Przejdź do treści

Sernik bez sera w dwóch odsłonach – pieczony i na zimno. Przepisy 

Sernik bez sera w dwóch odsłonach – pieczony i na zimno  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz większa popularność „serników” bez sera nie powinna nas już dziwić w świetle rozpowszechniania się diet roślinnych oraz ogólnego trendu związanego ze zdrowym żywieniem. Choć tradycyjny twaróg sernikowy zawiera wiele cennych składników odżywczych, to stanowi także bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które w diecie ze względów zdrowotnych (m.in. związanych ze stężeniem cholesterolu we krwi) lepiej ograniczać. Jak przyrządzić sernik pieczony bez użycia nabiału oraz prosty sernik wegański na zimno? 

Sernik bez sera – z czego można go zrobić? 

Twaróg sernikowy i jajka to podstawowe składniki tradycyjnego sernika. Ciasto o podobnym wyglądzie, konsystencji, a nawet smaku możemy przygotować jednak z zupełnie innych produktów. Niezależnie od tego, czy celem jest unikanie nabiału ze względu na stosowanie diety wegańskiej lub alergie pokarmowe, czy po prostu chęć wypróbowania nowych przepisów, zachęcamy do eksperymentowania w kuchni z naszymi pomysłami na dwa proste „serniki” bez sera, które zawsze się udają – pieczony na bazie jogurtu sojowego oraz na zimno przygotowany z orzechów nerkowca 

Poniższe przepisy nie wymagają dużego nakładu pracy i są szybkie w przyrządzeniu, jednak wymagają przygotowania wybranych składników na co najmniej kilka godzin przed przystąpieniem do kolejnych etapów gotowania. W przypadku „sernika” pieczonego musimy najpierw odsączyć jogurt, by ciasto nie zawierało zbyt dużej ilości wody. Uzyskanie gładkiej konsystencji „sernika” bez sera (na zimno) wymaga natomiast wcześniejszego namoczenia daktyli i nerkowców. Polecamy przeczytać dokładnie przepisy przed rozpoczęciem pracy.  

 

Bananowy nie-sernik na zimno

Przepis na sernik pieczony z jogurtu sojowego 

Składniki na spód: 

  • 150 g (1 szklanka) mąki pszennej  
  • 2 łyżki cukru 
  • szczypta soli 
  • 70 g (7 łyżek) roztopionego oleju kokosowego (w podstawowej wersji polecamy raczej olej rafinowany, choć można użyć również nierafinowanego, jeśli chcemy, by spód miał kokosowy posmak) 

Składniki na masę „serową”: 

  • 2 duże opakowania naturalnego jogurtu sojowego (800 g) 
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej 
  • 1 szklanka mleka kokosowego pełnotłustego z puszki (nie „light”) 
  • 1/3 szklanki syropu z agawy 
  • sok z 1 niedużej cytryny 
  • 1 łyżka cukru waniliowego lub ¼ łyżeczki ekstraktu z wanilii 

Przygotowanie: 

  1. Co najmniej 8 godzin przed pieczeniem sernika rozpocznij odsączanie jogurtu sojowego. W tym celu duże sitko umieść nad miską, do której spływać będzie woda. Wyłóż sitko czystym ręcznikiem kuchennym i umieść na nim jogurty. Przykryj i odstaw do lodówki. 
  2. Po 8 godzinach możesz przystąpić do dalszych etapów przygotowywania ciasta. 
  3. Blachę o średnicy 20-22 cm wyłóż papierem do pieczenia. 
  4. Przygotuj spód sernika bez sera. W misce wymieszaj mąkę, cukier i sól. Dodaj roztopiony olej kokosowy i połącz za pomocą łyżki, aż utworzą się grudki ciasta. 
  5. Przełóż je do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i rozprowadź na całej powierzchni spodu tworząc równą warstwę. Dociśnij ją dłońmi. 
  6. Podpiecz spód w temperaturze 200°C przez 5-10 minut (na złoty kolor). Odstaw do ostudzenia. 
  7. W międzyczasie przygotuj masę „serową”. Odsączony jogurt przełóż do dużej miski (pozostałą z odsączania wodę możesz wylać, nie będzie wykorzystywana w przepisie). Dodaj skrobię i wymieszaj dokładnie za pomocą trzepaczki. Następnie połącz je z pozostałymi składnikami masy „serowej”. 
  8. Przygotowaną masę „serową” wylej na podpieczony spód.  
  9. Na spód piekarnika wstaw dodatkową blachę wypełnioną gorącą wodą.  
  10. „Sernik” bez sera piecz na środkowym poziomie piekarnika najpierw w temperaturze 175°C przez 15 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 150°C i dopiekaj przez 45 minut. 
  11. Po tym czasie wyjmij sernik z piekarnika i pozostaw do całkowitego ostudzenia. Następnie schłodź w lodówce i podawaj np. posypany cukrem pudrem i owocami jagodowymi lub z polewą z roztopionej w kąpieli wodnej gorzkiej czekolady wymieszanej z odrobiną mleka kokosowego. 

 

Przepis na sernik bez sera z orzechów nerkowca na zimno 

Składniki na spód: 

  • 150 g daktyli, namoczonych przez kilka godzin w zimnej wodzie 
  • 1,5 szklanki płatków owsianych błyskawicznych 
  • ¾ szklanki masła orzechowego (możesz użyć masła z orzechów ziemnych lub innego, np. z migdałów), 
  • 2 łyżki siemienia lnianego 
  • duża szczypta soli 

Składniki na masę „serową”: 

  • 350 g (około 2,5 szklanki) orzechów nerkowca, namoczonych w zimnej wodzie przez kilka godzin 
  • 2/3 szklanki mleka kokosowego 
  • ¾ szklanki syropu z agawy 
  • ½ szklanki roztopionego oleju kokosowego 
  • sok z 1 cytryny 
  • ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
  1. Dno tortownicy o średnicy 20-22 cm wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Przygotuj spód. W blenderze zmiel płatki owsiane, sól i siemię lniane. Dodaj daktyle i masło orzechowe i ponownie zblenduj do uzyskania grudkowatej masy. Przełóż ją na dno tortownicy i rozprowadź na całej powierzchni spodu, wyrównując i dociskając.
  3. W blenderze o dużej mocy zmiksuj dokładnie wszystkie składniki masy „serowej” aż do uzyskania gładkiej konsystencji. 
  4. Przełóż masę z nerkowców na przygotowany spód. 
  5. Odstaw do lodówki na 4-6 godzin do czasu całkowitego stężenia masy. 
  6. Pokrój ciasto i podawaj solo lub z dowolnymi dodatkami. Ten prosty sernik świetnie smakuje np. z sosem malinowym (aby go przygotować wystarczy umieścić na patelni świeże lub mrożone maliny razem z odrobiną syropu z agawy lub cukru oraz łyżką soku z cytryny i podsmażać na średniej mocy palnika aż zgęstnieją). 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?