5 min.
„Jestem idealnym przykładem na to, że z IBS można wygrać…” – dietetyczka Roksana Środa wyjaśnia, czym jest IBS (zespół jelita nadwrażliwego) i jak z nim walczyć

Dieta FODMAP / pexels
„IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Główną rolę gra tutaj dieta i właśnie na dietę coraz więcej lekarzy zwraca uwagę. Co mnie bardzo cieszy! W związku z tym, na diecie dzisiaj i my się skupimy, ale od początku…” – tak zaczyna się najnowszy post mgr Roksany Środy, dietetyczki aktywnej w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć o IBS?
Roksana Środa
Kim jest mgr Środa? To specjalistka, która prowadzi na Instagramie profil „Roksana Środa”, gdzie w ciekawy sposób opisuje różne zagadnienia związane z żywieniem i medycyną. Tym razem podjęła się tematu zespołu jelita nadwrażliwego. Jak mówi dietetyczka, to kolejny z najczęstszych tematów, które pojawiają się w jej wiadomościach prywatnych oraz jeden z najczęstszych problemów, z którym zgłaszają się do niej kobiety.
IBS, czyli zespół jelita nadwrażliwego
„Nie ma badań, które jednoznacznie stwierdza – tak, to IBS. No niestety… Żeby odkryć problem, trzeba to zrobić trochę naokoło. To znaczy – zrobić wszystkie badania pod kątem jelit i wykluczyć pozostałe choroby. Między innymi SIBO (elementem towarzyszącym może być IBS), WZJG, chorobę Leśniowskiego-Crohna, ubytki, alergie i nietolerancje, nowotwory” – wyjaśnia mgr Roksana Środa.
Jednocześnie muszą pojawiać się objawy charakterystyczne dla IBS: biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, gazy, zmiana rytmu wypróżnień. Muszą także zostać spełnione pewne kryteria:
- przewlekłość choroby – objawy utrzymują się co najmniej 6 miesięcy,
- aktywność choroby – objawy aktywne przez co najmniej 3 miesiące,
- częstotliwość – objawy co najmniej 1 dzień w tygodniu,
- brak innych schorzeń.
Specjalistka dodaje: jeśli obserwujesz u siebie charakterystyczne objawy, zrobiłaś wszystkie najważniejsze badania, które wykluczyły inne choroby i spełniasz te kryteria, to lekarz na 99 proc. stwierdzi IBS i zaproponuje – a przynajmniej powinien – dietę low fodmap.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dieta FODMAP
Co jeść przy chorobie jelit? Produkty zgodne z dietą FODMAP. Nazwa diety „FODMAP” pochodzi od fermentujących oligosacharydów, disacharydów i polioli. To cukry, które w początkowym okresie diety należy wyeliminować. To jedyna skuteczna metoda żywienia u osób ze stwierdzonym IBS.
„Gdy problemem jest IBS, to najlepszą i najbardziej skuteczną metodą żywienia jest dieta low fodmap. W skrócie – rozpoczynamy od etapu eliminacji, który trwa 6-7 tygodni. W skrajnych przypadkach przedłużamy go do 9 tygodni, ale nigdy nie zdarzyło mi się prowadzić tego etapu dłużej. Pamiętaj, że jest do dieta eliminacyjna i bardzo uboga. Jej celem jest leczenie, a nie sposób na żywienie do końca życia” – pisze dietetyczka.
I dodaje, że wiele produktów podlega na tym etapie eliminacji – mnóstwo warzyw, owoców, makaron, pieczywo, w znacznym stopniu nabiał, a nawet orzechy.
„Plus jest taki, że niektóre z nich możemy jeść, ale w ograniczonej ilości. Dla przykładu, nie musisz całkowicie rezygnować z awokado, ale nie powinnaś zjeść więcej niż 20 g na dzień Bardzo ważne jest to, że diety trzeba przestrzegać bardzo ściśle przez te 6-7 tygodni. Tutaj nie ma miejsca na weekendowe szaleństwa i tygodniowe wakacje. No chyba, że nie zależy ci na trwałych efektach i z dietą low fodmap chcesz sie „bawić” przez kolejne pół roku…” – dodaje dietetyczka.
Istnieje jednak coś takiego jak indywidualna tolerancja.
„Tabela, tabelą – jest bardzo ważna. Ale może być taka sytuacja, że któryś z produktów będzie ci szkodził, mimo że jest teoretycznie dozwolony. Albo odwrotnie – będziesz mogła jeść produkt, którego teoretycznie nie powinnaś. Większość moich pacjentek świetnie toleruje płatki owsiane. Ja przez wiele miesięcy wcale nie mogłam ich jeść i problem pojawiał się nawet po 15-20 g…” – wyjaśnia mgr Środa.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

23.01.2023
„Sprzedaż mięsa ostrzykniętego wodą pod nazwą surowego mięsa jest karalna, to oszustwo konsumenckie”. O tym, czym jest „czyste mięso” mówi dietetyk kliniczny Mario Vu

19.12.2022
Dziennikarki Hello Zdrowie zdradzają sekretne przepisy bożonarodzeniowe swoich babć. Za każdym kryje się niezwykła historia!

16.12.2022
„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

17.09.2022