Przejdź do treści

Stop nadmiarowi mięsa, warzywa na stół! Nowa książka Sylwii Majcher „Mniej mięsa. Jak zostać fleksitarianinem, by pomóc sobie i planecie” już w księgarniach

Tekst o ograniczeniu mięsa i fleksitarianizmie. Na zdjęciu: Książka na stole z różnymi warzywami i owocami - HelloZdrowie
"Mniej mięsa" Sylwia Majcher / mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dla wielu osób obiad, którego składnikiem nie jest mięso, wydaje się niepełnowartościowy. Czy rzeczywiście tak jest? Sylwia Majcher udowadnia, że roślinne składniki zastępujące mięsne są równie pyszne oraz pożywne – i proponuje podjęcie kulinarnego wyzwania: zrób tyle, ile możesz. Ogranicz, jeśli nie chcesz porzucić. I przekonaj się, że zróżnicowanie diety przyniesie mnóstwo korzyści oraz satysfakcji.

„Mniej mięsa” Sylwii Majcher

Mięsną rozpustę należy zahamować. Dlaczego? Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że jemy co najmniej dwa razy za dużo wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała, że przetworzone mięso jest jednym z najbardziej rakotwórczych czynników. Przemysłowa hodowla mięsa druzgocąco wpływa na środowisko.

W „Mniej mięsa” można znaleźć 90 inspirujących przepisów – na domowe śniadania, przekąski do pracy lub szkoły, rodzinne obiady. We wszystkich autorka pokazuje, jak kreatywnie zastąpić mięso w ulubionych daniach tak, by pogodzić różne smakowe preferencje domowników. Każdy z pomysłów przedstawiony jest w dwóch wersjach: mięsnej i roślinnej.

Wszystkie składniki są łatwo dostępne. Z książki można się także dowiedzieć, jak samodzielnie przygotować mieszkanki przypraw, napoje roślinne lub wyhodować kiełki z nasion. Przepisy uzupełnione są ciekawymi rozmowami przeprowadzonymi z lekarzami, dietetykami oraz edukatorami kulinarnymi.

Fleksitarianizm to dieta, która nie ma sztywnych reguł. Jej jedyna zasada to ograniczenie mięsa. Każdy może to zrobić według swoich potrzeb i możliwości.

„To moja trzecia książka, szalenie bliska i osobista, bo łączy to, co dla mnie najcenniejsze: miłość i szacunek do bliskich, jedzenia i natury” – mówi Sylwia Majcher.

Sylwia Majcher – dziennikarka, autorka poradnika „Wykorzystuje, nie marnuje. 52 Wyzwania Zero Waste” i bestsellerowej książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, reportaży oraz wywiadów kulinarnych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Prowadzi warsztaty, szkolenia poświęcone ekologii i niemarnowaniu jedzenia. Współtwórczyni i ambasadorka pierwszej w Polsce kampanii edukacyjnej #wrocławniemarnuje.

Sylwia Majcher / Arch. prywatne S. Majcher

Co o książce sądzą inni?

„Zdrowe gotowanie nie musi być pracochłonne ani skomplikowane. To mądra książka, która pozwala zrozumieć, dlaczego warto ograniczyć jedzenie mięsa dla własnego zdrowia oraz dobra zwierząt i Ziemi” – mówi Daria Rogowska, ekocentryczka.pl.

„Fleksitarianizm jest doskonałym przystankiem na drodze do wegetarianizmu czy weganizmu. Pozwala na stopniowe ograniczanie negatywnego wpływu tego, co jemy, na środowisko oraz rozpoczęcie przygody z roślinnym jedzeniem. Jestem przekonana, że to żywienie przyszłości!” – mówi Paulina Górska, socjolożka i ekoblogerka @eko.paulinagorska.

Hello Zdrowie objęło książkę patronem medialnym! W związku z tym mamy dla Was konkurs. Chodźcie na naszego Instagrama!

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: