Na czym smażyć? Zobacz, czym się różnią poszczególne oleje
Różnorodne tłuszcze to podstawa wielu potraw. Smażenie, pieczenie czy dodatek do sałatki to tylko niektóre możliwości ich wykorzystania. Z pewnością znasz różne rodzaje olejów, ale czy wiesz, czym się różnią?
Każda potrawa rządzi się swoimi prawami. Możesz się zdziwić, jak czasem zamiana jednego oleju na drugi może zmienić smak danego dania. Oto kilka najbardziej znanych olejów wykorzystywanych w gotowaniu.
Rodzaje olejów w kuchni
- Oliwa z oliwek extra-virgin
Chyba najbardziej znany tłuszcz w kuchni. Zyskał swoją popularność dzięki cennym przeciwutleniaczom oraz wpływowi na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Oliwa to idealny olej do sałatek, dipów i sosów. Może być również podgrzewana, ale jej temperatura nie może przekraczać 191 st. C. Dlatego też nie nadaje się do wszystkich gorących potraw.
- Olej rzepakowy
Ważne jest, by nie podgrzewać oleju rzepakowego do temperatury powyżej 204 st. C. Olej ten idealnie nadaje się do smażenia, pieczenia i grillowania. Nie nadaje potrawom smaku, dzięki czemu można zachować naturalny smak składników. Jest wytwarzany wyłącznie z roślin rzepaku, co gwarantuje mu czystość.
- Olej kokosowy
Występuje w dwóch typach: rafinowany i nierafinowany. Ten pierwszy ma lekko kokosowy smak i nadaje się do pieczenia oraz smażenia. Maksymalna temperatura, do której powinno się go podgrzewać, to 232 st. C. Nie powinno się jej przekraczać, ponieważ jak każdy inny olej, kokosowy również uwalnia toksyczne substancje. Olej nierafinowany z pierwszego tłoczenia jest zdrowszy, ale też droższy. powinno się go podgrzewać maksimum do 177 st. C. Posiada bardziej wyrazisty, kokosowy smak. Idealny do deserów i różnych słodyczy.
- Olej z awokado
Ten olej posiada chyba najwyższą dopuszczalną temperaturę smażenia i pieczenia – 271 st. C nierafinowany, a 249 st. C rafinowany. Świetnie podkreśla smak każdej potrawy, uwalniając z niej to co najlepsze. Jest w dodatku bardzo zdrowy.
- Olej arachidowy
To bardzo cenny olej dla przemysłu. Znosi wysokie temperatury (232 st. C), sprzyja smażeniu połączonemu z mieszaniem, a także pozwala na dokładną obróbkę termiczną ogromnych partii jedzenia. Dlatego tak często wykorzystuje się go w orientalnej kuchni azjatyckiej. Można go także dodawać do sosów i marynat, ale tylko ten nierafinowany.
- Olej sezamowy
Bardzo dobry do smażenia, ale również jako przyprawa do sałatki. Potrafi wzbogacić smak, a dodatkowo rywalizować z oliwą z oliwek. Olej sezamowy to bogate źródło jednonienasyconych tłuszczów oraz przeciwutleniaczy.
Źródło: healthline
się ten artykuł?