Przejdź do treści

Toksyczna substancja wykryta w ekologicznym makaronie. GIS ostrzega i wycofuje produkt ze sklepów

Toksyczna substancja wykryta w ekologicznym makaronie. GIS ostrzega i wycofuje produkt ze sklepów
Toksyczna substancja wykryta w ekologicznym makaronie. GIS ostrzega i wycofuje produkt ze sklepów / Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące makaronu penne marki Pasta Natura. Produkt zawiera szkodliwą dla zdrowia substancję. Sprawdź, czy masz ten makaron w domu!

Główny Inspektor Sanitarny otrzymał od firmy Pasta Natura Srl informację o wycofaniu jednej partii ekologicznego makaronu marki Pasta Natura 250 g. W wyniku przeprowadzonej w fabryce kontroli stwierdzono zastosowanie do produkcji wyrobów składnika zanieczyszczonego 2-chloroetanolem, substancją pochodną od tlenku etylenu.

W komunikacie GIS wyjaśnił, że 2-chloroetanol jest substancją szkodliwą dla zdrowia. „Obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona” – czytamy. Z informacji Europejskiej Agencji Chemikaliów wynika, że tlenek etylenu powoduje zatrucie organizmu w przypadku połknięcia, może powodować wady genetyczne i nowotwory. Kontakt z nim może doprowadzić m.in. do bólów głowy, mdłości, wymiotów, biegunki, a nawet trudności w oddychaniu.

Partia makaronu Pasta Natura wycofana z obrotu

W związku z wykryciem szkodliwego składnika firma Pasta Natura Srl podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu partii ekologicznego makaronu. Chodzi o produkt:

  • Nazwa produktu: Makaron (kukurydziany z kurkumą i pieprzem) penne bezglutenowy BIO 250 g – Pasta Natura
  • Numer partii / Data minimalnej trwałości: 16.02.2024
  • Dystrybutor: Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno

GIS ostrzega, by nie spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu. Jeśli mamy go w domu, powinniśmy odnieść do sklepu lub zwrócić bezpośrednio do producenta.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: