Przejdź do treści

Pieczone młode ziemniaki w kilku odsłonach – sprawdź przepisy!

Pieczone młode ziemniaki w kilku odsłonach – sprawdź przepisy! /fot. iStock
Pieczone młode ziemniaki w kilku odsłonach – sprawdź przepisy! /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Młode ziemniaki można wykorzystać na tysiące sposobów. Pieczenie jest jedną z najprostszych metod ich przyrządzenia. Chcesz zrobić ziemniaki z piekarnika, ale nie jesteś pewna, jak się za to zabrać? Wypróbuj nasze przepisy!

Jak zrobić pieczone młode ziemniaki?

Młode ziemniaki z polskich upraw dostępne są w sklepach zwykle już na przełomie maja i czerwca, a ich smakiem możemy cieszyć się do lipca. Delikatny smak i łatwość przygotowania (młodych ziemniaków nie musimy obierać ze skórki) stanowią niewątpliwe walory, z których warto korzystać w sezonie wiosenno-letnim.

Do zalet spożywania ziemniaków na początku sezonu możemy dodać również wyższą wartość odżywczą w porównaniu do tych długo przechowywanych (z miesiąca na miesiąc tracą one część cennych składników, przede wszystkim witamin z grupy B oraz witaminy C).

Możemy je gotować, piec i smażyć, przyprawiać na różne sposoby i podawać jako element tradycyjnych polskich obiadów lub orientalnych dań, stosować jako bazę do zapiekanek ziemniaczanych, a nawet jako składnik wypieków (dodatek ziemniaka wpływa korzystnie na właściwości wielu chlebów i ciast, zapewniając wilgotną i delikatną strukturę miąższu, a także dłuższe zachowywanie świeżości).

Ziemniak młody czy wczesny? Jak je odróżnić i który z nich jest zdrowszy? Odpowiada specjalistka ds. żywienia

Jak przygotować idealne pieczone młode ziemniaki? Przydatne będzie kilka podstawowych wskazówek:

  • wybierz ziemniaki typu B (ogólnoużytkowe) lub A (sałatkowe) – mają one odpowiednią twardość i wilgotność oraz niższą zawartość skrobi od ziemniaków typu C – unikniesz efektu mączystej, sypiącej się konsystencji finalnego produktu;
  • wyszoruj ziemniaki, żeby pozbyć się zanieczyszczeń – nie musisz ich jednak obierać;
  • po umyciu i pokrojeniu dokładnie wysusz ziemniaki – dzięki temu lepiej się przypieką i zyskają chrupiącą skórkę;
  • wymieszaj ziemniaki z niewielką ilością tłuszczu (np. oleju rzepakowego, słonecznikowego lub oliwy z oliwek) – to kolejny ważny element, dzięki któremu ziemniaki będą chrupiące;
  • kontroluj ziemniaki podczas pieczenia – nie da się bardzo precyzyjnie określić idealnego czasu, jaki ziemniaki powinny spędzić w piekarniku, ponieważ szybkość ich brązowienia zależy od zawartości skrobi i cukrów, zmiennej dla różnych gatunków warzywa; dlatego po włożeniu do piekarnika regularnie sprawdzaj ich stan upieczenia.
Danie z ziemniaków

Łatwe ziołowe młode ziemniaki z piekarnika

Poniżej znajdziesz podstawowy przepis na młode ziemniaki z piekarnika – jedynie z dodatkiem oliwy, soli i suszonych ziół. Sprawdzą się świetnie jako węglowodanowy dodatek do dań głównych.

Młode ziemniaki z piekarnika z dodatkiem ziół

Składniki:

  • 1 kilogram młodych ziemniaków,
  • 4 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka rozmarynu,
  • ½ łyżeczki oregano,
  • ½ łyżeczki soli.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki dokładnie wyszoruj.
  2. Pokrój większe sztuki wzdłuż na ósemki, mniejsze na ćwiartki.
  3. Dokładnie osusz ziemniaki przy użyciu ręcznika kuchennego.
  4. Wymieszaj je z oliwą oraz przyprawami.
  5. Ułóż w jednej warstwie na blasze wyłożonej papierem lub matą do pieczenia.
  6. Włóż do piekarnika nagrzanego do 220°C (grzanie góra-dół) i piecz przez 20 minut. Po tym czasie wyjmij blachę z piekarnika, wymieszaj ziemniaki i dopiekaj przez kolejne 20 minut, na tym etapie sprawdzając ich poziom upieczenia co 5-10 minut.

Nadziewane pieczone młode ziemniaki

Pieczone w całości młode ziemniaki nadziewane pieczarkami, szpinakiem i serem mozzarella stanowią ciekawe urozmaicenie dla klasycznych potraw na bazie tego warzywa.

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki,
  • 3 łyżki oleju rzepakowego,
  • 5 ząbków czosnku,
  • 150 g świeżych liści szpinaku,
  • 250 g pieczarek,
  • 100 g sera mozzarella,
  • sól i pieprz.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki wyczyść i wysusz. Nakłuj je kilkakrotnie widelcem i owiń folią aluminiową (alternatywnie możesz dokładnie posmarować je niewielką ilością oleju roślinnego i upiec bez folii).
  2. Umieść ziemniaki na blasze i piecz przez około godzinę w piekarniku nagrzanym do 200°C, aż będą wyraźnie miękkie przy nakłuciu widelcem.
  3. Pieczarki pokrój na cienkie plasterki, a ser w drobną kostkę.
  4. Czosnek obierz i posiekaj lub wyciśnij przez praskę. Podsmaż go na patelni na łyżce oleju na małym ogniu przez 15-20 sekund, po czym dodaj szpinak. Smaż jeszcze przez 1-2 minuty, dopraw solą i wymieszaj. Przełóż do miski.
  5. Na tę samą patelnię wlej 2 pozostałe łyżki oleju i podsmaż pieczarki na dużym ogniu na złoty kolor. Dodaj sól i pieprz, wymieszaj.
  6. Ziemniaki przekrój częściowo wzdłuż na połówki (tak, aby nie otwierały się do końca). W środek włóż szpinak, pieczarki i ser mozzarella.
  7. Nadziewane ziemniaki podpiecz jeszcze przez 5-10 minut, aż do rozpuszczenia się sera.
  8. Ziemniaki są gotowe. Możesz podać je np. z sosem czosnkowym przygotowanym z gęstego jogurtu (np. greckiego) oraz posiekanego bardzo drobno czosnku i soli, opcjonalnie z dodatkiem ziół (np. kopru lub szczypiorku).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: