie jak:

  • pokrzywa,
  • skrzyp polny,
  • kora brzozy,
  • czystek,
  • ostropest plamisty,
  • mniszek lekarski.

Picie naparów ze wspomnianych ziół powinno towarzyszyć picie dużych ilości wody, co dodatkowo pobudzi filtrację nerek.

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Zioła na stany zapalne dróg moczowych

Stany zapalne mogą rozwinąć się zarówno w górnych, jak i dolnych drogach moczowych. W postaci naparu można spożywać zioła na zapalenie nerek i dróg moczowych. Ponadto w przebiegu zapalenia pęcherza czy cewki moczowej można stosować nasiadówki z ziół. Zioła na nerki i pęcherz moczowy, z których można przyrządzić napar to przede wszystkim zioła moczopędne, które ograniczają zaleganie moczu w kanalikach nerkowych czy pęcherzu. Sprzyja to wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych. Ponadto niektóre zioła na nerki i drogi moczowe w aktywny sposób hamują rozwój bakterii. W ten sposób napary ziołowe uniemożliwiają namnażanie się bakterii, ich przyleganie do ścian dróg moczowych i rozwój stanu zapalnego.

Zioła na oczyszczenie nerek i dróg moczowych, które doskonale sprawdzają się w przebiegu stanów zapalnych, to przede wszystkim pokrzywa, liść mącznicy, liść brzozy, ziele skrzypu, mniszek lekarski, czystek czy żurawina. Skrzyp polny stanowi źródło witaminy C i zakwasza mocz, dzięki czemu uniemożliwia rozwój bakterii. Pietruszka zawiera przeciwbakteryjne olejki eteryczne, mącznica lekarska zawiera arbutynę o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym. Natomiast żurawina stanowi źródło proantocyjanidów uniemożliwiających bakteriom przyleganie do ścian dróg moczowych, ponadto zakwasza mocz.

Stosowanie ziół w postaci naparów warto połączyć z nasiadówkami, czyli kąpielami w pozycji siedzącej w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem naparu ziołowego. Jakie zioła na pęcherz moczowy sprawdzają się najlepiej? Do przygotowania nasiadówek idealnie sprawdzają się takie zioła jak rumianek, dziurawiec, krwawnik, nostrzyk, arnika oraz kora dębu.

Warto wspomnieć jeszcze o podejściu tradycyjnej medycyny chińskiej. Wskazuje ona na nerki jako na „gorący” narząd, którego wychłodzenie prowadzi do zaburzenia funkcji nerek i całego organizmu. Jak ogrzać nerki? Medycyna chińska zaleca picie naparu z zielonej i białej herbaty oraz z kory cynamonowca.

zioła na stole

Jakie zioła na kamienie nerkowe?

Kamica nerkowa to schorzenie, w przebiegu którego powstają złogi w drogach moczowych. Złogi te mogą mieć charakter drobnego piasku lub kamieni, które zamykają światło dróg moczowych. Wystąpieniu kolki nerkowej towarzyszy silny ból, a także zastój moczu w drogach moczowych. W celu ułatwienia wydalenia złogów z dróg moczowych należy zadbać o utrzymanie diurezy. W tym celu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także rozluźnienie mięśniówki dróg moczowych. W przebiegu kamicy moczowej oraz ataku kolki nerkowej warto sięgać po zioła. Na ból nerek, w przebiegu kolki doskonale sprawdzają się także zioła o działaniu rozkurczowym jak krwawnik, liście brzozy, nagietek, nawłoć. W usuwaniu złogów nerkowych pomocne są także napary przygotowane z takich ziół jak:

  • rumianek,
  • glistnik,
  • korzeń lukrecji,
  • borówka.

Jakie zioła stosować na nerki w celu zapobiegania nawrotom kamicy? Idealnie sprawdzą się zioła moczopędne, zwłaszcza skrzyp, pokrzywa oraz korzeń pietruszki.

 


Bibliografia:

  1. Książkiewicz T., Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów; Wydawnictwo Rytm 2020.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?