Przejdź do treści

Wegański stek z drukarki 3D

wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
źródło: FB
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stek dla wegan? Z pomocą przyszedł włoski naukowiec, który opracował stek pochodzenia roślinnego produkowany przez drukarkę 3D.

Stek od zawsze kojarzył się z kawałkiem soczystego mięsa. Jednak odkąd ludzie coraz bardziej odchodzą od spożywania produktów zwierzęcych, powstają nowe odmiany dobrze nam znanych potraw. I z takim pomysłem wyszedł również włoski biotechnolog Giuseppe Scionti, który postanowił stworzyć wegańską wersję steka przy pomocy drukarki 3D. Naukowiec uważa, że jest możliwość stworzenia wegańskiego zamiennika, który będzie równie smaczny, co produkt mięsny i w dodatku będzie podobnej tekstury. Podkreśla, że taka alternatywa dla produktów mięsnych przysłuży się zarówno nam, jak i środowisku, bo w ten sposób będzie można ograniczyć ubój zwierząt, my obniżymy sobie poziom cholesterolu w organizmie oraz zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych.

 

Pizza, frytki i pierogi w wersji dietetycznej? To możliwe! Odchudzamy tradycyjne dania

Scionti powiedział dla Digital Trends, że próby produkcji bezmięsnego steka, rozpoczął od wybrania składników regularnie występujących w rolnictwie. Zależało mu na tym, aby ich uprawa nie stanowiła zagrożenia dla środowiska. Do wytworzenia swojego jadalnego wynalazku wykorzystał m.in. ryż, groch czy wodorosty, które przekształcił w specjalną pastę, a kluczem do produkcji stała się drukarka 3D. W ten sposób Scionti może wyprodukować 100 gram roślinnej alternatywy dla mięsa w zaledwie pół godziny i przy koszcie wynoszącym jedynie 2 euro.

„W tej chwili nasze produkty mogą naśladować fakturę i uproszczony wygląd befsztyków oraz mięsa z piersi kurczaka, ale stworzenie produktów, które są w stanie jednocześnie naśladować fakturę, wygląd, smak i właściwości odżywcze określonych kawałków mięsa, nie jest takie proste. Tym chce się zająć w dalszych badaniach” – powiedział Scionti.

pasta do produkcji wegańskiego steka
pasta do produkcji wegańskiego steka

źródło: FB

wegański stek w drukarce 3D
wegański stek w drukarce 3D

źródło: FB

Giuseppe Sciont w swoim laboratorium
Giuseppe Sciont w swoim laboratorium

źródło: FB

Czy zjedlibyście wegańskiego steka z drukarki 3D?

Tak
Nie
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: