Przejdź do treści

Z czego wynika myślenie, że „jesz za mało i przez to nie chudniesz”? Odpowiada Jakub Chwiłkowski

Z czego wynika myślenie, że „jesz za mało i przez to nie chudniesz”? Odpowiada Jakub Chwiłkowski
Z czego wynika myślenie, że „jesz za mało i przez to nie chudniesz”? Odpowiada Jakub Chwiłkowski / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Próbujesz schudnąć, idzie opornie, chociaż „prawie nic nie jesz”? I myślisz, że może właśnie za mała ilość jedzenia jest przyczyną tego, że waga stoi w miejscu? Popularyzator zdrowego stylu życia Jakub Chwiłkowski mówi temu przekonaniu zdecydowane nie. Jednak takie myślenie jest całkiem popularne. Z czego może wynikać?

Jesz za mało i nie chudniesz?

Nie tracisz na wadze, bo za mało jesz? To dość popularne przekonanie.  Temat podjął student dietetyki Jakub Chwiłkowski, który na Instagramie wyjaśnia, że tego typu myślenie w miażdżącej większości przypadków jest błędne. Tłumaczy, że niemożność schudnięcia jest najpewniej spowodowana tym, że… wciąż przyswajasz za dużo kalorii.

To tak jakbyś wydawał więcej pieniędzy, niż zarabiasz. Przykładowo zarabiasz 2000zł/mc, ale jakimś cudem każdego miesiąca wydajesz 3000zł, nie mając żadnych długów. Jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce, to raczej na pewno, prędzej czy później, skarbówka zapukałaby do twych drzwi” – tłumaczy Chwiłkowski.

Jak podkreśla, myślenie, że brak efektów odchudzania wynika z za małej ilości dostarczanych pokarmów, ma tak samo mało sensu, jak przedstawiona przez niego sytuacja.

Aleksandra Serocka

Dlaczego tak się dzieje?

„Przecież jem mało, a nie chudnę!” – pewnie słyszałaś to wiele razy, albo nawet sama wypowiadałaś te słowa. Z czego może wynikać taki stan rzeczy?  Może chodzi o adaptacje metaboliczne albo niedoczynność tarczycy? Jakub Chwiłkowski uważa, że to nie one stanowią przyczynę powolnego chudnięcia (lub braku efektów odchudzania).

” 'Spowolnienie metabolizmu’ zachodzi do pewnego stopnia, co najczęściej wynika z tego, że jesteśmy mniej aktywni w ciągu dnia lub obniżyła się nasza masa ciała. Jednak nie są to kolosalne wartości” – podkreśla.

Z czego więc bierze się błędne myślenie o tym, że jemy za mało i przez to nie chudniemy? Chwiłkowski wylicza możliwe powody:

  • nie wiemy, jak kontrolować postępy,
  • sugerujemy się tylko wagą,
  • mamy retencję wody,
  • jemy więcej, niż myślimy,
  • nie ważymy produktów,
  • nie liczymy wszystkich spożywanych kcal,
  • nieświadomie podjadamy,
  •  nie doszacowujemy ilości spożywanych kalorii.

Bez świadomości i wiedzy, ile czynników i w jaki sposób wpływają na obraz tego, jak nam idzie, będziemy mogli mieć wrażenie, że coś robimy nie tak. Mimo, że wszystko idzie w rzeczywistości w bardzo dobrym kierunku” – podkreśla dietetyk.

Jakub Chwiłkowski

Jakub Chwiłkowski jest studentem dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od kilku lat popularyzuje wiedzę na temat szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Obejmuje ona tematykę z zakresu zdrowego odżywiania i treningu. Jego profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 42 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Z czego wynika myślenie, że „jesz za mało i przez to nie chudniesz”?? – ?Wynika to z tego, że najpewniej jesz za dużo (kalorii). – ?Jeżeli wydatkujesz więcej kcal niż przyjmujesz to schudniesz. Kto się temu sprzeciwia jest – lekko mówiąc – niepoważny. – ?To tak jakbyś wydawał więcej pieniędzy niż zarabiasz. Przykładowo zarabiasz 2000zł/mc, ale jakimś cudem każdego miesiąca wydajesz 3000zł, nie mając żadnych długów. Jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce to raczej na pewno, prędzej czy później skarbówka zapukałaby do Twych drzwi. – ❌Wyżej przedstawiona sytuacja nie ma sensu. Tak samo jak sytuacja, w której nie chudniesz przez jedzenie zbyt mało. – ⛔️Adaptacje metaboliczne, czy chociażby fakt niedoczynności tarczycy nie jest tutaj wymówką. – ⚠️„Spowolnienie metabolizmu” zachodzi do pewnego stopnia, co najczęściej wynika z tego, że jesteśmy mniej aktywni w ciągu dnia lub obniżyła się nasza masa ciała. Jednak nie są to kolosalne wartości. – ?Najczęściej nasze błędne myślenie o tym, że „jemy za mało i przez to nie chudniemy” wynika z tego, że: ▪️nie wiemy jak kontrolować postępy, ▪️sugerujemy się tylko wagą, ▪️mamy retencję wody, ▪️jemy więcej niż myślimy, ▪️nie ważymy produktów, ▪️nie liczymy wszystkich spożywanych kcal, ▪️nieświadomie podjadamy, ▪️czy też nie doszacowujemy ilości spożywanych kalorii. ▪️Błędów może być znacznie więcej. – ?Bez świadomości i wiedzy, ile czynników i w jaki sposób mogą one wpływać na obraz tego jak nam idzie, będziemy mogli mieć wrażenie, że coś robimy nie tak. Mimo, że wszystko idzie w rzeczywistości w bardzo dobrym kierunku. – A Ty, miałeś(aś) kiedyś wrażenie, że nie chudniesz, bo jesz za mało?? – #infografiki #zdroweżycie #dietetyk #dbamozdrowie #odchudzanie #zdrowo #wiedza #redukcja #kalorie #zdroweodchudzanie #wiemcojem #zdrowystylzycia #mnieśmieszy #polskiememy #zdroweodżywianie #beka #trener #memy #jemzdrowo #zdrowadieta

Post udostępniony przez Jakub Chwiłkowski Dietetyka (@jchwilkowski)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: