Przejdź do treści

Notuje się coraz większą relację między obiegiem estrogenami, a działaniem mikrobioty jelitowej. To estrobolom

kobieta podczas joggingu
Estrobolom / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czym jest estrobolom? To zestaw genowy mikrobioty jelitowej, którego bakterie zdolne są do
metabolizowania estrogenów. Brzmi niezrozumiale? Emilia Cesarek, dietetyczka prowadząca profil „Keep fit in style” na Instagramie postanowiła wyjaśnić to pojęcie. 

Estrobolom – czym jest?

„Obieg estrogenami w organizmie kobiety to bardzo ważna kwestia w kontekście zdrowia, nowotworzenia, płodności, wyglądu ciała, treningu czy samopoczucia” – pisze dietetyczka Emilia Cesarek w jednym ze swoich najnowszych postów na Instagramie.

I wyjaśnia, że to, jak obieg estrogenami będzie się odbywał, uzależnione jest od kilku ważnych czynników, m.in. diety, wystawiania się na działanie toksyn z zewnątrz, działania układu pokarmowego czy funkcjonowania wszystkich faz detoksu wątrobowego.

„W ostatnich latach notuje się też coraz większą relację między obiegiem estrogenami, a działaniem mikrobioty jelitowej. Przedstawiam tam termin jakim się to określa. To estrobolom” – dodaje dietetyczka.

Nasz mózg nie jest więc w stanie zablokować tego, co narozrabialiśmy w jelicie, a przez to spada nasza odporność

Estrobolom to zestaw genowy mikrobioty jelitowej, którego bakterie zdolne są do
metabolizowania estrogenów.

„Poprzez wpływ i modulowanie krążenia jelitowo-wątrobowego estrogenów estrobolom wpływa zarówno na wydalanie, jak powtórne krążenie estrogenów w organizmie.

Zrównoważony skład bakteryjny mikrobioty jelitowej i zdrowa mikrobiota pochwy (oba układy, rozrodczy i pokarmowy, są ze sobą powiązane) są kluczem do utrzymania zdrowia.

Dzięki temu po spełnieniu swojej funkcji estrogeny opuszczają system i nie wracają do obiegu, a to właśnie może być przyczyną nierównowagi w ich ilości” – wyjaśnia ekspertka.

Skład estrobolomu

Skład estrobolomu może być kształtowany przez czynniki takie jak dieta czy wystawianie się na dużą ilość toksyn.

„Co więcej, antybiotyki, leki, HTZ, antydepresanty, NLPZ, IPP to środki, które negatywnie modulują mikrobiotę jelitową, a także upośledzają funkcjonalną aktywność estrobolomu.

Zmiana różnorodności bakterii na poziomie mikrobioty jelitowej wpływa więc bezpośrednio na estrobolom, co może prowadzić do stanów chorobowych, np. endometriozy. Natomiast często jest to powiązane z wpływem na neuroprzekaźniki, a co za tym idzie na nasze samopoczucie czy relacje…” – wyjaśnia Emilia Cesarek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

ESTROBOLOM, cz.1 . . ??Obieg estrogenami w organizmie kobiety to bardzo ważna kwestia w kontekście zdrowia, nowotworzenia, płodności, wyglądu ciała, treningu czy samopoczucia. ??To, jak obieg estrogenami będzie się odbywał uzależnione jest od kilku ważnych czynników, mi.in ?diety,? metylacji, ?wystawiania się na działanie toksyn z zewnątrz, ?działanie układu pokarmowego czy? funkcjonowanie wszystkich faz detoksu wątrobowego. . . ??W ostatnich latach notuje się też co raz większą relację między obiegiem estrogenami, a działaniem mikrobioty jelitowej. Przedstawiam Wam termin jakim się to określa #ESTROBOLOM . . ?Jest to zestaw genowy mikrobioty jelitowej, którego bakterie zdolne są do metabolizowania estrogenów. ?Poprzez wpływ i modulowanie krążenia jelitowo-wątrobowego estrogenów estrobolom wpływa zarówno na wydalanie, jak powtórne krążenie estrogenów w organizmie (widać to na grafice, większość estrogenów po spełnieniu swojego zadania powinno opuścić organizm). ?Zrównoważony skład bakteryjny mikrobioty jelitowej i zdrowa mikrobiota pochwy (oba układy rozrodczy i pokarmowy są ze sobą powiązane) są kluczem do utrzymania zdrowia. ?Dzięki temu po spełnieniu swojej funkcji estrogeny opuszczają system i nie wracają do obiegu, a to właśnie może być przyczyną nierównowagi w ich ilości. . . Kontynuacja w komentarzu ?????? . . #kobieta #hormony #DIETETYK #nauka #wiedza #dieta #jelita #okres #miesiączka #dziewczyna #babskiesprawy #zdrowie #estrogen #endometrioza #mikrobiom #mikrobiota #wątroba #zdroweżycie #zdrowakobieta #polska #kobieta #kobietakobiecie #polskakobieta #polskadziewczyna #hpv #pochwa #organizm #estrobolom #dbajosiebie #dbajozdrowie

Post udostępniony przez Emilia Cesarek – DIETETYK (@keepfitinstyle_dietetyk)

Emilia Cesarek

Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką z pasją. Ekspertka zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Jej profile w mediach społecznościowych (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.