Przejdź do treści

„Migdałowe matki” to coraz bardziej popularny trend w rodzicielstwie. „Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne” – ostrzegają eksperci z Centrum Terapii Haak

Matka z córką siedzą na kanapie
"Migdałowe matki" to coraz bardziej popularny trend w rodzicielstwie. "Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne" - ostrzegają eksperci z Centrum Terapii Haak/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mówią o nich 'migdałowe matki”. To one mogą być odpowiedzialne za problemy z odżywianiem swoich dzieci. „Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza patrząc na ogromną skale zaburzeń odżywiania wśród młodych osób” – podkreślają eksperci z Centrum Terapii Haak.

„Migdałowe matki” coraz bardziej popularne

Pojęcie „migdałowych matek” w ostatnim czasie zyskało na popularności w mediach społecznościowych. Trend ten jednak istniał już w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Znany jest w szczególności dzięki amerykańskiemu reality show „The Real Housewives of Beverly Hills” i fragmentom z życia modelki Yolandy Hadid. W jednym z nich krytykuje ona dietę swojej córki Gigi, która źle się czuje, ponieważ zjadła jedynie pół migdała. W odpowiedzi matka doradza jej, by zjadła dwa migdały i dobrze je przeżuła. W kolejnym nagraniu można zobaczyć także, jak nie pozwala zjeść córce kawałka tortu, by nie przytyła.

„Na szczęście wraz z popularnością zjawiska rośnie też jego krytyka i oburzenie zachowaniem zachęcającym do niezdrowej relacji z jedzeniem” – piszą eksperci z Centrum Terapii Haak na swoim profilu na Instagramie.

Specjaliści wyjaśniają, że sposób z jedzeniem migdałów był popularnym wśród modelek rodzajem głodówki. Dzięki żuciu kilku migdałów przez długi czas, uczucie głodu znikało i można było pominąć posiłek.

„Miał on pomóc utrzymać szczupłą sylwetkę i niekiedy nadal jest praktykowany, jednak jedyne co w rzeczywistości można nim uzyskać to groźne zaburzenia odżywiania, a także brak akceptacji własnego ciała” – tłumaczą.

Aleksandra Florkowska

„Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne”

Specjaliści zaznaczają, że szkodliwe porady wciąż są udzielanie przez osoby rodzicielskie w mediach społecznościowych. Trend znalazł szerokie grono zwolenników na platformie TikTok, gdzie wiele osób dzieli się swoimi sposobami na rygorystyczne diety i kontrolę wagi.

„Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza patrząc na ogromną skale zaburzeń odżywiania wśród młodych osób” – podkreślają.

Nieprawidłowe zachowania żywieniowe należą do grupy zaburzeń psychicznych i najczęściej wymagają kompleksowego leczenia. Na rozwój zaburzeń odżywiania mają wpływ m.in. czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. I to w nich należy szukać przyczyny. Eksperci z Centrum Terapii Haak radzą, by zwracać uwagę na to, w jaki sposób traktujemy zarówno kwestie zdrowego odżywiania oraz naszego wyglądu.

„Uczmy się akceptowania i lubienia siebie, a także dbania o zdrowie w zdrowy i bezpieczny sposób” – podsumowują.

Centrum Terapii Haak

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH. Profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. internautów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: