Przejdź do treści

Masz wzdęcia? 10 produktów, które pomogą ci z nimi walczyć

Masz wzdęcia? 10 produktów, które pomogą ci z nimi walczyć Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wzdęcia być może nie są groźne, ale na pewno nie ułatwiają życia. Nikt chyba nie lubi czuć się jak balon, zwłaszcza, że nie sprawia to, że oderwiesz się od ziemi. Sprawdź, które produkty nie zrobią cię w balona w kwestii wzdęć.

Naturalna reakcja organizmu

Powiedzmy sobie szczerze – wzdęcia są naturalną reakcją naszego ciała. Takie zaburzenia żołądkowo-jelitowe są bardzo subiektywne, a wywołują je pewne produkty spożywcze, ale nie tylko. Wzdęcia często towarzyszą miesiączce oraz ciąży, występują także jako objaw niektórych chorób związanych z układem pokarmowym.

Przyczyny wzdęć i zaparć / istock

Czego nie powinnyśmy lekceważyć?

Jeśli wzdęcia naprawdę zatruwają nam życie i nie pozwalają normalnie funkcjonować, wymagana będzie konsultacja lekarska. Być może przyczyna tkwi w nietolerancji pokarmowej, np. celiakii czy nietolerancji laktozy. Może to być również jeden z symptomów, które diagnozuje się jako zespół jelita drażliwego (IBS) lub przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO). Wszystkie te jednostki chorobowe wymagają wizyty u gastroenterologa i diagnostyki w celu wykluczenia innych chorób. Czasem wystarczy przestrzeganie diety lub wyłączenie pewnej grupy produktów spożywczych z jadłospisu i wszystko powinno wrócić do normy.

Czego się wystrzegać?

FODMAP powinny być na cenzurowanym. Co to znaczy? Jest to skrót od fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols – jeśli przetłumaczymy to na polski, może nam to dużo więcej nie powiedzieć. Jedzenie, które podlega fermentacji i jest z grupy węglowodanów oglio-, di- i mono- sacharydów oraz polioli ma tendencje do zatrzymywania się w jelicie cienkim, wytwarzania gazów i płynów, których skutkiem są bóle brzucha i wzdęcia. Dietę, w której unika się tych produktów, zaleca się osobom cierpiącym na IBS.

Oto lista 10 produktów o niskiej zawartości FODMAP, które nie przyprawią nas o wzdęcia, gazy, bóle brzucha:

  1. Borówki

Borówki nie tylko świetnie i bez szkód “przeborują się” przez nasz układ pokarmowy, w tym zawiłości jelita cienkiego i grubego. Są one bogate w witaminę C, K i A i działają korzystnie dla zdrowia naszego serca.

  1. Marchewki

W marchewce zdrowych składników jest co niemiara: beta-karoten, błonnik, witamina K1, a także potas. Zaleca się je osobom, które chcą zmniejszyć poziom cholesterolu i dbają o zdrowie oczu. Chrup je jako przekąskę lub zetrzyj na surówkę z jabłkiem. Pyszne i zdrowe!

  1. Kurczak

Nie samymi składnikami roślinnymi człowiek żyje (pewnie nie zgodzą się ze mną weganie). Jeśli potrzebujemy protein, śmiało dodajmy do jadłospisu kurczaka. Wystrzegajmy się jednak panierek i smażenia w głębokim tłuszczu, wybierzmy pieczenie, duszenie lub gotowanie na parze.

  1. Płatki owsiane

Jeśli szukamy alternatywy dla kanapek na śniadanie, zdecydujmy się na płatki owsiane. Wariacji na temat owsianki jest tyle samo, ile możliwości stworzenia różnych kanapek. Nie powinna się nam znudzić, a na pewno przyniesie korzyści jako naturalny antyoksydant i źródło błonnika.

  1. Jajka

Jajka są kolejnym doskonałym źródłem protein. Nie ma również żadnych przeciwwskazań dla osób, które zazwyczaj doświadczają problemów ze wzdętym brzuchem. Kolejna świetna opcja nie tylko na śniadanie.

  1. Woda z cytryną

Co prawda wodą z cytryną się nie najemy, ale może ona poprawić trawienie, a sok z cytryny będzie źródłem witaminy C. Pijmy przed, w trakcie i po posiłku. Im więcej i częściej tym lepiej.

  1. Kimchi

Probiotyki powstałe podczas procesu kiszenia będą dla nas bardzo korzystne. Udowodniono, że kimchi pomaga w utrzymaniu zdrowych jelit. Z dodatkiem ryżu świetnie sprawdzi się jako obiad.

  1. Ryby

Łososie, tuńczyki, halibuty, dorsze, makrele, szprotki, śledzie, sumy, pstrągi. Ryby zarówno słodkowodne, jak i morskie są zalecane w diecie o niskiej zawartości FODMAP.

  1. Dyniowe spaghetti

Wystrzegając się glutenu, możemy zatęsknić za makaronem. Oczywiście są te bezglutenowe, ale jeśli nie jesteście ich fankami, spróbujcie przepisu na spaghetti z dyni. Wykorzystajmy jej naturalnie włóknisty miąższ i doceńmy odżywcze wartości – witaminę C i beta-karoten.

  1. Quinoa

Quinoa, inaczej komosa ryżowa, sprawdza się jako zamiennik ryżu lub kasz. Znana jest ze swojego działania przeciwzapalnego i przeciwwirusowego, dzięki zawartości flawonoidów.

 

Źródło: Cosmopolitan

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.