Przejdź do treści

Pomidor i ogórek to toksyczne połączenie? Ekspertki z „Czytamy Etykiety” rozwiewają wątpliwości

Sałatka warzywa w misce
Czy można połączyć pomidora z ogórkiem? Ekspertki z "Czytamy Etykiety" rozwiewają wątpliwości/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niektórych warzyw czy owoców nie powinno się jeść razem, ponieważ tracą swoje wartości zdrowotne. Czy w takim razie pomidor i ogórek to toksyczna para, jak wiele osób sądzi? Wyjaśniają to dietetyczki z portalu „Czytamy Etykiety” na swoim profilu na Instagramie.

Ogórek i pomidor to dobre połączenie?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiają się świeże warzywa. Nasze podniebienia coraz częściej cieszą się (wyraźnym!) smakiem pomidorów i ogórków. Czy to jednak dobre połączenie? Problem ten wzięły na tapet dietetyczki z „Czytamy Etykiety”. Na swoim profilu na Instagramie, wyjaśniły, jak jest naprawdę.

„Czy można połączyć pomidora z ogórkiem? Tak! Wbrew krążącym opiniom to połączenie nie jest szkodliwe” – piszą.

Ekspertki podkreślają, że połączenie pomidora z ogórkiem na kanapce jest często kwestionowane, ponieważ ogórek zawiera enzym askorbinazę. Enzym ten uwalnia się i aktywuje na skutek np. krojenia warzywa i następnie rozkłada witaminę C obecną w pomidorach. Jak jednak zaznaczają dietetyczki, połączenie to nie jest szkodliwe dla naszego organizmu.

„Uspokajamy – nawet jak zjesz na kanapce pomidora z ogórkiem, to nic ci się nie stanie. Połączenie to nie jest szkodliwe (co najwyżej w tym posiłku spożyjesz mniej witaminy C). Ale tę uzupełnisz sobie przecież w wielu innych pokarmach, w których jest jej więcej, niż w tych kilku plasterkach pomidora” – tłumaczą.

Naturalny ketchup

Użyj soku z cytryny

Ekspertki dodają, że rozkładowi witaminy C w przypadku połączenia ogórka z pomidorem można zapobiec. Wystarczy skropić warzywa kilkoma kroplami soku z cytryny, limonki czy octu balsamicznego. Jak wyjaśniają, w ten sposób „zakwasisz środowisko, dzięki czemu dezaktywujesz askorbinazę (która działa w pH 5,6)”. Można też zjeść te warzywa osobno, ponieważ efekt działania askorbinazy jest najczęściej bardzo krótki, a enzym ten po spożyciu rozkłada się w przewodzie pokarmowym na aminokwasy. Tam nie stanowi już zagrożenia dla spożytej wcześniej witaminy C.

„Askorbinaza zaraz po spożyciu rozkłada się do aminokwasów i w tej postaci dla kwasu askorbinowego jest zupełnie niegroźna. Zatem zjedzenie ich [pomidora i ogórka – przyp. red.] w jednym posiłku bez strat witaminy C z pomidorów jest możliwe – po prostu wtedy nie jedz tych warzyw na raz” – tłumaczą.

Zaznaczają, że istnieją również inne źródła, które dostarczą dużą dawkę witaminy C.

„Mamy do dyspozycji tyle warzyw i owoców, a witamina C jest w nich niemal wszechobecna, tak że ogórka i pomidora można łączyć, bo nie wpłynie to znacząco na ilość witaminy C w diecie” – podsumowały.

Cytryny

Czytamy Etykiety

Czytamy Etykiety to portal, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska.

Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.

Ekspertki z Czytamy Etykiety, z Agnieszką Pocztarską na czele, są też aktywne w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie obserwuje 307 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: