Przejdź do treści

Siedem sygnałów, które wskazują na to, że źle się odżywiasz

Siedem sygnałów, które wskazują na to, że źle się odżywiasz Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odpowiednie odżywianie ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zła dieta będzie się negatywnie odbijać na naszym organizmie. Warto wsłuchiwać się w swoje ciało – wysyła ono sporo znaków, które wskazują na to, że źle się odżywiamy! Poznaj siedem sygnałów, które mogą być ostrzeżeniem.

Uczucie wzdęcia

Wzdęcia mogą pojawiać się po zjedzeniu warzyw z rodziny kapustnych, posiłków bogatych w sól czy po wypiciu alkoholu – to zupełnie normalne. Czasami jednak wzdęcie może mieć inną przyczynę i sygnalizować problemy z układem trawiennym, a nawet różne choroby i alergie pokarmowe. Warto przeanalizować, kiedy pojawiają się wzdęcia i co mogło je spowodować, a następnie wprowadzić zmiany w diecie. Warto do codziennych posiłków wprowadzić także pokarmy, które wspomagają pracę układu trawiennego i minimalizują ryzyko pojawienia się wzdęć.

Problemy z zaparciami

Jeśli masz problemy z regularnym wypróżnianiem się i zaparciami, to znak, że w twojej diecie brakuje błonnika lub pijesz za mało wody. Bogate w błonnik posiłki są bardzo ważnym elementem diety, dlatego często sięgaj po pełnoziarniste wypieki, jabłka, nasiona chia, płatki owsiane, brązowy ryż. Nie zapomnij jednak o piciu dużej ilości wody! Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, to bogata w błonnik dieta nie pomoże ci z zaparciami.

„Lepsza od rewolucji będzie dieta szyta na miarę”, na zdjęciu kobieta w kuchni /fot. Getty Images

Problemy ze snem

Dieta wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia, także na to, czy dobrze śpimy. W nocy przewracasz się z boku na bok, nie mogąc zasnąć, a rano nawet po ośmiu godzinach snu budzisz się niewyspana? Czas spojrzeć na swoje posiłki i unikać w nich niezdrowych, nasyconych tłuszczów. Badania pokazują, że wysoka ich zawartość w diecie przekłada się na gorszą regenerację podczas snu. Dodatkowo, warto do codziennych posiłków wprowadzić produkty bogate w błonnik.

Bezpośrednio przed snem nie powinno się sięgać po ciężkostrawne przekąski – problemy z trawieniem będą wpływać negatywnie na jakość snu.

Spadek siły w ciągu dnia

Nagły spadek sił nawiedza cię w ciągu dnia? Może to być wynik jedzenia nieodpowiednich posiłków. Dania bogate w węglowodany i białka wyzwalają w organizmie serotoninę, która sprawia, że czujemy się senni i ospali. Ważne jest, aby posiłek był odpowiednio zbilansowany i zawierał w sobie produkty, które dodadzą energii. Nie bez znaczenia jest także to, ile jemy – jeśli objadamy się, to będziemy czuć zmęczenie i senność po posiłku. Spadek siły w ciągu dnia może również sygnalizować lekkie odwodnienie organizmu – nie zapomnij o piciu wystarczającej ilości wody.

siatka na zakupy

Zmiany nastroju

Samopoczucie jest ściśle powiązane z tym, co znajduje się na naszym talerzu. Wysokoprzetworzone i niezdrowe posiłki wpływają na ogólny nastrój. Czego unikać w diecie, aby być mniej podatnym na negatywne nastroje? Z pewnością wysoko przetworzonych posiłków, które bogate są w konserwanty, barwniki i sztuczne dodatki. Zamiast sięgać po niezdrowe ciasteczka czy czipsy, lepiej wybrać suszone owoce czy prażone orzechy.

Badania pokazują, że osoby, które mają dietę ubogą w kwas foliowy, są też bardziej podatne na depresję. Dlatego warto do swojego jadłospisu wprowadzić banany, brukselki czy jagody, które mają wysoką zawartość kwasu foliowego.

Potrzebujesz częstych regeneracyjnych drzemek

Badania przeprowadzone przez Harvard Health Publishing pokazują, że aż 90 proc. receptorów serotoniny znajduje się w jelitach – jedzenie ma więc ogromny wpływ na to, jak senni się czujemy w ciągu dnia. Jeśli nie jesteś w stanie dotrwać do końca dnia bez regeneracyjnej drzemki, przyjrzyj się temu, co jesz w ciągu dnia. Lista produktów, które sprawiają, że czujesz się bardziej senna, jest długa i zawiera takie produkty jak biały chleb, smakowe jogurty, płatki śniadaniowe czy słodkie wypieki.

Ciągle czujesz głód

Dopiero co odeszłaś od stołu, a już czujesz, że musisz coś zjeść? Odczuwanie głodu niedługo po posiłku, to jasny sygnał od twojego organizmu – w twojej diecie brak zbilansowania. Bogate w węglowodany i cukry posiłki nie zaspokoją cię na długo. Dlatego ważne jest, aby w czasie posiłku sięgać po żywność z różnych grup – ważne są też białko, produkty bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze. Dobrym sposobem jest zapisywanie sobie tego, co zjadłaś na posiłek i notowanie po około godzinie, czy odczuwasz głód – na pewno zauważysz zależność między tym, co jesz i jak szybko odczuwasz głód.

 

Źródło: EatThis

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?