Przejdź do treści

Olej MCT – działanie, stosowanie, jaki wybrać, cena

Tekst o właściwościach i stosowaniu oleju MCT. Na zdjęciu: Słoik z olejem kokosowym i drewnianą łyżką - HelloZdrowie
Olej MCT – działanie, stosowanie, jaki wybrać, cena Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tłuszcz, który odchudza? Jak się okazuje, jest to możliwe. Takie właściwości posiada olej MCT, który wyróżnia się specyficzną budową chemiczną. Dzięki niej pozytywnie i wielopłaszczyznowo wpływa na ludzki organizm. W jaki sposób? Jaki olej MCT wybrać, gdzie go kupić i dla kogo będzie odpowiedni? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to olej MCT?

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Są to, innymi słowy, tłuszcze nasycone złożone z kwasów tłuszczowych, które mają od 6 do 10 lub 12 atomów węgla. Dzięki temu, że składają się one z niewielkiej liczby atomów węgla, są dla organizmu łatwiej przyswajalne.

Największym atutem olejów MCT jest to, że gwarantują szybki zastrzyk energii. Wynika to z tego, że oleje MCT absorbowane są bezpośrednio z komórek nabłonka jelitowego, a następnie – przy pomocy żyły wrotnej – docierają prosto do wątroby. Innymi słowy, wchłaniają się one bezpośrednio z układu pokarmowego do układu krążenia. Szybkość tego procesu jest porównywalna do wchłaniania glukozy i innych węglowodanów prostych. Jednocześnie tłuszcz ten nie zalega w żołądku, nie obciąża układu pokarmowego i nie odkłada się w formie tkanki tłuszczowej. Co więcej, oleje MCT rozgrzewają organizm, co przyspiesza spalanie owej tkanki. Średniołańcuchowe tłuszcze sprawiają również, że składniki odżywcze wchłaniają się dłużej, przez co i my jesteśmy dłużej nasyceni.

Oleje MCT mogą składać z takich kwasów tłuszczowych, jak:

  • kwas kaprynowy (C10 – 10 atomów węgla w łańcuchu) – ma ogólne właściwości prozdrowotne, w czystej postaci wolniej niż dwa pozostałe kwasy przetwarzany jest w ketony,
  • kwas kaprylowy (C8) – bardzo zdrowy olej, który pozytywnie oddziałuje na mikroflorę jelit, bardzo dobrze przekształca się w ciała ketonowe,
  • kwas kapronowy (C6) – może dawać efekt przeczyszczający, posiada charakterystyczny zapach.

Niektórzy zaliczają do tej grupy również kwas laurynowy, który posiada 12 atomów węgla w łańcuchu. Jednak nie ma on, tak jak inne kwasy średniołańcuchowe, działania metabolicznego i prozdrowotnego. Dlatego też jest nieobecny w dobrych olejach MCT.

Mimo że oleje MCT należą do kwasów tłuszczowych nasyconych, znacznie się różnią od większości z nich. W przeciwieństwie do nich nie potęgują ryzyka wystąpienia schorzeń kardiologicznych oraz stanów zapalnych w organizmie.

Olej MCT – działanie

Oto najistotniejsze zalety olejów MCT:

  • zapewniają szybki zastrzyk energii,
  • pomagają zredukować tkankę tłuszczową,
  • są dobrymi rozpuszczalnikami witamin,
  • stanowią bogate źródło zdrowych kwasów tłuszczowych,
  • przy właściwym stosowaniu wspierają lipolizę tłuszczową,
  • dobrze działają na kondycję skóry i włosów.

Oleje MCT doskonale sprawdzają się podczas odchudzania. Docenią je również osoby, które zmagają się z problemem wchłaniania tłuszczów. Dzięki temu, że stanowią one świetną energię dla mięśni, chętnie spożywają je sportowcy oraz, generalnie, osoby aktywne fizycznie. Chętnie sięgają po nie również osoby na diecie ketogenicznej.

Olej MCT a keto (dieta ketogeniczna)

Oleje MCT mogą być przetwarzane w wątrobie w ciała ketonowe. Produkowane są one w organizmie w sytuacji, gdy jest w nim zbyt mało węglowodanów, a więc np. podczas prowadzenia diety ketogenicznej. Jednocześnie mogą być one źródłem energii dla różnych organów, w tym również dla mózgu – zamiast glukozą może się on żywić właśnie ciałami ketonowymi. Tłuszcze MCT zachowują się niemal jak węglowodany, dostarczając organizmowi dużą dawkę energii.

Olej MCT – który wybrać?

Oleje MCT zawarte są w oleju palmowym i kokosowym, przy czym z wielu względów poleca się tutaj głównie ten drugi. Można go znaleźć niekiedy również  w nabiale. Warto zwracać uwagę na jego pochodzenie – jeżeli producent go nie podaje, najpewniej nie jest ono najlepsze. Przedsiębiorstwa pozyskujące olej kokosowy MCT, najczęściej zaznaczają ten fakt na swojej etykiecie. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest olej stanowiący połączenie kwasów kaprylowego (C8) i kaprynowego (C10). Zapewnia on jednocześnie najmniejszy efekt przeczyszczający oraz szybkie przekształcanie kwasów w ciała ketonowe.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wszystkich?

Jak stosować olej MCT?

Jak stosować olej MCT? Przede wszystkim należy pamiętać, aby przyjmować go w odpowiednich dawkach. Na początku warto rozpocząć przyjmowanie go od małej porcji (od trzech do pięciu mililtrów), a następnie sukcesywnie ją zwiększać. Ile dziennie można przyjąć maksymalnie takiego oleju? Okazuje się, że 15 lub nawet 30 ml, chyba że producent zaznaczył inaczej – w przeciwnym razie może on wywołać problemy żołądkowe.

Na rynku dostępny jest również olej MCT w proszku, który – tak jak i standardowy olej MCT – można stosować z rana, a także przed i po treningu (i przyjmować np. po jednej łyżce). Taki produkt jest również dobrym zamiennikiem dla osób zbyt wrażliwych na klasyczne tego typu oleje. Ponadto, olej MCT dostępny jest on w także w tabletkach-suplementach diety.

Niezależnie od postaci, olej MCT można dodawać do kawy. Bulletproof coffee to znany głównie w Stanach Zjednoczonych napój, nazywany też „kawą kuloodporną”. Dostarcza sporą dawkę energii, a jednocześnie zmniejsza apetyt, dlatego chętnie piją ją osoby, które się odchudzają. Taką kawę można dodatkowo odpowiednio doprawić, np. cynamonem, gałką muszkatołową, goździkami, kardamonem.

Tłuszcze MCT możesz również miksować z ulubionymi smoothie i koktajlami, dodawać jako składnik dressingów do sałatek, a także gotowych dań „keto-przyjaznych”. Sprawdzą się też jako w przed- i potreningowych keto-shake’ach.  Z powodzeniem możesz wzbogacać nimi smak herbaty oraz innych ciepłych napojów. Sprawdzą się także jako dodatek niskowęglowodanowych deserów, ale również element dań wytrawnych. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinny być one wykorzystywane do smażenia.

kobieta smażąca jedzenie

Dla kogo przyda się olej MCT? Kiedy go stosować?

Oleje MCT doskonale sprawdzą się – tak naprawdę – u wszystkich. Rekomendowane są przede wszystkim osobom, które się odchudzają. Chętnie korzystają z nich osoby ograniczające spożywanie węglowodanów, ponieważ tłuszcze MCT są doskonałym źródłem energii. Świetnie spiszą się one w praktycznie każdej diecie, jednak są one przede wszystkim bazą diety ketogenicznej.

Coraz częściej stosuje się również oleje MCT u osób ze schorzeniami układu pokarmowego oraz zaburzeniami wchłaniania. Spożywanie ich zaleca się pacjentom z: biegunkami, celiakią, chorobami wątroby, chorobami związanymi z niedożywieniem. Mogą one również pomagać w walce z chorobą Alzheimera czy z epilepsją – potrzeba jednak więcej badań, aby to udowodnić. Powinny korzystać z nich również osoby z cukrzycą, ponieważ regulują one poziom glukozy we krwi. Okazuje się, że dobrze wpływają one także na układ immunologiczny oraz pomagają w funkcjonowaniu tarczycy.

Gdzie kupić olej MCT?

Olej MCT kupisz w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz suplementami diety. Spotkać je można także w sklepach przeznaczonych dla sportowców oraz osób na diecie ketogenicznej.

Olej MCT – cena

Ceny olejów MCT – zarówno w postaci standardowej, jak i w proszku – zaczynają się od 20 zł. Jeśli chodzi o ceny suplementów, zaczynają się one od 25 zł – wtedy jednak połączone są one zwykle z innymi składnikami. W przypadku wszystkich tych olejów warto pamiętać, ze najtańsze produkty mogą mieć np. nieznane pochodzenie, dlatego warto zwrócić na to uwagę przed ich zakupem.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874191/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5805166/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6915711/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?