Osiem szklanek dziennie wody to konieczność? Naukowcy mają inne zdanie na ten temat
Od lat słyszymy, że powinniśmy wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Ma to nam zapewnić dobre samopoczucie, odpowiedni nastrój, pomóc zachować smukłą sylwetkę, a nawet zadbać o jędrną i sprężystą cerę. Nowe światło na zapotrzebowanie na płyny rzucają badania, w których zaangażowało się 90 naukowców z całego świata. Okazuje się, że jest ono zróżnicowane i zależy od wielu czynników.
Ile wody potrzebujemy na co dzień?
Zagadnienie to wzięli pod lupę naukowcy z University of Wisconsin–Madison. Do badania zaprosili 5600 osób w wieku 8 dni do 96 lat pochodzących z 26 krajów. I obalili powtarzany od lat mit, że każdy z nas powinien sięgać po osiem szklanek o pojemności 250 ml dziennie.
„Nauka nigdy nie poparła starej zasady ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła ona całkowity obrót wody z wodą z napojów. Tymczasem dużo wody pochodzi z jedzenia, które spożywasz – podkreślił Dale Schoeller z University of Wisconsin–Madison, profesor nauk żywieniowych. „Ale ta praca jest najlepszą, jaką do tej pory wykonaliśmy, aby zmierzyć, ile wody ludzie faktycznie spożywają codziennie – obrót wody do i z organizmu – oraz główne czynniki, które napędzają obrót wody” – dodał.
Jakie więc zapotrzebowanie na płyny wyszło w badaniu? Okazuje się, że zależne jest ono od wielu czynników. Są osoby, które powinny wypić litr wody, a są też takie, które potrzebują sześciu litrów, a nawet dziesięciu. Dlatego, zdaniem naukowców, niemożliwe jest podanie średniej.
Największe różnice w zapotrzebowaniu na płyny można zaobserwować w zależności od tego, jaką ktoś prowadzi aktywność fizyczną. Kolejne ważne czynniki uwzgledniające to zapotrzebowanie to płeć, wskaźnik rozwoju społecznego i wiek. I tak, jeśli wszystkie te parametry są równe, u mężczyzn i kobiety różnią się one o około pół litra. Natomiast sportowcy zużywają około litra więcej niż osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej.
Jak czytamy w opisie badania, uczestnicy eksperymentu „wypijali odmierzoną ilość wody, zawierającej identyfikowalne izotopy wodoru i tlenu. Izotopy to atomy danego pierwiastka, które mają nieco inną masę atomową, dzięki czemu można je odróżnić od innych atomów tego samego pierwiastka w próbce”.
Do badań zaangażowanych zostało 90 naukowców.
Kiedy potrzebujemy wody najbardziej?
Udało się uzyskać wniosek na temat szczytu zapotrzebowania na wodę. U mężczyzn największy jest on w wieku 20 lat, a u kobiet w grupie wiekowej 20-55 i utrzymuje się on na stałym poziomie. Największy procentowo obrót wody miały noworodki – codziennie wymieniały one 28 procent wody w swoich ciałach.
„Określenie, ile wody zużywają ludzie, ma coraz większe znaczenie ze względu na wzrost liczby ludności i postępujące zmiany klimatu, ponieważ obrót wody jest powiązany z innymi ważnymi wskaźnikami zdrowia, takimi jak aktywność fizyczna i procent tkanki tłuszczowej, ma potencjał jako biomarker zdrowia metabolicznego” – podsumował japoński dr Yosuke Yamada, były pracownik laboratorium Schoellera.
Źródło: Science, PAP
Zobacz także
„Czerwone wino jest dobre na krew” – mit czy prawda? Odpowiadają eksperci z Dietetyki #NieNaŻarty
„Dziecko ważące 15 kg przekracza dopuszczalną dzienną dawkę E476 (czyli polirycynooleinianu poliglicerolu) już po zjedzeniu 2 kostek czekolady” – mówi Katarzyna Rada, właścicielka serwisu Czytaj Skład
10 powodów, dla których warto pić ciepłą wodę
Polecamy
Woda z cytryną na dzień dobry. Zacznij dobrze poranek!
To był dzień pełen wrażeń? Oto 6 napojów, które pomogą ci zasnąć
7 sygnałów, że pijesz za dużo wody
Pijesz wodę? To dobrze. A zastanawiałaś się, kiedy najlepiej to robić, by korzyści było jak najwięcej?
się ten artykuł?