Nie wszystkich produktów z cukrem musisz unikać. Dietetyczka wyjaśnia, dlaczego i jakie to produkty
Gdy widzisz „cukier” w składzie, od razu odkładasz produkt, który chciałaś kupić, z powrotem na półkę sklepową? Dietetyczka Anna Reguła wyjaśnia, dlaczego to nie do końca dobre podejście. Pisze też, czego wcale nie musisz omijać szerokim łukiem tylko ze względu na zawartość cukru.
Unikać czy nie unikać?
„Nie musisz za wszelką cenę unikać cukru w składzie niektórych produktów! Ocenianie produktu przez pryzmat jednego składnika, w tym przypadku cukru, nie uczy dobrych wyborów. Zarówno osoby zdrowe, jak i cukrzycy czy insulinooporni mogą jeść produkty z cukrem w składzie” – podkreśla Anna Reguła.
Jak wyjaśnia dietetyczka, nie ma jednego miejsca na liście składników, od którego cukier jest w porządku. Dodała, że jej obserwatorzy sugerowali, że cukier na trzecim miejscu w składzie dyskwalifikuje zakup wędliny, ale na tym samym miejscy na etykiecie musztardy według nich nie jest już przeciwwskazaniem. Jak to jest więc z tym cukrem w składzie? Kiedy nie powinniśmy się nim przejmować? Reguła pisze, w których produktach nie musisz za wszelką cenę unikać cukru.
- Keczupy, musztardy – jak pisze ekspertka, są to produkty, które dostarczą nam mało cukru w porcji (mają niski ładunek glikemiczny). „Ile jesteśmy w stanie nałożyć sobie keczupu czy musztardy żeby zjeść z nimi tosty czy mięso? Zwróćcie też uwagę, że nikt z nas nie wyjada łyżeczką musztardy solo ze słoika – stanowi ona dodatek do dania, nie samodzielny posiłek” – dodaje.
- Wędliny – te dostępne w sprzedaży masowej, jak zaznacza Reguła, muszą być utrwalone konserwantami – cukrem albo solą. Inaczej stwarzałyby niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. „Wędlina to jednak głównie duża ilość białka, które skutecznie obniży indeks glikemiczny małej ilości cukru w kilku jej plasterkach, zwłaszcza w duecie z błonnikiem z wartościowego pieczywa i warzyw” – zauważa dietetyczka.
- Jogurt naturalny – „nabiał dostarcza nam cukru mlecznego, jednak nie oznacza to, że jego spożywanie będzie nieodpowiednie” – podkreśla Reguła.
- Skyr waniliowy – jak pisze dietetyczka, często potrafi nasycić przez dużą ilość białka oraz zaspokoić ochotę na słodkie. „Często powstają przy jego użyciu pyszne, wartościowe posiłki i choć ma cukier na drugim miejscu w składzie, to kluczowe jest tutaj małe opakowanie i wspomniana duża ilość białka. Idealnie byłoby dodać do niego jeszcze pestki, orzechy czy gorzką czekoladę” – podpowiada ekspertka.
- Pasty warzywne – „większość past warzywnych na którymś miejscu w składzie zawiera cukier. Mimo tego są to przeważnie wartościowe produkty, których ponownie nie spożyjemy dużo w jednej porcji (będą miały niski ładunek glikemiczny)” – tłumaczy Reguła.
Ładunek glikemiczny a indeks glikemiczny
„Jak sami widzicie, ładunek glikemiczny (ilość węglowodanów w porcji) jest bardzo ważny, ważniejszy niż indeks (tempo wzrostu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu). Dodatkowo indeks glikemiczny produktu jest przez nas łatwo modyfikowalny poprzez odpowiednie dodatki” – podkreśla Anna Reguła.
Jak dodaje, przy zakupie produktu z cukrem w składzie warto zadać sobie kilka istotnych pytań, takich jak:
- jaką ilość tego produktu spożyję w porcji?
- czy ten produkt jem sam czy z innymi dodatkami?
- jakie makroskładniki dominują w tym produkcie?
Owocnych zakupów i dobrych wyborów!
Anna Reguła
Anna Reguła to dyplomowana dietetyczka prowadząca w mediach społecznościowych profil pod nazwą „niekoniecznie_dietetycznie”. Zajmuje się układaniem planów dietetycznych oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu odżywiania. Jej konto na Instagramie obserwuje 252 tys. osób. Ekspertka wydała też książkę „Ach ten cukier”, w której wyjaśnia zgubną rolę cukru w naszym życiu.
RozwińPolecamy
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Wpływ cukru na organizm, czyli słodkie niebezpieczeństwo
JEŚĆ CZY BYĆ: Można było stracić za niego głowę lub otrzymać go w spadku – słodko-gorzkie oblicze cukru
Cukier brązowy to nie zawsze cukier trzcinowy. Jakie są różnice?
się ten artykuł?