Przejdź do treści

Osiem szklanek dziennie wody to konieczność? Naukowcy mają inne zdanie na ten temat

Woda to podstawa. Warto jednak zaufać nauce \źródło: kaboompics.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od lat słyszymy, że powinniśmy wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Ma to nam zapewnić dobre samopoczucie, odpowiedni nastrój, pomóc zachować smukłą sylwetkę, a nawet zadbać o jędrną i sprężystą cerę. Nowe światło na zapotrzebowanie na płyny rzucają badania, w których zaangażowało się 90 naukowców z całego świata. Okazuje się, że jest ono zróżnicowane i zależy od wielu czynników.

Ile wody potrzebujemy na co dzień?

Zagadnienie to wzięli pod lupę naukowcy z University of Wisconsin–Madison. Do badania zaprosili 5600 osób w wieku 8 dni do 96 lat pochodzących z 26 krajów. I obalili powtarzany od lat mit, że każdy z nas powinien sięgać po osiem szklanek o pojemności 250 ml dziennie.

„Nauka nigdy nie poparła starej zasady ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła ona całkowity obrót wody z wodą z napojów. Tymczasem dużo wody pochodzi z jedzenia, które spożywasz – podkreślił Dale Schoeller z University of Wisconsin–Madison, profesor nauk żywieniowych. „Ale ta praca jest najlepszą, jaką do tej pory wykonaliśmy, aby zmierzyć, ile wody ludzie faktycznie spożywają codziennie – obrót wody do i z organizmu – oraz główne czynniki, które napędzają obrót wody” – dodał.

Jakie więc zapotrzebowanie na płyny wyszło w badaniu? Okazuje się, że zależne jest ono od wielu czynników. Są osoby, które powinny wypić litr wody, a są też takie, które potrzebują sześciu litrów, a nawet dziesięciu. Dlatego, zdaniem naukowców, niemożliwe jest podanie średniej.

Największe różnice w zapotrzebowaniu na płyny można zaobserwować w zależności od tego, jaką ktoś prowadzi aktywność fizyczną. Kolejne ważne czynniki uwzgledniające to zapotrzebowanie to płeć, wskaźnik rozwoju społecznego i wiek. I tak, jeśli wszystkie te parametry są równe, u mężczyzn i kobiety różnią się one o około pół litra. Natomiast sportowcy zużywają około litra więcej niż osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej.

Jak czytamy w opisie badania, uczestnicy eksperymentu „wypijali odmierzoną ilość wody, zawierającej identyfikowalne izotopy wodoru i tlenu. Izotopy to atomy danego pierwiastka, które mają nieco inną masę atomową, dzięki czemu można je odróżnić od innych atomów tego samego pierwiastka w próbce”.

Do badań zaangażowanych zostało 90 naukowców.

Kiedy potrzebujemy wody najbardziej?

Udało się uzyskać wniosek na temat szczytu zapotrzebowania na wodę. U mężczyzn największy jest on w wieku 20 lat, a u kobiet w grupie wiekowej 20-55 i utrzymuje się on na stałym poziomie. Największy procentowo obrót wody miały noworodki – codziennie wymieniały one 28 procent wody w swoich ciałach.

„Określenie, ile wody zużywają ludzie, ma coraz większe znaczenie ze względu na wzrost liczby ludności i postępujące zmiany klimatu, ponieważ obrót wody jest powiązany z innymi ważnymi wskaźnikami zdrowia, takimi jak aktywność fizyczna i procent tkanki tłuszczowej, ma potencjał jako biomarker zdrowia metabolicznego” – podsumował japoński dr Yosuke Yamada, były pracownik laboratorium Schoellera.

 

Źródło: Science, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?