Miód – rodzaje, właściwości. Jaki miód jest najzdrowszy?
Miód jest znany ludzkości od stuleci. Dodaje się go do herbaty, do ciast, robi z nim kanapki. Są bardzo różne rodzaje miodów, w zależności od tego, z jakich roślin pszczoły przynoszą miód do ula. Warto jest znać podstawowe rodzaje miodów i ich właściwości. Który miód jest najzdrowszy? Który rodzaj miodu pomoże Ci przy bólu gardła?
Najpopularniejsze rodzaje miodu
Miód akacjowy
Miód ten najdłużej pozostaje płynny. Charakteryzuje się czystym, wielokwiatowym smakiem. Ma lekko jasnozieloną barwę. Możesz go dodać do mało intensywnej herbaty, ostro przyprawionego sosu, albo do deseru. Miód akacjowy jest pozyskiwany przez pszczoły z robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia L.). Ta roślina kwitnie tylko w maju i w czerwcu. Miód akacjowy pomaga organizmowi w oczyszczeniu się z toksycznych substancji. Dodatkowo jego spożywanie jest zalecane przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pomaga w rozluźnieniu zbyt napiętych mięśni gładkich oraz prążkowanych.
Miód leśny
Powstaje on z wielu dzikich roślin, które występują na leśnych polanach, np. malin, wierzbownicy wąskolistnej, borówki czarnej, kruszyny, borówki brusznicy, poziomki. Można w nim wyczuć dosyć silny aromat spadzi. Ma bardzo wyrazisty, wręcz ostry smak. Miód leśny może mieć bardzo różne kolory – od jasnego do średniociemnego. Wynika to stąd, że znajdują się w nim rozmaite odmiany kwiatów. Miód leśny charakteryzuje się również tym, że jest doskonałym dodatkiem do jogurtu naturalnego oraz do granoli. Można nim także słodzić herbatę. Miód leśny krystalizuje się na niejednorodną masę. Jeżeli chodzi o jego właściwości zdrowotne, to są one bardzo podobne do miodu wielokwiatowego łąkowego i lipowego.
Miód nawłociowy (miód z nawłoci)
Jest to zdecydowanie słodki miód o intensywnej, żółtej barwie. Pochodzi z nektaru dzikich kwiatów. Oczywiście dominuje w nim nawłoć pospolita, czyli mimoza. Jej okres kwitnienia zaczyna się późnym latem i trwa aż do wczesnej jesieni. Gdy miód nawłociowy się skrystalizuje, staje się jaśniejszy. Jest odpowiedni do lemoniady, ponieważ sprawia, że ma ona bardziej wyrazisty smak. Cena miodu nawłociowego jest wysoka, ze względu na jego unikatowość.
Miód rzepakowy
Miód rzepakowy ma biały kolor, delikatny smak i zapach. Wyróżnia się tym, że ma konsystencję kremu i szybko krystalizuje się w plastrach. To sprawia, że jest to łatwo rozpoznawalny gatunek miodu. Dodatkowo miód rzepakowy możesz z powodzeniem dodać do porannej kawy lub posmarować nim chleb. Miód rzepakowy ma bardzo wiele właściwości zdrowotnych. Z pewnością jego zaletą jest to, że jest lekkostrawny. Ten gatunek miodu jest szczególnie polecany dla osób, które mają niedobory żelaza i boru. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że miód rzepakowy pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Jego spożywanie wzmacnia także układ kostny i pomaga uregulować pracę tarczycy.
Miód gryczany
Miód gryczany to jeden z bardziej popularnych rodzajów miodów w Polsce. Jest to bardzo ciemny, wręcz smolisty miód. Charakteryzuje się tym, że ma bardzo intensywny smak i aromat. Trudno jest szukać w nim słodyczy, więc jest to miód, który nie zasmakuje każdemu, jednak będzie idealny jako dodatek do wytrawnych potraw. Ten rodzaj miodu komponuje się również z poranną kawą. Warto mieć go w swojej spiżarni przed świętami Bożego Narodzenia, ponieważ jest doskonałym dodatkiem do piernika. Ta odmiana miodu daje naprawdę ciekawe połączenie z białym serem oraz z mocnymi alkoholami. Miód gryczany jest wytwarzany z nektaru gryki zwyczajnej (Fagopyrum esculentum Moench). Aż 75 proc. tego miodu stanowi fruktoza i glukoza. To ewenement w porównaniu do pozostałych dostępnych w Polsce gatunków miodów. Obfituje on w białko oraz w substancje mineralne, przede wszystkim dobrze przyswajalne żelazo. Jest to miód bardzo wysokiej jakości. Poleca się jego spożywanie, w szczególności przy niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza.
Miód lipowy
Miód lipowy to również bardzo znana odmiana miodu wytwarzana z nektaru kwiatów lipy. Jest to wyjątkowo delikatny w smaku miód o jasnozłotej barwie i zachęcającym aromacie. Często stosuje się go do wytwarzania nalewek ziołowych. Dodatkowo miód lipowy często dodaje się do herbaty – dzięki niemu jest ona słodka i ma doskonały smak. W składzie tego miodu znajduje się od 76 do 79 proc. glukozy i fruktozy. Dodatkowo występują w nim wartościowe dla ludzkiego organizmu substancje. Dzięki temu jest on pomocny przy kaszlu, bezsenności i jesiennych przeziębieniach. Można go stosować nawet przy zapaleniu oskrzeli i płuc.
Miód wielokwiatowy
Jak sama jego nazwa wskazuje, powstaje on z wielu rodzajów kwiatów m.in. koniczyny białej, komonicy zwyczajnej, wyki siewnej czy nostrzyka żółtego, barszczu pospolitego oraz mleczu zwyczajnego. Skład miodu może się oczywiście różnić w zależności od tego, na jakiej łące był zbierany przez pszczoły. Ma on stonowany smak i jasną barwę, od białej po jasnobursztynową – wynika to z różnorodności składu. Jego zaletą jest to, że pasuje do wielu potraw – zarówno tych na słodko, jak i tych na ostro. Warto po niego sięgnąć, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ wspomaga on funkcjonowanie układu odpornościowego. Jest także idealny przy leczeniu ran i otarć. Można go również stosować na popękane usta jako naturalną pomadkę.
Nie są to oczywiście wszystkie dostępne miody – na rynku można znaleźć jeszcze różne inne, np. miód malinowy. Te wyżej wymienione są najpopularniejsze i najbardziej wartościowe człowieka. Ponadto możesz je łatwo nabyć w marketach czy sklepach z ekologiczną żywnością. Pamiętaj jednak, że miody najlepiej kupować jest prosto z pasieki od pszczelarza.
Rodzaje miodów – kolory
Jak już się pewnie przekonałeś, miody w dużym stopniu mogą różnić się od siebie kolorem. Miody mogą mieć barwę od białej, przez jasnozieloną do prawie czarnej. Z czego wynika aż taka duża różnorodność? Zależy ona od rodzaju roślin, z których pszczoły zbierają nektar, spadź i pyłek. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że często barwa miodu zmienia się po jego skrystalizowaniu. Najczęściej jaśnieje.
Jaki miód jest najzdrowszy?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, z jakimi dolegliwościami walczysz albo jakich chorób chcesz uniknąć. Miody mają bardzo różne właściwości. Przykładowo miód gryczany nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Bardzo korzystnie wpływa na pracę wątroby i przyspiesza gojenie się ran. Miód lipowy jest najlepszy na przeziębienie, ból gardła i kaszel. Natomiast miód akacjowy pomoże ci, gdy masz problemy z żołądkiem. Gdy decydujesz się na zakup danej odmiany miodu, to warto wcześniej poczytać o jego właściwościach. Będziesz wtedy wiedział, czy wybrana przez ciebie odmiana, będzie dobra.
Miód pitny – dwójniak, czy trójniak?
Miód pitny jest najstarszym odnalezionym napojem fermentowanym na świecie. Miód ten powstaje w wyniku fermentacji miodu pszczelego rozcieńczonego wodą. Dwójniak i trójniak różnią się między sobą właśnie proporcjami wody i miodu. W przypadku dwójniaka jest to 1:1. To znaczy, że na litr miodu przypada jeden litr wody. Można go pić na zimno lub na ciepło. Najlepiej smakuje z dodatkiem plasterka pomarańczy.
Natomiast trójniak to miód pitny rozcieńczony w stosunku 1:2. To znaczy, że na litr miodu przypadają dwa litry wody. Doskonale smakuje na ciepło. Możesz do niego dodawać rozmaite przyprawy korzenne. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim imbir, anyż oraz cynamon.
Bibliografia:
- I. Tichonow, L. A. Bondarenko, T. G. Jarnych, O. S. Szpyczak, W. M. Kowal, R. I. Skrypnik–Tichonow, Miód naturalny w medycynie i farmacji. Pochodzenie, właściwości, zastosowanie. Preparaty lecznicze. Narodowy Uniwersytet Farmaceutyczny Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy. https://dspace.nuph.edu.ua/bitstream/123456789/14445/1/Miod%20naturalny%20w%20medycynie%20i%20farmacji%20-%20MONOGRAFIA.pdf
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
się ten artykuł?