Przejdź do treści

Mięta pieprzowa – 11 zastosowań jej właściwości

Mięta pieprzowa - 11 zastosowań jej właściwości
Mięta pieprzowa - 11 zastosowań jej właściwości Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mięta pieprzowa – z czym ci się kojarzy? Odświeżający zapach? Napar na ból brzucha? To tylko część atutów mięty. Sprawdzamy, na co jest skuteczna i czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Mięta pieprzowa – zastosowania

Mentha piperita, mięta pieprzowa, mięta lekarska to roślina o delikatnych w dotyku liściach i drobnych kwiatach w kolorze białym lub w różnych odcieniach fioletu. Mięta jest w całości jadalna i… smaczna! Sprawdza się więc i w apteczce, i w kuchni.

Jednak zalety mięty związane z korzystnym wpływem na organizm są dla wielu osób kluczowym kryterium, które zachęca do sięgania po miętę pieprzową. Liście mięty są bogate w olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne, flawonoidy, gorycze.

Miętę wykorzystuje się do produkcji herbat i naparów, likierów i nalewek, gum do żucia oraz cukierków, a także do napojów bezalkoholowych. Możesz podawać ją do wszystkiego: od nabiału, przez desery i napoje, po mięso i ziemniaki.

Mięta jest pomocna przy dolegliwościach żołądkowych – podpowiada dietetyk, Agata Szalewska. – Jest niezastąpiona, jeśli cierpisz na wzdęcia lub zaparcia.

Mięta ze względu na swój intensywny smak zmniejsza ochotę na pokarmy słodkie – specjalistka podaje kolejny atut.

Właścicielki marki Kosmetyki DLA

Mięta pieprzowa – uprawa

Mięta od wieków ma istotne miejsce w medycynie ludowej i w naturalnym terapiach. Rosnącą na łąkach miętę pieprzową można spotkać w całej Europie, a także w Ameryce Północnej, gdzie jej liście również są chętnie wykorzystywane w koktajlach, drinkach i posiłkach.

Miętę możesz z powodzeniem uprawiać w doniczce, w domu lub na balkonie. Uprawa mięty pieprzowej nie jest trudna. Wystarczy, że będziesz pamiętać o regularnym podlewaniu i zapewnisz roślinie cień. Mięta może osiągać nawet 75 cm wysokości. Jej łodygę pokrywają wówczas gęste liście, a na szczycie pojawiają się kwiaty. Część rośliny może rosnąć również płasko po ziemi. Dzięki temu rozprzestrzenia się, gdyż te części mogą się ukorzeniać. Także korzenie mięty rozrastają się szeroko, a z nich wybijają nowe egzemplarze.

Osobista uprawa mięty zapewni ci stały dostęp do jej świeżych liści. To uniwersalne zioło, którego walory z pewnością docenisz. Ale uważaj – mała własna uprawa mięty… może uzależnić. Gdy przyzwyczaisz się do świeżego smaku osobiście uprawianej mięty, trudno będzie wrócić do kupowanych suszonych ziół. Liście mięty możesz również samodzielnie ususzyć. Przechowuj je w miejscu, gdzie jest chłodno i sucho, szczelnie zamknięte.

8 powodów, dla których warto pić czystek

Mięta pieprzowa – 11 właściwości

Więc co jest tak niesamowite w mięcie? Właściwości mięty są bardzo istotne dla zdrowia. Wachlarz jej możliwości jest bardzo szeroki. Wykorzystuje się miętę w różnych postaciach: jako olejek, jako herbatka, można wykorzystać też jej świeże liście.

  1. Mięta pieprzowa znana jest ze swojego zbawiennego wpływu na układ pokarmowy. Pomoże, jeśli cierpisz z powodu mdłości. Działa też rozkurczowo.
  2. Mięta pieprzowa pomoże twojemu żołądkowi, gdy jesteś przejedzona. Jej świeży smak pomaga pozbyć się nieprzyjemnego uczucia ciężkości po posiłku. Mięta pieprzowa ułatwia trawienie. Pomaga w trawieniu tłuszczów.
  3. Mięta pieprzowa pobudza apetyt.
  4. Mięta sprzyja wydzielaniu soków żołądkowych oraz żółci. Korzystnie działa na wątrobę, usprawnia pracę dróg żółciowych. W tradycyjnej medycynie naturalnej miętę polecano cierpiącym z powodu kamicy i chorób wątroby. Współcześnie miętę poleca się osobom ze stanami zapalnymi pęcherzyka żółciowego. Zaleca się ją również w ramach rekonwalescencji, jeśli jesteś po zabiegu lub operacji układu żółciowego lub pokarmowego.
  5. Mięta pieprzowa uzdrawia jelita. Herbatka z mięty lub miętowy olejek dodawane do posiłków regulują pracę jelit, redukują gazy i wzdęcia. Zielarze polecają miętę osobom, którym doskwiera kolka jelitowa.
  6. Mięta pieprzowa może działać również lekko moczopędnie.
  7. Mięta wspomoże nie tylko ciało, ale i duszę. Może działać łagodnie uspokajająco.
  8. Mięta łagodzi bóle głowy. Olejek miętowy będzie niezastąpiony, aby odświeżyć umysł po ciężkim dniu. Jeśli delikatnie posmarujesz nim skronie, aromat olejku z mięty pieprzowej korzystnie wpłynie na samopoczucie.
  9. Mięta pieprzowa łagodzi bóle gardła i kaszel. Liście mięty pieprzowej mają działanie przeciwbakteryjne.
  10. Mentol działa chłodząco i antyseptycznie. Wykorzystywany jest w maściach, kremach, szamponach. Łagodzi podrażnienia skóry. Dzięki działaniu przeciwświądowemu i przeciwbólowemu mięta sprawdzi się przy leczeniu opryszczki, niektórzy sugerują podawanie jej na krostki przy ospie.
    Uważa się, że może mieć również przeciwgrzybicze właściwości. Oczyszcza i odświeża. Wykorzystywana jest w szamponach przeciwłupieżowych. Mięta to składnik past do zębów i płukanek do ust. Z uwagi na piękny miętowy zapach, olejek mięty pieprzowej wykorzystywany jest w zapachowych kosmetykach, jak perfumy czy wody kolońskie.
  11. Poprzez wychładzanie korzystnie działa również w przypadku stanów zapalnych ścięgien. Preparaty z mentolem można stosować na skórę po treningach, aby zregenerować zmęczone mięśnie.
Czystek - właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?

Olejek z mięty pieprzowej

W odpowiednich warunkach (ale tego raczej nie zrobisz w domu) z liści mięty można wydestylować olejek, a z wymrożonego olejku miętowego, można uzyskać mentol.

Olejek miętowy przydaje się do inhalacji, jeśli masz kaszel, katar, stany zapalne dróg oddechowych lub jamy ustnej. Olejek złagodzi więc objawy przeziębienia lub grypy. Oprócz inhalacji zaleca się smarowanie okolic nosa i klatki piersiowej olejkiem z mięty pieprzowej.

Olejek z mięty pieprzowej działa również przeciwbólowo, zarówno na bóle głowy, jak i w przypadku bólu mięśni lub nerwobóli. Olejek miętowy można z powodzeniem wykorzystać również w podgrzewaczach, kominkach, bywa stosowany do produkcji świeczek. Z pomocą dyfuzora możesz go rozpylać w domu. Zapewni świeży zapach, działa odstraszająco na owady.

Herbata z mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa, oprócz cenionego mentolu, garbników i flawonoidów, zawiera żelazo, wapń, magnez, potas, witaminy C i A, karoten, betainę, kwas oleanolowy i kwas ursolowy. To dlatego herbata z mięty pieprzowej działa łagodząco w przypadku dolegliwości układu trawienia, odświeża oddech, poprawia odporność i przynosi orzeźwienie.

Możesz zaparzać własnoręcznie ususzone liście, jeśli oczywiście hodowałaś wystarczające ilości tej rośliny. Śmiało możesz sięgać też po gotowy susz, na rynku jest powszechnie dostępny. Po zalaniu wrzątkiem wystarczy zaparzać ją przez 5 minut. Herbata miętowa smakuje wyśmienicie. Możesz do niej dodać też cytrynę.

O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy

Nalewka z mięty pieprzowej

Orzeźwiającą nalewkę z mięty pieprzowej możesz zrobić sama w domu. Wystarczą świeże liście mięty (najlepsze będą te młode). Możesz użyć też suszonego pęczku. Wystarczy ok. 100 g liści na pół litra spirytusu. Do tego będziesz potrzebować 750 ml wody i pół kilograma cukru.

Jak zrobić „miętówkę”? To bardzo proste. Zalewamy liście mięty spirytusem, odstawiamy na tydzień. Następnie filtrujemy i mieszamy z wodą, w której zagotujesz cukier aż do rozpuszczenia. Łyżeczka nalewki dziennie pomoże ci, jeśli borykasz się z problemami trawiennymi.

dziecko pisze list do świętego mikołaja

Mięta pieprzowa w ciąży

Niektórzy sądzą, że mięta może powodować poronienia lub niekorzystnie wpływać na płód. Dlatego zdarza się, że miętę odradza się przyszłym mamom. Czy mięta pieprzowa w ciąży jest bezpieczna? Nie istnieją żadne badania, które wykazywałyby szkodliwość mięty dla ciężarnych. Oczywiście zalecana jest ostrożność, jeśli chodzi o dawkowanie. Dwie szklanki mięty każdego dnia z pewnością nie zaszkodzą. Natomiast nadmiar mięty może spowodować ból brzucha, nawet gdy nie jesteś w ciąży.

Herbata miętowa pomoże na częste w ciąży mdłości. Może również działać odstresowująco – a tego przyszła mama potrzebuje. Natomiast odradza się herbatkę miętową niemowlętom, a także kobietom karmiącym piersią. Wynika to z faktu, że mięta może zmniejszyć laktację.

W okresie ciąży lepiej zrezygnować z olejku z mięty pieprzowej. Może on prowadzić do duszności i innych reakcji alergicznych. Jeśli ciężarna lub młoda mama ma wątpliwości, najlepiej rozwiać je w rozmowie z lekarzem prowadzącym ciążę lub z doświadczonym pediatrą.

Balsam kapucyński - dawne panaceum. Poznaj jego skład i działanie

Mięta pieprzowa – przeciwwskazania

Jak każdy środek, także mięta ma przeciwwskazania. Nadmiar olejku z mięty pieprzowej może skutkować bólem brzucha, wymiotami, zawrotami głowy, sennością. Jeśli olejek jest podawany na skórę, może powodować miejscowe podrażnienia. Zaleca się szczególnie ostrożne dawkowanie w przypadku dzieci (to oczywiście złota zasada, dotycząca każdego środka!)

Rzadkością jest uczulenie na miętę, które może objawiać się dusznościami oraz wysypką. Mięta może wyzwalać reakcje alergiczne u osób uczulonych na salicylany. Dochodzi wtedy do zmian na skórze, obrzęków, ataków astmy, duszności, wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli w przeszłości zauważyłaś podobną nadwrażliwość, pamiętaj, żeby zażywając syropy na kaszel lub sięgając po nowe potrawy lub kosmetyki, zapoznać się ze składem produktu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: