Wina muscat – odmiany, jak smakuje, z czym podawać wino o cytrusowym aromacie
Wina muscat to popularne i cenione trunki wytwarzane z takich odmian winorośli jak: Muscat d’Alexandrie, Muscat Blanc à petits grains czy Muscat Bleu. Szczepy winorośli uprawia się m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii czy Grecji. W większości przypadków muscat to słodkie wina białe ze świeżym aromatem i kwiatowym bukietem. Idealnie pasują do ciast owocowych, tiramisu i serów, a w wersji wytrawnej poleca się je do dań z drobiu oraz owoców morza.
Szczep muscat – krótka historia
Historia szczepu muscat, z którego powstaje wino o wyjątkowych walorach smakowych, sięga prawdopodobnie czasów starożytnych. Muscat to jedna z najstarszych odmian winorośli i wina na świecie, pochodząca z Grecji i Rzymu, choć inne źródła wskazują na Bliski Wschód. To w Egipcie i Persji miałyby istnieć pierwotne szczepy, z których powstały znane dziś szczepy muscatów. Początkowo winogrona służyły jako przekąska, a dopiero później zaczęto wykorzystywać je do produkcji win. Wino muscat, w przeciwieństwie do innych win, nie leżakuje przez długi czas. Serwuje się je już 2-3 lata po zabutelkowaniu.
Nazwa “muscat” wywodzi się od słowa moskos, co po grecku znaczy mucha. Tak nietypowe określenie powstało w nawiązaniu do aromatu i słodkiego smaku wina, który rzekomo zwabiał do siebie pszczoły i muchy. Według innych teorii, nazwa ta została nadana w odniesieniu do miasta Muscat w Omanie bądź miała związek z zapachem piżma, które po łacinie nazywane jest moschus.
Winorośle muscat – odmiany
Obecnie występuje ok. 200 różnych odmian winorośli szczepu muscat, które można spotkać w różnych zakątkach świata, także w Polsce. Do najpopularniejszych odmian należą:
- Muscat blanc à petits grains – inaczej Muskat drobnojagodowy lub Muskat biały (Moscato Bianco). Uznawany jest za najstarszą odmianę. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Mniejszej, a uprawia się go przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. We Włoszech tworzy się z niego musujace asti oraz półmusujące moscat d’asti. Australijski region Rutherglen słynie z produkcji najlepszych Muskatów na świecie.
- Muscat d’Alexandrie, czyli Muskat aleksandryjski. Stanowi skrzyżowanie Muskata białego i deserowej odmiany heptakilo. Produkuje się z niego wina słodkie i wzmacniane. W Portugalii z odmiany tej powstaje moscatele, w Hiszpanii wina sherry a na Sycylii Moscato di Pantelleria.
- Muscat Ottonel – odmiana została stworzona w XIX wieku we Francji, nie ma potwierdzonego genetycznego pochodzenia. Prawdopodobnie powstała z krzyżówki odmiany Chasselas z Muscat de saumur. Uprawia się ją w nieco chłodniejszym, klimacie kontynentalnym m.in. w Austrii, Węgrzech (Muskotály), Rumunii (Tamîioasa Ottonel), Mołdawii, Bułgarii (Misket Ottonel), Chorwacji (Muškat Ottonel) i Ukrainie.
- Muscat żółty – aromatyczny szczep z rejonu tokajskiego. Uprawiany na Węgrzech, w Hiszpanii, Bułgarii czy Francji. Nazwa wina jest chroniona prawnie.
- Muscat bleu – winorośl wyhodowana w Szwajcarii. Jest to odmiana deserowa, łatwa w uprawie i dająca obfite plony. Roślina jest odporna na choroby i stosunkowo dobrze odporna na mróz. Owoce wydaje w połowie września.
- Muscat de Hambourg – ciemna odmiana wina muscat wyprodukowana z winogron deserowych. W największej ilości ten typ wina produkowany jest w Kalifornii.
Jak smakuje muscat?
Różnorodność odmian Muscatu sprawia, że każdy rodzaj wina charakteryzuje się nieco innym bukietem. Niemniej jednak wszystkie Muscaty mają wspólną cechę, po której można je z łatwością rozpoznać – łączy je aromat świeżych cytrusów. Wyczuwalny jest w nich zapach owoców pomarańczy, liczi i miodu. Można też rozpoznać nutę zapachową płatków róż, czarnego bzu, geranium, kolendry, kwiatów lipy i jaśminu. Te słodkie, intensywne zapachy przełamywane są delikatną kwasowością. Mówi się, że wina Muscat, jak żadne inne, pachną świeżymi, słodkimi winogronami. Charakterystyczny bukiet zapachowy Muscat zawdzięcza obecności monoterpenów. W winie występuje m.in. linalol, geraniol i nerol w stężeniu blisko 30% wyższym niż w przypadku innych win, co sprawia, że to właśnie one dominują.
Wino Muscat – do czego je serwować?
Pełny smak wina najlepiej wydobyć łącząc je z potrawami. Wina muscat produkowane są jako wina wytrawne, słodkie, musujące oraz wina typu skin-contact, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładowo Muscat żółty można podać do sałatki cezar, pasztetów lub w zestawie z dojrzewającym serem. Słodki Muscat Ottonel pasuje do sałatek owocowych, lodów, deserów i przystawek. Z kolei Muscat blanc znakomicie komponuje się z azjatyckimi daniami mięsnymi oraz sałatkami i serami. Wytrawne wina najlepiej łączyć z mięsem, rybami i warzywami, zaś słodkie z deserami. Przed podaniem wino Muscat należy schłodzić do temperatury 8-12 stopni Celsjusza. Dla tego trunku dedykowane są kieliszki z długą nóżką i czaszą nieznacznie zwężoną ku górze.
Źródła:
- Crespi M., Milani N. (2001), The Muscats: A molecular analysis of synonyms, homonyms and genetic relationships within a large family of grapevine cultivars, Vitis 40 (1).
- P. X. Etievant,S. N. Issanchou,C. L. Bayonove, The flavour of muscat wine: The sensory contribution of some volatile compounds, The Journal of the Science of Food and Agriculture, 1983.
Polecamy
Alarmujące wyniki badań. Dzieci pijące colę mają zwiększoną skłonność do sięgania po alkohol
5 najlepszych patentów na porannego kaca
Popularny alkohol wycofany ze sprzedaży. Powodem możliwa zawartość kawałków szkła
Lubisz winogrona? Sprawdź, czy możesz je jeść razem z pestkami
się ten artykuł?