Uwielbiasz awokado, ale zawsze coś idzie nie tak? Mamy kilka przydatnych wskazówek
Jeśli raz rozsmakujesz się w awokado, zakochasz się w nim na długo. Polska nazwa tej rośliny to: smaczliwka wdzięczna. Dużo mówi o jej walorach smakowych i prozdrowotnych. Jeśli jesteś amatorem awokado, sprawdź, jak najlepiej je przechowywać, jak czasem pomóc mu dojrzeć oraz w jaki sposób szybko i łatwo móc rozkoszować się jego smakiem.
Awokado wciąż w modzie
Gdy przyjrzysz się menu kafejki, która oferuje śniadania, zapewne znajdziesz w nim chociażby kanapkę z awokado. Mogło by się wydawać, że to tymczasowa moda i trend żywieniowy. Miejmy nadzieje, że nie, bo naprawdę trudno szukać wad smaczliwki wdzięcznej. Wspomniane tosty z awokado, guacamole, koktajle, sałatki, pasty, hummus. Planujesz zrobić którąś z tych potraw? Zerknij poniżej, czy nie przyda ci się parę z tych prostych trików z awokado w roli głównej.
Jak przechowywać awokado?
W kwestiach przechowywania awokado niewiele różni się od innych owoców czy warzyw. Jeśli kupiliśmy więcej niż jedno awokado i chcemy, by zachowało świeżość na dłużej, powinniśmy przechowywać je w lodówce (do tygodnia). Po przekrojeniu niewykorzystaną część najlepiej potrzeć cytryną lub skropić jej sokiem i owinąć w folię spożywczą. W tej formie będzie dobra jeszcze od 1 do 2 dni.
Jak sprawić by szybciej dojrzało?
Awokado będzie dość szybko dojrzewało w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak zależy ci na przyspieszeniu tego procesu, przygotuj papierową torbę. Proces dojrzewania zdecydowanie przyspieszy, gdy zmniejszymy powierzchnię, na której mogły się uwalniać naturalny gaz, który jest jednym z czynników szybkiego dojrzewania. Dodatkowo, jeśli zależy nam, by inne owoce także szybciej dojrzały, włóżmy je razem do jednej torby. Jako „przyspieszacz” sprawdzi się na pewno banan.
Jak dobrać się do awokado?
Chociaż awokado to dość poręczny owoc, nie używaj ręki jako powierzchni do jego krojenia. Najlepiej przygotuj deskę i ostry nóż. Nóż wbij na dłuższej krawędzi jego powierzchni, po czym okręć go delikatnie wokół osi, którą stanowi pestka. Gdy wzdłuż całego awokado masz już chirurgiczne cięcie, złap jedną połówkę jedną dłonią, drugą drugą i postaraj się kręcić nimi w przeciwnym kierunku. Teraz awokado powinno ukazać ci swoje bogate, jasnozielone, delikatne wnętrze. W jednej z połówek zapewne została pestka, jak ją usunąć bez szwanku dla miąższu? Wbij w nią nóż, powinna chętnie opuścić swoją wygodną nieckę. Do wydobycia miąższu wystarczy ci łyżka stołowa.
Pewnie zazwyczaj okrągła pestka po spotkaniu z nożem, ląduje w śmietniku? Weź pod uwagę, że możesz mieć własne drzewko awokado. Wystarczy, że pozwolisz pestce wykiełkować. Na początek przekłuj ją patyczkiem do szaszłyków lub wykałaczkami i zawieś nad słoikiem lub miską z wodą.
Źródło: delish
się ten artykuł?