Przejdź do treści

Męczą cię wzdęcia, gazy, zaparcia? „Zadbaj o aktywację MMC!” – podpowiada dietetyczka

Meczą cię wzdęcia, gazy, zaparcia? „Zadbaj o aktywację MMC!” / istock
Meczą cię wzdęcia, gazy, zaparcia? „Zadbaj o aktywację MMC!” / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często zmagasz się ze wzdętym brzuchem? Masz gazy bądź zaparcia? Dietetyczka Karolina Gruszecka na swoim profilu na Instagramie ma na to rozwiązanie. „Zadbaj o aktywację MMC, czyli migrującego kompleksu mioelektrycznego. Aktywuje się on w przerwach między posiłkami” – wyjaśnia ekspertka. Jak to zrobić? 

MMC – co to jest?

Zdarza ci się podjadać? Po śniadaniu sięgasz po garść borówek (bo leżą na wyciągnięcie ręki i kuszą), a robiąc obiad, popijasz maślankę? Pewnie nie wiesz, że w ten sposób sprawiasz problem swojemu organizmowi. Wyjaśnia to dietetyczka Karolina Gruszecka na swoim Instagramie.

„W przerwach między posiłkami aktywuje się migrujący kompleks mioelektryczny (MMC). Co to? To taki nasz wewnętrzny odkurzacz Roomba. Jest odpowiedzialny za oczyszczanie naszego żołądka i jelit z zalegających tam resztek pokarmowych. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego gromadzenia się bakterii w jelicie i tym samym wzdęć, gazów, zaparć” – tłumaczy.

I dodaje, że MMC jest wydzielany ok. 90 minut po posiłku.

„Podjadanie między posiłkami (nawet jak coś ma tylko 20 kcal albo nawet 2 kcal jak guma do żucia) będzie przerywać pracę MMC i 'nasz odkurzacz’ nie oczyści dobrze przewodu pokarmowego z resztek pokarmowych” – wyjaśnia ekspertka.

Zdaniem Karoliny Gruszeckiej najlepszym wyborem między posiłkami będzie więc woda. 

„Bo jeśli podjadam nawet coś drobnego, żuję gumę, piję kawę z mlekiem i cukrem, to dochodzi do wyrzutu insuliny (potem spadek energii, często ochota na słodkie), wyłącza się praca MMC, czyli odkurzacza (mogę mieć problem, np. z wzdętym brzuchem)” – tłumaczy dietetyczka.

Swój post ekspertka kończy wnioskiem: dbajmy o 3-4 godziny przerwy między posiłkami, a podziękuje nam za to nasz brzuch!

Kobieta

Karolina Gruszecka – kim jest?

Karolina Gruszecka jest dietetyczką, instruktorką fitness, trenerką personalną i autorką książki „Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania„. Sama o sobie pisze następująco: „Pasjonatka zdrowego stylu życia! Dietetyczka wyznająca holistyczne podejście do zdrowia człowieka. Trenerka kochająca każdą formę aktywności fizycznej. Optymistka znajdująca codziennie powód do uśmiechu”.

Jak informuje na swoich profilach w mediach społecznościowych, jej misją jest przekazywanie najwyższej jakości wiedzy oraz obalanie powielanych przez lata mitów żywieniowych. Profil @fit_gruszecka na Instagramie obserwuje blisko 67 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.