Przejdź do treści

Słyszałaś już o zaletach czarnuszki siewnej? Korzystaj z jej właściwości, ile się da!

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lubisz czarnuszkę? To takie małe, czarne ziarenka, które możesz czasami znaleźć w pieczywie lub serach. Niektórzy dodają ją do dań mięsnych czy warzywnych przetworów, nadając potrawom specyficzny smak. Okazuje się jednak, że czarnuszka – oprócz walorów smakowych – ma także właściwości prozdrowotne. Jest idealna na sezon jesiennych przeziębień!

„Leczy wszystko oprócz śmierci” – tak o czarnuszce mówili starożytni Egipcjanie. Właśnie dlatego te małe, niepozorne ziarenka są tak często wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Czarnuszka – pomaga na wiele schorzeń

O jej zaletach w swoim ostatnim poście napisały Modne Farmaceutki, czyli trzy studentki farmacji na stażu prowadzące swoje konto na Instagramie. Dziewczyny obserwuje już ponad 1,5 osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
istockphoto.com

„Czarnuszka siewna (Nigella sativa) jest rośliną leczniczą, a pozyskiwany z niej m.in. olej ma szerokie zastosowanie w medycynie na całym świecie. Głównym składnikiem bioaktywnym oleju i ekstraktów tej rośliny jest tymochinon. Nigella sativa i zawarte w niej związki (szczególnie tymochinon) wykazują wiele właściwości farmakologicznych, np. antyoksydacyjne, antybakteryjnie, przeciwzapalne, antyastmatyczne i wiele innych.

Ma również zastosowanie w przypadku dolegliwości żołądkowych, takich jak: wzdęcia, skurcze oraz prowadzi do obniżenia cukru we krwi. Coraz częściej olej z czarnuszki jest stosowany przez osoby z obniżoną odpornością. Czy słusznie? Przeprowadzono wiele badań, w których potwierdzono działanie immunomodulujące czarnuszki m.in. poprzez zwiększanie aktywności makrofagów, liczby limfocytów czy hamowanie procesów zapalnych” – piszą Modne Farmaceutki.

Czarnuszka – właściwości

Oprócz wyżej wymienionych, czarnuszka skrywa w sobie jeszcze więcej dobra!

Gdzie można kupić czarnuszkę? Nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale nawet w zwykłych hipermarketach. Za 1 kg opakowanie zapłacisz ok. 13 zł. Ziarenka dodawaj do potraw mięsnych i sałatek. Na zdrowie!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: